Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradiště
Název Češovské valy patří slovanskému hradišti, které se nachází blízko obce Češov. Tohle hradiště je nejpravděpodobněji největší v Čechách a velikou cenu má nejen pro historiky, ale i pro místní obyvatele či turisty.
Češovské valy - opevnění s mohutnými valy, které jsou vysoké 12-15 m, při patě dosahují šířky až 55 m. Valy doplňovaly příkopy, které byly hluboké až 5 metrů. Původ vzniku valů není 100% znám, základ hradiště byl pravděpodobně zbudován Kelty již v 1. století před n.l. Mezi 6-10 stoletím byl prostor osídlen Charváty, zřejmě se jednalo o pohraniční hradiště, které bylo zbudované proti Zličanům. Za třicetileté války bylo hradiště upraveno Švédy, kdy valy byly celkově navýšeny. Za prusko-rakouské války se v prostoru valů ukrývalo místní obyvatelstvo. U severního vstupu do hradiště byl v roce 1929 postaven kamenný Pomník myslivce Svobody z Jiráskova románu Temno. V současnosti je prostor oppida porostlý hustým listnatým lesem.
Z obce Češov nás k valům dovede značení Naučné stezky Češov - Veselí, viz tip na výlet: https://www.turistika.cz/vylety/naucna-stezka-cesov-vysoke-veseli
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 18 B5
mohyly
valy a příkopy
hradiště
socha sv. Václava (1833)
pomník myslivce T. Svobody (1929)
Národní kulturní památka, která obsahuje pozůstatky až 12 m vysokých a při základně 15 m širokých valů z hradiště, které bylo v 6. - 10. stol. obýváno Charváty. Jedná se o nejrozsáhlejší slovanský hradištní systém v ČR. Existuje domněnka o založení oppida Kelty. Tuto tezi zastávají i četné nálezy pocházející z období kolem 6. století př.n.l. Další artefakty byly nalezeny i na území dnešní obce Češov a v širším okolí hradiště. Dokonce zde bylo nalezeno i několik dalších fortifikačních valů a příkopů. Dnes však zatím nedokážeme přesněji určit jejich význam, neboť v lokalitě nebyl dosud proveden odborný a rozsáhlejší výzkum. Držme se tedy zatím faktů a tvrďme, že původní keltské osídlení vytvořilo základ pro pozdější rozsáhlejší slovanské hradiště. Ves sama byla z historicko správního hlediska uváděna pod panství Veliš. Za zmínku též stojí i pomník Tomáše Svobody, který byv myslivcem je znám především z knihy Aloise Jiráska Temno. U valů se též nachází stejnojmenná přírodní lokalita ochraňující zajímavé a chráněné rostliny, které se zde vyskytují. U silnice do Češova nalezneme i kapličku. Přístup do Češova je nejsnadnější po silnici ze Slatin do Slavhostic. K valům se dostaneme nejsnadněji od Češova po silnici do Slavhostic a později je nutno odbočit západním směrem po neznačené cestě. Turistické značení zde zcela chybí. Češov je procházen naučnou stezkou "Češov - Vysoké Veselí.", ale až k hradišti tato stezka nedosahuje.