Chorvatsko: Národní park Risnjak
Chorvatsko: Národní park Risnjak (07/2021)
Národní park Risnjak (Nacionalni park Risnjak) je chráněné území v chorvatském Gorskem Kotaru, horském celku v pásmu Dinárských hor. Nejvyšším vrcholem Gorskeho Kotaru je Veliki Risnjak (1 528 m n.m.). Národní park pokrývají nádherné bukovo-jedlové lesy, ze kterých vystupují vápencové skály jako jednotlivé vrcholy. Na území parku pramení chorvatská řeka Kupa, jejíž vyvěračku s vodou modrozelené barvy najdeme v severovýchodní části parku.
Na území žije velké množství velkých šelem, podle jedné z nich, rysa ostrovida, je park pojmenován. V rozsáhlých lesích ale žije také medvěd, vlk, jelen, kamzík a další. Proto v některých částech parku najdeme zabezpečené odpadkové koše, aby se do nich šelmy nedostaly.
Mapa Národního parku Risnjak na mapy.cz: hranice NP Risnjak
Webové stránky NP Risnjak: www.np-risnjak.hr/en/
Místa v NP Risnjak, o kterých se píše v článku: Mapa NP Risnjak_moje
V NP Risnjak jsme si určili tři základní cíle: vrcholy Veliki Risnjak a Snježnik, a pramen řeky Kupy. Dále jsme se zastavili na osamocené skupině skal Kamenjak (Veli a Mali Kamenjak), kterou jsme měli po cestě, ale už je mimo hranice národního parku.
Dalším navštěvovaným cílem v NP Risnjak je Naučná stezka Leska. Tu jsme vynechali, protože se jedná o procházku po lese a loukách kolem naučných cedulí, na což už jsme čas neobětovali, protože jsme lesem v podstatě šli na oba vrcholy. Nástup na Lesku je od budky infocentra, které se nachází u restaurace JU Nacionalni park Risnjak v místní části obce Crni Lug – Bela Vodica.
Vstup do parku je zpoplatněn, vstupenka platí dva dny a v roce 2021 stála 45 Kn na osobu. Zakoupit vstupenku lze v infocentru Crni Lug - Bela Vodica, na chatě pod Velikim Risnjakem a u vstupů k prameni Kupy. Na výchozím místě na Snježnik - na Plataku nám řekli, že vstupenky neprodávají, protože Snježnik není brán jako součást parku (je tu lyžařské středisko). Prodávali tu jen lístky na motokáry.
Spali jsme 3 noci v pidi kempu Kamp Park - Crni Lug, Bela Vodica 46. Majitel kempu má v prostoru mezi svým domem a budovami lesní správy štěrkovou plochu, na které se dají postavit stany, ale spíše je to vhodné pro karavany nebo obytná auta. Pár stanů vleze i na trávu v blízkosti domu u přístřešku s kuchyňkou, ale tam se každý večer konaly nějaké rodinné sešlosti, a tak jsme byli rádi, že jsme kousek dál. Sociálky jsou ve dvoře a byly čisté a dostačující.
Program v NP Risnjak:
- den – příjezd do kempu
- den – dopoledne Snježnik, odpoledne Mali Kamenjak
- den – dopoledne Veliki Risnjak, odpoledne Kupa
- den – odjezd k moři
Výstup na Snježnik (1505 m n.m.)
Auto necháváme ráno na malém parkovišti nad chatou Veliki dom Platak. Téměř nikdo tu není, jinak lze samozřejmě zaparkovat na obřím parkovišti lyžařského střediska Platak. Přímo od parkoviště míříme lesem vzhůru na Snježnik, nejprve převážně po lesních cestách. Značení je spíše pro lyžaře, a tak se nám podaří sejít z trasy a přijít až k horní stanici lanovky Platak – Radeševo. Je odtud pěkný výhled na Snježnik. Dále raději pro upřesnění trasy sem tam mrkneme na mapy.cz v mobilu.
Vrátíme se kousek zpět na správnou cestu a pokračujeme ke křižovatce turistických tras, vlevo míří na Snježnik trasa „Kroz Grlo" a vpravo „Preko grebena". Protože chceme jít po hřebeni, volíme cestu preko grebena. Po asi 520 m od rozcestníku se v místě Rimska vrata odpojuje z lesní cesty pěší stezka nahoru na vrchol. Místo nepřehlédněte, jinak půjdete na opačnou stranu, nikoliv na Snježnik. Za chvíli již vycházíme nad les a po vrcholové kvetoucí skále dorazíme na vrchol.
Výhled je opravdu krásný a nebýt letního oparu, přímo dokonalý. Na východě vystupuje skála Velikeho Risnjaku, na který půjdeme další den. Za ním se táhnou kopce Velike Kapely a v dálce vystupuje majestátný Velebit. Na severu se rýsují slovinská pohoří – Kamniško-Savinjské Alpy a Karavanky. Na severozápadě jasně vystupuje kužel slovinského Velikeho Snežniku a blíže sestra chorvatského Snježniku - Guslica, bývalá vojenská základna. Jihozápadním směrem je vidět výrazný istrijský Vojak. No a na jihu samozřejmě Jaderské moře a ostrovy Kvarnerského zálivu.
Na vrchol Snježniku je to pouhých 2,9 km, převýšení 360 m, a jelikož se jde většinu trasy ve stínu lesa, výstup je poměrně snadný i v létě. Lépe je však vyjít brzy ráno za chládku.
Chata Dom Snježnik, která se nachází hned pod vrcholem z jižní strany, je bohužel zcela zdevastovaná. Objekt byl postaven v letech 1947-1951 turistickým spolkem Platak a stal se vyhledávaným místem především pro svůj krásný výhled do krajiny. V roce 2002 byla chata výrazně poškozena, kdy do ní udeřil blesk a silný jižní vítr zvedl a vyvrátil polovinu střechy. Následně byl sněhem a deštěm zničen také celý interiér a dřevěný inventář.
V roce 2007 se představitelé župy Primorje-Gorski Kotar začali zabývat myšlenkou chatu zrekonstruovat, ale ukázalo se, že objekt formálně neexistuje, takže bylo nutné nejprve vyřešit majetkové poměry a zakreslit jej do katastru. Následně se chata stala majetkem Chorvatské republiky a byla dána do správy NP Risnjak. Papírování však trvalo tak dlouho, že zničený objekt již nebylo možné zachránit. V současné době se snad zpracovává projekt na rekonstrukci chaty, na který dostala správa NP Risnjak evropské dotační prostředky.
Zpět jdeme druhou stezkou, přes Grlo, která se záhy napojí na stejnou cestu, kterou jsme přišli. A v horské chatě Veliki dom Platak ještě stihneme nějaké to občerstvení, protože už začíná být pěkné horko
Mapa trasy na Snježnik: Výstup na Snježnik (mapy.cz/turisticka)
Mali Kamenjak (760 m n.m.)
Po cestě z Plataku zpět do kempu se ještě zastavíme u vápencové dvojhlavé skály Kamenjak na krátký výstup. Na Velikem Kamenjaku jsme nebyli, šli jsme jen na Mali Kamenjak, ze kterého je krásný výhled směrem k pobřeží a chorvatské prameny uvádí, že lepší jak z Velikeho Kamenjaku. Auto lze nechat na parkovišti, které je přímo u silnice.
Na prvním turistickém rozcestníku je třeba odbočit vlevo (směr Kamenjak, a je tímto směrem také ukazatel Rock Climbing Kamenjak, protože na Malem Kamenjaku je z východní strany lezecká stěna). Na dalším rozcestí se pak rozhodnete, zda půjdete na Veliki nebo Mali Kamenjak. Pokud na prvním rozcestí odbočíte vpravo na cestu „Kamenjak preko bunkera" (přes bunkr), půjdete mnohem delší oklikou a ne příliš dobře schůdnou a málo chozenou kamenitou stezkou lesem, ze které není žádný výhled (bunkr tam je).
Z Kamenjaku je dobře vidět kolem probíhající dálnice do Rijeky, část Gorského Kotaru a hlavně nedaleký ostrov Krk a Krčki most spojující ostrov s pevninou. Také ropná rafinerie v Bakaru a u Omišalje na Krku. Kousek dál vystupuje z moře ostrov Cres. Mapa trasy na mali Kamenjak na mapy.cz: Mali Kamenjak (mapy.cz/turisticka)
Výstup na Veliki Risnjak (1528 m. n m.)
Na Veliki Risnjak vede několik turistických tras. Zvolili jsme tu nejkratší, abychom v pozdním odpoledni stihli ještě pramen řeky Kupy. Nejkratší stezka na V. Risnjak vede z parkoviště Vilje (3,2 km, převýšení 380 m). Trošku je problém toto parkoviště na mapě najít, jedná se o rozšířené místo v lese, na které je třeba se dostat po 7 km dlouhé, z velké části nezpevněné štěrkové cestě od křižovatky Gornje Jelenje. Poslední cca 2 km cesty nejsou v příliš dobrém stavu, ale naše škodovka to zvládla.
Další přístup na V. Risnjak je z parkoviště u restaurace JU Nacionalni park Risnjak v místní části obce Crni Lug – Bela Vodica (8,3 km, převýšení 920 m), nebo z parkoviště Platak (7,4 km, převýšení 630 m). Uvedeny jsou pouze vzdálenosti a převýšení jednosměrně (nahoru).
Parkujeme v lese v místě Vilje a jdeme turistickou stezkou upravenou z evropských dotací krásným zachovalým lesem na vrchol Veliki Risnjak. Cesta je dobře značená a přes rozcestí Medvjeđa vrata po cca 2,5 km vyjdeme z lesa. Vidíme první výhled na bílý vápencový Risnjak a chatu pod ním. Za chvíli jsme u chaty.
Horská chata Schlosserov dom je otevřená, mají nabídku nápojů a jednoduchého občerstvení. Chata je pojmenována po Dr. Josipu Schlosserovi Klekovském, prvním prezidentovi chorvatského turistického svazu. Dům je majetkem Chorvatské republiky a je spravován Národním parkem Risnjak. Chata je otevřena v létě, od května do konce listopadu.
www.hps.hr/info/planinarske-kuce/planinarski-dom-schlosserov-dom
Na vrchol zbývá posledních délkových 300 m. Tento úsek již není příliš komfortní, vede po skále, ale určitě se vyplatí jej překonat. Od chaty totiž není příliš dobrý výhled. Z vrcholu Velikého Risnjaku je naopak výhled perfektní, podobně jako ze Snježniku. Rozdíl je možná v tom, že okolí Snježniku je více holé a naopak Risnjak vystupuje z lesa, takže je dojem trošku jiný. Při pohledu z vrcholu přímo dolů je vidět chata Schlosserov dom a kolem opravdu rozsáhlé plochy zelených lesů. To není obvyklá představa o Chorvatsku a jsme rádi, že jsme tento jiný pohled viděli.
Mapa trasy na Veliki Risnjak: Výstup na Veliki Risnjak (mapy.cz/turisticka)
Cestou jsme se zastavili na chvilku také v místě Mrzla Vodica, přímo u silnice se ve vodě ramene přehrady Lokvarsko jezero zrcadlí právě vrchol Velikého Risnjaku.
Vyvěračka řeky Kupy
K pramenu krásné řeky Kupy vedou trasy ze dvou směrů. Jedna ze severu od osady Podgrič, druhá z jihu od obce Razloge. Trasa od Podgriče je vedena v podstatě po rovině a kolem řeky a je o něco delší (2,6 km). Trasa od Razloge je kratší (1,8 km) a vede lesem z kopce. Vybrali jsme si trasu od Podgriče, přestože výchozí místo bylo od našeho kempu o 14 km dál a museli jsme autem objet celou oblast přes Gerovo a pak se stejnou cestou zase vrátit, ale zlákala nás stezka vedoucí kolem řeky.
Projeli jsme obcí Hrib, pak přes Podgrič a klikatou úzkou silnicí dolů k řece. Parkuje se na rozšířeném místě před restaurací Tratinčića. Cesta už jen pro pěší vede dále kolem rekreačních chat a vyvěračky krátkého přítoku Kupy, po asi 1,5 km je nevyužívaná stodola a za ní vpravo infocentrum, kde se kupují vstupenky do národního parku.
Přejdeme přes louku a po mostě pro pěší se dostaneme na druhý břeh řeky. Část stezky vede po schodech nad řekou, aby se vyhnula zaplavení. Přicházíme k vyvěračce Kupy (Izvor Kupe). Především poslední úsek řeky za mostem je opravdu nádherný, voda má úžasnou modrozelenou barvu. A vyvěračka dojem už jen završí. Vypadá jako tmavé tajemné oko do hlubin Země.
Je už později odpoledne a všední den, není tu nikdo. Vychutnáme si místo a zpět se vracíme již za šera. Mapa trasy k vyvěračce Kupy: Trasa k vyvěračce řeky Kupy (mapy.cz/turisticka)
Pokud bych měla srovnat tři navštívená místa v NP Risnjak, pak bych nevynechala ani jedno z nich. Snježnik má asi nejlepší výhled, Veliki Risnjak je nejvyšší a kolem je bezkonkurenční přírodní les, horní tok řeky Kupy je krásný a byla by jej škoda minout.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další články z našich cest do Chorvatska:
- Chorvatsko. ostrovy Lošinj, Cres, Susak
- Chorvatsko: Dinara (Sinjal) - výstup na nejvyšší horu Chorvatska
- Chorvatsko: Národní park Krka a město Knin
- Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera, mlýny Slunj - Raztoke
- Chorvatsko - pohoří Velebit (1): Veliki Zavižan
- Chorvatsko - pohoří Velebit (2): Velika Paklenica - Aniča kuk
- Chorvatsko - pohoří Velebit (3): Mali Alan - Tulove grede
- Chorvatsko: ostrov Mljet
Naše články z cest do Bosny a Hercegoviny:
- Bosna a Hercegovina (1): Mostar, Počitelj, Blagaj - vyvěračka řeky Buny
- Bosna a Hercegovina (2): Jajce, historické vodní mlýny Mlinčići
Naše články z cest do Černé Hory:
- Černá Hora (1): Seznámení s Černou Horou, itinerář cesty
- Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice
- Černá Hora (3): Durmitor a kaňon řeky Tary
- Černá Hora (4): Skadarské jezero, Lovčen, Boka Kotorská
Naše články z cesty do Severní Makedonie:
- Severní Makedonie (1): Autem po Severní Makedonii - Ochrid, Mavrovo, Kokino, Stobi a další místa
- Severní Makedonie (2): Golem (Velký) Korab - výstup na nejvyšší horu Severní Makedonie
Naše články z cest do Slovinska - Julských Alp:
- Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami
- Slovinsko - Julské Alpy (2): Veliki Mangart
- Slovinsko - Julské Alpy (3): Dolina Krnica a sedlo Prevala v masívu Kanin
- Slovinsko - Julské Alpy (4): Kobilja glava u Tolminu
- Slovinsko - Julské Alpy (5): Bohinjské hory – Orlove glave, Šija