Červený Újezd, hrad - muzeum
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Proslýchá se, že majitel (a "stvořitel") hradu Červený Újezd chtěl původně koupit nějaký starší a již "hotový" hrad; ježto však momentálně žádný nebyl k mání, postavil si hrad svůj... Kolik je na tomto šprochu pravdy, je otázkou, skutečností však zůstává, že jen 15 minut západně od Prahy autem a 30 minut ze Zličína autobusem vyrostla v letech 2001 - 2002 velmi povedená replika pozdně středověkého hradu.
O skanzenu a zahradě píši v jiných článcích, v tomto se pojďme věnovat pouze muzeu, které je přímo v prostorách hradu.
Za čím jedeme?
V muzeu najdete tematicky zaměřené dílny, např. řezbářskou, truhlářskou či kovárnu. Uvidíte i místnost řezníka či kuchyni, všechno funkční a skvěle vybavené dobovým nářadím a náčiním.
Obdivovat můžete i světnice z různých krajů, např. chodskou nebo podkrkonošskou. Uvidíte hračky, s nimiž si hrály děti, formy, v nichž pekly perníky či koláče naše babičky a prababičky, ale i předměty ještě podstatně starší. Dozvíte se, že krásně malované postele nebyly tak krátké jen proto, že naši předkové byli menších postav než my, ale i proto, že spali s vysoko podloženou hlavou, téměř vsedě. Že deska nad postelí neměla funkci pouze estetickou, ale i praktickou: hmyz se stropu pak nepadal na spáče...
Na hradě je i kaple a rytířský sál, kde se konají svatby, na stolech najdete silné poháry z lesního skla s výstupky, aby neklouzaly z rukou mastných od jídla.
Famózní je i sbírka středověkých zbraní, halapartnami a píkami počínaje, jedno- i obouručními meči konče. Dole v hale najdete rytíře na koni s dřevcem, připraveného k turnaji.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na hradě je krčma, kterou můžeme směle k muzeu přiřadit; i zde jsou na zdech různé exponáty z dob dřívějších, sedět budete na dřevěných lavicích pokladených kožešinkami, pití vám přinesou v kameninových pohárech a jídlo na stylových talířích či miskách.
Ochutnáte zde pravá staročeská jídla, jakými jsou oukrop, lepenice, medailonky na šalvěji, staročeské loktuše se zvěřinou apod. Poněkud vyšší ceny pochopitelně odpovídají exkluzivitě prostředí.
Chcete-li ovšem trochu šetřit peněženku, pak Vám doporučuji dojet do kilometr vzdálené Restaurace ve Svárově, kde dostanete za příznivou cenu porci, kterou nesníte. A pokud sem vyrazíte v létě či na podzim a jste milovníky hub, dostanete zde vynikající houbové speciality.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Muzeum jsem navštívila celkem třikrát, z toho dvakrát mimo hlavní sezónu, přičemž v jednom případě jsme zde byli ve dvou, ve druhém ve třech. Průvodkyně (pokaždé jiná) se nám přesto plně věnovala po celou dobu, ochotně odpovídala na dotazy a nikam nás "nehonila".
Co mě trochu zklamalo je fakt, že v pokladně hradu ani v krčmě nelze použít platební kartu; argument personálu, že "ve středověku také platební karty nebyly", mi nepřijde jako úplně přesvědčivý a dostačující.
Ostatní informace
Vstupné činí pro dospělého 140,-, zlevněné pro děti, studenty a ZTP je poloviční. Mohlo by se zdát relativně vysoké, ale v případě tohoto muzea se jedná za uvedenou částku vskutku o hodně "muziky".
V pokladně hradu (kde zakoupíte vstupenky i do zahrady a skanzenu) je prodejna Antik, kde si mj. koupíte i některé z výrobků ze zdejších dílen a turistickou známku.