V samém srdci Moravy leží turistický region Střední Morava - Haná. Rozkládá z větší části v olomouckém kraji, pouze menší část na východě zasahuje do kraje zlínského.
Město Chropyně se zámkem, známé sídlo bájného hanáckého krále Ječmínka se nachází 6 km severozápadně od Kroměříže. První zmínka o Chropyni je z r. 1261, kdy se připomíná jako majetek cisterciánského kláštera ve Vízovicích. Tvrz v Chropyni se poprvé připomíná za pánů z Ludanic v r. 1558 v listině, ve které byli obyvatelé Chropyně osvobozeni od robot k tvrzi a od hlásek. Pravděpodobně tvrz stála na nevhodném a zdraví škodlivém místě, neboť v r. 1577 dovolil císař Rudolf II. tehdejšímu majiteli statku Hanuši Haugvicovi z Biskupic postavit si místo nezdravé a poškozené tvrze sídlo na jiném místě. Na základě tohoto povolení si vystavěl podle tradice u Chropyně, ve směru na Plešovec hrad, nazvaný Nový Haugvicov, který však pro Hanušovo úmrtí v r. 1580 nebyl dostavěn, zpustl a tak jako první panské sídlo tvrz, zcela zanikl.
O stavbě a době vzniku zámku v Chropyni nejsou žádné písemné zprávy. Renesanční zámek byl postaven nedaleko kostela někdy v letech 1595-1615 za Pražmů z Bílkova a olomouckého biskupa kardinála Františka z Ditrichštejna. Na zámeckém portálku se znakem kardinála Ditrichštejna je nápis s letopočtem 1615. V r. 1643 zámek i město vyplenili Švédové. Zámek získal obnovou a přestavbou podle projektu G. P. Tencalla barokní podobu. Přestavbou v letech 1701-1705 byl zámek zvýšen o jedno patro. V pol. 19. stol. zámek upravil kardinál Bedřich Fürstenberk na lovecký zámek se sbírkou majoliky, zbraní a loveckých trofejí, byl vybudován velký Rytířský a Ječmínkův sál. Při přestavbě po požáru v r. 1892 dostala hranolovitá věž osmibokou jehlancovou střechu. V r. 1973 byla na zámku provedena rozsáhlá rekonstrukce, při které byla přilehlá hospodářská budova upravena pro potřeby Muzea Kroměřížska. Jsou tu i pamětní síně hudebního skladatele Emila Axmana (1887-1949) a chropyňského malíře Emila Filly (1882-1953).