Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Chrám Narození Panny Marie patří k největším novogotickým chrámovým stavbám ve střední Evropě. Byl postaven jako jeden z prvních kostelů tohoto slohu v Čechách. Jeho nedostavěná věž se stala charakteristickou dominantou města.Původní chrám ze 13. století, založený Havlem z Lemberka a jeho manželkou sv. Zdislavou, několikrát vyhořel a počátkem 19. století byl pro špatný stav zbourán. Brzy ho však nahradil chrám nový, postavený v letech 1825-53. Tato mohutná novogotická trojlodní bazilika byla zasvěcena "Narození Panny Marie". Interiér je rovněž novogotický. Ke kostelu přiléhá hřbitov, kde najdeme umělecky cenné náhrobky, z nichž mnohé nesou jména významných osobností Turnovska.
Historické město Turnov jsme kompletně celé poznali během dovolené v Českém ráji. Kostel Narození Panny Marie u městského hřbitova tvoří dominantu města a tak jsme jej nemohli minout při procházce městem, zvláště když patří mezi největší novogotické chrámové stavby ve střední Evropě. Když jsme ke kostelu došli, ocitli jsme se v místech, kde po polovině 13. století založili Havel z Lemberka a jeho žena Zdislava dominikánský klášter s velkým chrámem, který v roce 1424 vypálili husité a přitom zahynuli i mniši žijící v klášteře.
Jak jsme se z historie dozvěděli, po této smutné události byl kostel obnoven, ale roku 1643 opět vyhořel. Naštěstí byl zase opraven, ale pak byl natolik zanedbáván, že za josefínských reforem mu hrozilo odsvěcení a zánik. Naše sympatie si získal dvorní knihovník a turnovský rodák Fortunát Durych, který se zasloužil o to, že i my jsme si jej mohli o mnoho let později prohlédnout.
Kostel jsme shlédli v podobě, kterou získal ve 20. letech 19. století, kdy podle projektu vídeňského architekta Martina Hausknechta vznikla čistá, až strohá monumentální trojlodní stavba s hlavní lodí dlouhou 57 metrů a vysokou 28,5 metru. Velice nás zaujal fakt, že věž ve východním průčelí se během stavby začala naklánět a tak oproti projektu zůstala nižší o dvě patra.
Bohužel i do tohoto turnovského kostela jsme nemohli ani nahlédnout. Neviděli jsme tak hlavní oltář, který zhotovil Josef Ondřej Kranner a oltářní obraz namaloval Rudolf Miller podle předlohy Kristiána Rubena. Našemu zraku také unikla pískovcová kazatelna s dřevěnými plastikami a barokní varhany z 18. století.
Když jsme si prohlédli kostel, krátce jsme se ještě prošli po hřbitově, na kterém se nacházejí umělecky cenné náhrobky, z nichž mnohé nesou jména významných osobností Turnova a okolí.
Chcete-li vidět i vnitřek kostelů v Turnově, máte možnost v měsících červenci a srpnu, kdy se obvykle každé pondělí konají prohlídky turnovských kostelů. Seznámíte se s historií Chrámu Narození Panny Marie, kostela sv. Mikuláše a kostela sv. Františka z Assisi a dozvíte se i mnoho zajímavého o městě Turnově. Prohlídky zajišťuje Regionální turistické informační centrum na náměstí Českého ráje.
http://www.interregion.cz/turistika/stavby/cirkevni_stavby/turnov_chram_marie/turnov_chram_marie.htm