Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Čestlice jsou první obcí v okrese PrahA - východ směrem od Prahy na Brno. Dostanete se do nich nejlépe po dálnici D1, když sjedete na 6. nebo 8. kilometru. Pokud dáte přednost kolu, tak zde prochází cyklostezka 0027. Případně můžete využít pražskou MHD od zastávky metra Opatov.
Jde o celkem rozvíjející se obec přibližně s 600 obyvateli, o níž se objevuje první zmínka již v roce 1227. Mnoho z vás zná z Čestlic možná jen velkou nákupní zónu těsně u Prahy
Díky rovinatému terénu je již z dálky vidět kostel sv. Prokopa, který stojí na místě staršího kostela stejného zasvěcení, postaveného ve 14. století. Ten byl jen malou kamennou stavbu s dřevěnou zvonicí nad sakristií. V 19. století však již byl kostel ve špatném stavu a ani svou velikostí nestačil početnějšímu obyvatelstvu. Proto byl v roce 1863 zbourán a na jeho místě bylo ihned započato se stavbou kostela nového. Z gotické stavby zůstal pouze bývalý presbytář, který byl do nové stavby začleněn jako boční kaple Panny Marie. 29. června 1864 byl na střechu usazen kříž a do jeho makovice vložili pamětní listinu. Nový kostel byl vysvěcen dne 23. října 1864 pražským arcibiskupem, kardinálem Bedřichem Schwarzenbergem.
Kostel je jednolodní s rovným stropem, presbytář trojboký s klenbou bez žeber. Boční kaple Panny Marie – bývalý presbytář – má křížovou žebrovanou klenbu. Hlavní oltář je barokní, upraven v r. 1869. Oltářní obraz sv. Prokopa vytvořil vídeňský malíř Josef Keszler. Postranní barokní oltář je ozdoben obrazem sv. Antonína s Ježíškem od Josefa Hellicha z roku 1864. Ten namaloval i obraz Panny Marie v boční kapli. Na kazatelně jsou starší barokní sošky. Ve zdi lodi jsou zazděny 4 starší náhrobní kameny z let 1610–1613 členů rodu Mosaurů z Valdova (bývali pány v Dobřejovicích).
Kolem kostela je vysoká zeď. Řekl bych, že ohraničovala starý hřbitov, který byl zrušen roku 1876. Ve zdi je branka, ale bohužel byla zamčená a nedostal jsem se blíž.
Kostel dnes spravuje Římskokatolická farnost Čestlice. Ta není obsazena farářem, má pouze svého administrátora. Pravidelné bohoslužby bývají ve středu (18:00) a v neděli (8:30). Mimořádné sváteční bohoslužby (Velikonoce, Vánoce) jsou vždy aktuálně uvedeny na stránkách farnosti.
Svatý Prokop (*asi 970-985 v Chotouni +25.3.1053 v Sázavském kllášteře) byl původně světský kněz, později poustevník. Spolu s knížetem Oldřichem r. 1032 založili Sázavský klášter˝se slovanskou bohoslužbou, jehož byl prvním opatem. Svatořečen byl roku 1204. Je uctíván jako jeden z českých zemských patronů. V roce 1588 byly Prokopovy ostatky vyzdviženy z hrobu a přeneseny do kostela Všech svatých na Pražském hradě.