Loading...
Chrudimský městský hřbitov je bezesporu nesmírně zajímavým místem, nabízejícím – kromě jistého génia loci - až neuvěřitelné množství cenných a půvabných památek nejrůznějších typů. Je to docela pochopitelné, protože se jedná o nejstarší hřbitov v Chrudimi, který navíc obklopuje původně románský kostel Povýšení sv. Kříže. Ten mu také dal jeho jméno.
A navíc tak lze předpokládat, že prapůvod tohoto místa můžeme datovat až někam do 11. století. Je přitom docela paradoxní, že nebýt nedalekého vlakového nádraží s rozvětveným kolejištěm, byl by tento hřbitov pravděpodobně areálem mnohem rozsáhlejším. Takto má spíše tvar oné nudle ...
Hřbitov U kříže je opravdu velice pestrý a zajímavý. I kdybychom zcela opominuli hřbitovní kostel sv. Kříže (na jehož zdi jsou ovšem také umístěny renesanční náhrobníky), najdeme zde např. řadu hrobek významných obyvatel města (některé z nich jsou dokonce památkově chráněny - a je zvláštní, že se tehdy jednalo převážně o politiky, starosty a právníky, protože dnes by se tito lidé za významné většinou nepovařovali snad ani po požití lysohlávek a dokonce ani titul něčí manželka ke hvězdám nedosahuje) nebo vojenský hřbitov (obvyklou připomínku obětí I. a II. světové války zde tak nějak předčí legionáři a „pěstní“ pomník Přísaha). K tomu je potřeba přidat urnový háj nebo obřadní síň z II. poloviny minulého století (nachází se těsně mimo areál hřbitova a autorem její podoby je architekt Jan Třeštík).
Ze zajímavých hrobů (jmen) je potřeba zmínit např. Antonína Františka Rybičku (obrozenecký právník, historik a archivář používající pseudonym Skutečský), rodinu Popperovu (Bedřich Leopold byl svého času majitelem naší největší výrobny obuvi a možná i díky tomu je autorem rodinné hrobky slavný Josef Gočár), rodinu Wiesnerovu (hlavně proto, že autorem jejich historizující hrobky byli architekt František Schmoranz ml. a sochař Antonín Wagner) nebo Karla Pippicha (sokol a poslanec v Českém zemském sněmu, jehož jméno nese chrudimské městské divadlo).
Dobrým nápadem jsou informační tabule. Jednak ty velké, s informacemi o hřbitově a plánkem, ale i ty malé, které označují, které osobnosti z dějin města, příslušné místo posledního odpočinku patří. Díky těmto tabulím však musíte počítat s tím, že se zde zdržíte o chvilku déle.
Většinou se uvádí, že hřbitov U Kříže byl využíván již v 11. století, v období 16. a 17. století se zde pohřbívali významní měšťané a v 18. století vojáci, chudina a oběti moru. Základ současné podoby hřbitova, který najdeme při Škroupově ulici, pochází z roku 1913.