Česká Skalice – barokní „malá“ fara
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Pětitisícové východočeské Městečko na řece Úpě se může pochlubit atraktivní polohou mezi lokalitami Babiččina údolí a přehrady Rozkoš i mnoha zajímavými památkami. Jednou z nich je budova tzv. malé nebo také staré fary, která se nachází mezi kostelem Nanebevzetí Panny Marie a bývalým Steidlerovým zájezdním hostincem „U Bílého lva“ v městské části Malá Skalice.
Jednopatrová budova se šindelovou valbovou střechou ve své podobě kombinuje slohové motivy s prvky lidového baroka. Budova je zděná, přičemž přízemí je vystavěno z původního kamenného zdiva, poschodí bylo později přestavěno z cihel (rekonstrukce po požáru nebo náhrada dřívější dřevěné konstrukce). Na zadní straně byla původní dřevěná pavlač rozsáhlejší než dnes, v přízemí se nacházela pec a dvě místnosti, v poschodí také kuchyně se spíží.
Objekt barokní fary s dvouramenným schodištěm byl postaven roku 1731, pravděpodobně na místě starší farní budovy. Na počátku 19. století byla postavena nová fara a budova původní fary poté sloužila jako obydlí duchovních výslužbě (bydleli zde i dva významní buditelé, František Hurdálek, zakladatel českoskalických Jiřinkových slavností, a Josef Myslimír Ludvík, známý kronikář Náchodska). Po převratu - zvaném svého času „vítězství pracujícího lidu“ - jako se z budovy stalo sociální bydlení pro seniory. V roce 1975 je zde umístěno místní Muzeum Boženy Němcové (národopisné sbírky a zbrojnice z prusko-rakouské války v roce 1866) a v roce 1992 je budova v restituci vrácena farnímu úřadu v České Skalici.