Z Turnova do hruboskalského skalního města
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vycházku zahájíme i ukončíme u centrálního rozcestí na náměstí v Turnově. Po červené značce směřujeme ke Hradu Valdštejn. Značka nás vyvede za město a začínáme stoupat do kopce. Dojdeme k osamoceně stojící skále, Hlavatici, z jejíž vrcholu se nám otevřou pěkné pohledy na Turnov a okolí.
Po chvíli příjemné chůze lesním úsekem dojdeme ke hradu Valdštejn. Návštěvu hradu můžu doporučit. Z hradu se nám otevře pohled na skály Hruboskalska i na vzdálenou zříceninu hradu Trosky.
Od hradu pokračujeme dále po červené až na turistické rozcestí Jižní sedlo. Tady doporučuji udělat si malou odbočku k plastikám vytesaným ve skalách v okolí Kopicova statku. Určitě této odbočky nebudete litovat, uvidíte mnoho zajímavých plastik s tématy naší historie a také okolní přírody. Kolem těchto skalních děl nás provede okružní cesta ve složitém terénu.
Po procházce v okolí Kopicova statku se vrátíme zpět na rozcestí Jižní sedlo a pokračuje po červené. Po cestě máme možnost podívat se na skály, mezi kterými budeme pěšinou procházet na zpáteční cestě ze skalní vyhlídky U Lvíčka a vyhlídky Na kapelu, kde najdeme na informační tabuli názvy jednotlivých skal. Další cesta vede kolem arboreta Bukovina, s možností občerstvení. Pohodlnou cestou přijdeme až na rozcestí Adamovo lože. Po směrové odbočce sestoupíme až na dno skalní sluje, kde je ve skalách vytesáno tzv. Adamovo lože a naproti milenecký oltář lásky s mileneckou dvojicí. Bohužel, zub času již vykonal na dílech své. Pokračujeme dále průrvou mezi skalami po neznačeném chodníku, který nás bezpečně dovede na zelenou značku, po které Myší dírou vystoupáme na parkoviště u zámku Hrubá Skála.
Po prohlídce zámku a okolí pokračujeme po červené značce k rozcestí Adamovo lože a jdeme po žluté na Mariánskou vyhlídku, která umožňuje krásný výhled na zámek Hrubá Skála, hrad Trosky i Kozákov. Z vyhlídky sestupujeme po schodech k symbolickému hřbitovu horolezců. Pěšina se dále prodírá skalním městem až na rozcestí Antonínův pramen. Tady změníme barvu značky a pokračujeme po modré, obtížnějším terénem k hradu Valdštejn. Cestou míjíme Antonínův, Josefův a Korenského pramen. Procházíme okolo skal s názvy Kapelník, Sfinga, Čertova ruka. To jsou ony skály, na které jsme se dívali z vyhlídky U Lvíčka a vyhlídky Na kapelu. Po zdolání mnoha schodů vystoupáme na Janovu vyhlídku, ideální místo k odpočinku a krásným výhledům do kraje. Modrá nás dále dovede na rozcestí U Kavčin, zahneme vpravo a po červené dojdeme opět ke hradu Valdštejn.
K návratu do centra Turnova můžeme využít již známou cestu po červené značce nebo k návratu využijeme zeleně značenou cestu.
Za čím jedeme?
Procházka hruboskalským skalním městem patří v každém ročním období ke vděčnému výletu. Když se k tomu přidá podzim se svými barvami a podpoří jej sluníčko, jsou dojmy z vycházky ještě umocněny.
Podíváme se do okolí Kopicova statku na pozoruhodnou galerii skalních plastik. Navštívíme známý hrad Valdštejn, ale především se pokocháme pohledy na nepřeberné množství skalních věží různých velikostí a tvarů. Je toho však více, co můžeme na vycházce navštívit a obdivovat.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je možné využít u zámku Hrubá Skála. Dále občerstvení u hradu Valdštejn, ale jen v sezóně nebo u arboreta Bukovina, posezení uprostřed přírody. Posedět se dá v restauraci Pod Hlavaticí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zajímavé skalní reliéfy v okolních skalách u Kopicova statku. Překrásné výhledy z vyhlídek na hruboskalské skalní město. Zajímavé interiéry hradu Valdštejn a výhledy z něj do okolní krajiny.
Ostatní informace
Vstupné do hradu Valdštejn je za 40 Kč, hradem se prochází samostatně, výklad pro zájemce je ve Slavnostním sále.