TURISTIKU PODPORUJÍ
61 626 turistů a cestovatelů
113 494 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 415 466,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)

Chomutice

Turistické cíle Města, obce, vesnice Vesnice

Chomutice - pomník obětem 1. sv. války
Chomutice - pomník obětem 1. sv. války  •  Fotografie (5)  • Foto: Martens
Chomutice - škola

Chomutice - první písemná zmínka o obci je datována rokem 1339, kdy se dle záznamu v Zemských deskách připomíná, že držitelem dvora Přešek z Chomutic. Pozdějším držitelem byl vladyka Martin z Chomutic, od něhož koupili sousední dvůr pánové z Radče (nynější Obora). Na Radči je roku 1318 dokladován Zbud z Radče a asi v polovině 14. století Přibyslav z Radče, který v Chomuticích založil dřevěný kostel. Po třicetileté válce byly v Chomuticích a Oboře jen poplužní dvory se správou ve Smrkovicích. První škola byla v Chomuticích postavena v roce 1787, dnešní školní budova byla postavena v letech 1932-34, tehdy Masarykova měšťanka. U školy stojí pomník Dr. Miroslava Tyrše z roku 1935. Nedaleko kostela, v malém parčíku, se nalézá pomník obětem 1. sv. války z roku 1919, po ukončení 2. sv. konfliktu byla dopsána jména dalších 8 obětí... V prostoru mezi kostelem a farou je k vidění pomník ukřižování s reliéfem krista z roku 1827. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4140.

Podobné příspěvky
Chomutice

Mapa 23 C1

kostel sv. Dionýsia (1780)

První zmínka o objektu 1350

Jiný název objektu Velké Chomutice

Ve 14. a 15. století zde bývala tvrz na které seděli vladykové z Chomutic. Tato zpráva se však vztahuje k místní části Chomutičky, které byly též nazývány Malými Chomuticemi. Při datu 1396 vlastnili skutečně ves vladykové z Chomutic, kteří snad pocházeli z rodu Radeckých z Radče. Až do roku 1623 se zdejší majitelé velmi často střídali a tak se zastavme až v pobělohorském období, kdy se Chomutice staly součástí valdštejnských statků. Správně ves patřila k panství Smrkovice, kde již byla vedena natrvalo. Uvedená tvrz zanikla zřejmě v průběhu 30-ti leté války a protože se dnes po ní nenachází pražádných stop soudíme, že stávala poblíže hospodářského dvora. Je též možné, že byla přímo jeho částí. Kostel je zajímavý svým architektonickým řešením. Stojí na místě původní sakrální stavby z roku 1350. Do Chomutic nepřichází žádná z TZN a proto je nejsnadnější přístup po silnicích ze Starých Smrkovic, Obory, Sobčic a nebo od Podhorního Újezda či Třtěnic.

Nadmořská výška:
253 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.360, 15.495)
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 19.2.2012
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Martens
Autor: Martens
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Chomutice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,4km od místa

Příspěvky z okolí Chomutice

Chomutice - kostel sv. Dionýsia
Chomutice - kostel sv. Dionýsia
Kostel
hodnoceni 9/10
Dominantou obce Chomutice je kostel sv. Dionýsia, který byl postaven v letech 1780-83 jako náhrada za kostel dřevěný, jež na chomutické návsi stával již ve 14. století. Zajímavostí kostela je neorganické spojení oválné, pozdně barokní hmoty s přísně klasicistním průčelím s věží. Vnitřní zařízení kostela pochází z druhé poloviny 18. a první poloviny 19. století.
0.4km
více »
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Vesnice
hodnoceni 10/10
Obec Obora, původně tvrz Radeč, je prvně doložena v roce 1318, zmínka o její obnově pochází z období kolem roku 1581. V roce 1623 došlo k připojení dvora k Frýdlantskému knížectví Albrechta z Valdštejna, který zde…
1.2km
více »
Nevrátice
Nevrátice
Vesnice
hodnoceni 6/10
První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1398. V Nevráticích je dochováno několik roubených chalup, barokní socha sv. Krista Spasitele z roku 1782 a pomník ukřižování, který byl na náves nedávno umístěn. Křížek původně stával cca 1km nad obcí ve směru na Vysoké Veselí, při vychřici v létě 2009 byl poškozen padajícím stromem. Po rekonstrukci byl umístěn na nové místo na návsi.
1.4km
více »
Kříž u Nevrátic
Kříž u Nevrátic
Kříž
hodnoceni 10/10
Západně cca 1km od Nevrátic, ve směru na Vysoké Veselí, se nalézá pomník ukřižování z roku 1774. Z místa se nabízí výhledy na Mlázovický a Hořický Chlum, Tábor, Bradlec, Kumburk. Při letní bouři v roce 2009 byl křížek poničen spadlým stromem. Po rekonstrukci již nebyl umístěn na své původní místo, ale na náves v Nevráticích.
2km
více »
Sobčice - sousoší Rafaela
Sobčice - sousoší Rafaela
Socha
hodnoceni 10/10
Barokní sousoší archanděla Rafaela, anděla Strážce s malým Tobiáškem, pochází z první poloviny 18. století, z období, kdy v Sobčicích působili valdičtí kurtiziáni. Trojboký podstavevec je zdoben reliéfy sv. Floriána, sv. Václava a sv. Jiří. Sousoší Rafaela najdeme při výjezdu ze Sobčic ve směru na Chomutice. Archanděl Rafael pomáhá pocestným v nouzi a drží nad nimi stráž 
2km
více »
Sobčice - kostel sv. Prokopa
Sobčice - kostel sv. Prokopa
Vesnice
hodnoceni 10/10
Kostel v Sobčicích je prvně zaznamenán v roce 1384. Během husitských válek byl vyrabován a následně opuštěn. Současný pozdně barokní kostel byl postaven, v místech původního kostela, v letech 1761 - 77. V dřívější…
2.4km
více »
Třtěnice
Třtěnice
Vesnice
hodnoceni 10/10
Název obce Třtenice je zřejmě odvozen od potoka tekoucím mezi třtím a rákosím. První písemná zmínka o obci je z r. 1391, kdy Albert z Radče daroval kostelu sv. Dionýsa v Chomuticích plat v Třtěnicích. V dalších staletích docházelo k častému střídání majitelů. Posledními byl do r. 1850 rod Trautmannsdorfů. Majitelem velkostatku byl však tento rod až do roku 1945. V křižovatce…
2.4km
více »
Sobčice - zámek
Sobčice - zámek
Zámeček
hodnoceni 10/10
Sobčický zámek stojí na místě původní tvrze jejímž pánem byl v roce 1373 zeman Vaněk ze Sobčic. Do podoby zámku byla tvrz přestavěna za doby Albrechta z Valdštejna v letech 1630-34. Valdiští kartuziání, pro které …
2.5km
více »
Sobčice - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Sobčice - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Socha
hodnoceni 10/10
Socha sv. Jana Nepomuckého, která je umístěna na vysokém sloupu byla vytvořena pravděpodobně některým z žáků Matyáše Bernarda Brauna. Dle farní kroniky dílo pochází z roku 1729. U sloupu se necházely dvě památné lípy, dodnes se dochovala lípa mladší, která byla vysazena zřejmě v době realizace díla. Lípa starší byla poškozena při bouři v roce 1978, v roce 1995 bylo torzo…
2.6km
více »
Staré Smrkovice
Staré Smrkovice
Vesnice
hodnoceni 7/10
Staré Smrkovice - obec, která je písemně doložena roku 1347 ve spojitosti s majitelem smrkovické tvrze Petrem ze Smrkovic. Torza tvrze byly koncem 19. století použity na stavbu tělesa železniční trati, dochovány j…
2.7km
více »
Sobčice žst. - Mlázovice
Sobčice žst. - Mlázovice
Trasa
hodnoceni 10/10
V celku nenáročná a pohodová trasa s jediným, ale táhlým stoupáním na Mlázovický chlum,  po kterém následuje dlouhé, ale mírné klesání…. Cesta začíná (nebo končí dle výchozího místa) u žst. Sobčice nedaleko zámečk…
2.7km
více »
Stříbrnice - socha sv. Gotharda
Stříbrnice - socha sv. Gotharda
Pomník
hodnoceni 10/10
Na návsi uprostřed obce Stříbrnice se nalézá zajímavá socha. Jedná se o sochu sv. Gotharda, benediktinského mnicha, opata a biskupa, který žil v letech 960-1038. Socha sv. Gotharda byla ve Stříbrnici umístěna v roce 1804. V následných letech byla několikrát opravována, poslední rekonstrukce se uskutečnila v roce 2007.
2.8km
více »
Stříbrnice
Stříbrnice
Vesnice
hodnoceni 6/10
Stříbrnice - první písemná zpráva o Stříbrnici je až z roku 1594, tehdy se zřejmě jednalo u dvůr, který byl pojmenovan podle potoka jež se vléval řeky do Cidliny. Přibližně uprostřed obce najdeme zvoničku a pomník ukřižování z roku 1887, který nechala postavit rodačka Anna Burešová a manželé Sychrovi. U křižovatky cest Vysoké Veselí - Třtěnice se nalézá pomník obětem 1. sv.…
2.8km
více »
Ohnišťany
Ohnišťany
Kostel
hodnoceni 8/10
Obec Ohnišťany se nachází cca 10 km severně od Nového Bydžova na okraji bývalého okresu Hradec Králové. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1318. Dominantou obce je Kostel sv. Václava, který je prvně zmíněn v…
3.6km
více »
Kovač - kaplička Panny Marie
Kovač - kaplička Panny Marie
Kaple
hodnoceni 10/10
Kapličku najdeme při polní cestě od křížku směrem do KONECCHLUMí. Postavena byla v roce 1730 nákladem rolníka a bývalého rychtáře Jana Jůzy z Kovače čp. 4. Dnes je bohužel kaplička v neutěšeném stavu. Sice se nejedná o klasický turistický cíl, ale její nepřístupnost a jisté tajemno a záhadno je přitahující...
3.8km
více »
Kovač žst. - Hořice
Kovač žst. - Hořice
Trasa
hodnoceni 10/10
Od žst v Kovači vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Podél kostela sv Petra a Pavla stoupáme na hřeben Mlázovického chlumu. Pokračujeme stále po červené značce a sestoupíme k Dolnímu Mezihoří. Po překročení ř…
3.9km
více »
Kovač žst - Nová Paka
Kovač žst - Nová Paka
Trasa
hodnoceni 10/10
Od Kovačské vlakové zastávky vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Na konci obce (u autobazaru) opustíme asfalt a skrz Kamenici a ovocné sady míříme do Lužan, kde mineme gotický kostel sv. Máří Magdalény. Po průchodu Lužanským kempem stoupáme k rozcestí U kostelíčka. Název rozcestí je odvozen o jeho umístění u gotického kostela sv. Petra a Pavla z počátku 15. století,…
3.9km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
hodnoceni 6/10
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
3.9km
více »
Ostroměř žst - Mlázovice
Ostroměř žst - Mlázovice
Trasa
hodnoceni 10/10
Od Ostroměřského nádraží vyrazíme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku. Tvrz na Hradišťku je doložena roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka modrá …
4.1km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
hodnoceni 10/10
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
4.1km
více »
Ostroměř - muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana
Ostroměř - muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana
Muzeum
hodnoceni 10/10
Ostroměřské Muzeum věnované místním slavným rodákům se nachází v budově kulturního střediska. Expozice je věnována nejen dílu spisovatele Eduarda Štorcha a filmového režiséra Karla Zemana, ale i loutkoherci Matěji Kopeckému, řediteli hradeckého divadla DRAK. Pravěké osídlení Ostroměřska dokládá expozice doložená nálezy z okolí. Informace o možnostech návštěvy a kontakt jsou…
4.1km
více »
Kovač
Kovač
Vesnice
hodnoceni 10/10
Obec Kovač se nalézá, pod Mlázovickým Chlumem, cca 9km jihovýchodně od Jičína. První zmínka o obci je z r. 1318. Na návsi najdeme zvoničku a barokní pískovcovou plastiku patrona zemědělců sv. Isidora z roku 1737. Nedaleko návse se nachází zbytky tvrze ze 14-17. století. V obci je dochováno i několik roubených chalup. Na katastru obce se nachází přírodní rezervace Kovačská…
4.2km
více »
Ostroměř
Ostroměř
Vesnice
hodnoceni 7/10
První písemná zpráva o Ostroměři pochází z roku 1382. Osídlení Ostroměřského okolí je však známé již v pravěku. Nad říčkou Javorkou, v místech, kde se zvedá hřbet Mlázovického Chlumu, se nalézá slovanské Hradiště …
4.2km
více »
Hradišťko - u křížku, výhledy do kraje
Hradišťko - u křížku, výhledy do kraje
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
Od křížku, který se nalézá pod obcí Hradišťko u křižovatky cest ve směru Stříbrnice - Vrbice, se nabízí krásné výhledy na Krkonoše, Jičínsko, Veliš, Tábor, Bradlec, Kumburk. Křížek zde svým zasazením do otevřené krajiny vytváří zajímavý krajinotvorný prvek.
4.2km
více »
Pyrám - kamenný rozcestník
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pyrám - kamenný rozcestník
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Zajímavý kamenný rozcestník najdeme na rozhraní okresů Hradec Králové a Jičín v křižovatce cest Chotělice - Staré Smrkovice - Vysoké Veselí. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic). Stáří rozcestníku tedy může být cca 150 let.
4.3km
více »
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
hodnoceni 9/10
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla. Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v K…
4.7km
více »
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Míříme k pomyslnému okraji Podkrkonoší, k Hořickému a Mlázovickému chlumu. Výšlap nezačneme přímo v Konecchlumí, ale u žst. v Kovači, kde vystoupíme z vlaku, ze směru Hradec Králové-Jičín-Turnov. Zelená značka nás…
4.9km
více »
Vysoké Veselí - zbytky tvrze
Vysoké Veselí - zbytky tvrze
Tvrz
hodnoceni 10/10
Dochovaná část veselské tvrze pochází z r. 1586, jedná se o Kamennou reliéfn…
4.9km
více »
Jičín
Jičín
Město
hodnoceni 8/10
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
12.8km
více »
TOPlist