Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Vypravili jsme se do Babiččina údolí, do míst, která tak pěkně popsala Božena Němcová ve svém románu, a která jsou i známá z televizního zpracování románu.
Původně jsme si mysleli, že nás zde nemůže nic překvapit, ale jen do té doby, než jsme narazili na první informační tabuli NS Babiččino údolí. Naučná stezka vede všemi místy, které Němcová v románu popisuje, ale co je na ní nejzajímavější je i konfrontace se skutečností. Božena Němcová napsala krásné dílo, ale jak se zde dozvíme, neskutečně si ho přikrášlila a zromantizovala. Právě proto je NS tak zajímavá, že se návštěvník vlastně dozví pravdu, jak to tenkrát na Starém Bělidle a v jeho okolí vypadalo, jak se zde žilo a jaké byly skutečné osudy lidí v románu Babička popisovaných.
Naše putování začalo u ratibořického zámku, po červené značce pokračovalo k Ludrovu mlýnu, k pomníku Babičky, na Staré Bělidlo, k Viktorčinu splavu a k Bílému mostu. Odsud jsme šli po žluté a posléze po modré značce ke zřízenině hradu Rýzmburk. Z hradu samotného toho moc nezbylo, ale na konci 18. století zde nechal otec kněžny Zaháňské postavit vyhlídkový altán do údolí řeky Úpy. Zde NS Babiččino údolí končí, ale aby jsme nazpět nešli tou samou cestou pokračovali jsme do obce Žernov a odtud jsme se po žluté značce dostali zpět k Ludrovu Mlýnu. Od mlýna je to již jen kousek k parkovišti u ratibořického zámku, kde jsme ráno nechli zaparkované naše auto.
Po ujití cca 7 km jsme se občerstvili u výborně zásobeného stánku na parkovišti.
Celé Babiččino údolí je malebné, ale nejvíc nás zaujaly informace na tabulích NS. Na nich jsme se dozvěděli spoustu nových a zajímavých skutečností.
Bohužel nemohu sloužit. Zpřístupněné památky tj. Ratibořický zámek, Ludrův mlýn i Staré Bělidlo jsme navštívili již před lety, tentokrát jsme se přišli jen projít krásnou přírodou Babiččina údolí.