Loading...
Chrudimská nabídka pamětihodností všech architektonických stylů i historických epoch je takřka nepřeberná. Nemohou v ní, pochopitelně, chybět ani stavby, jejichž vznik je datován počátkem 20. století, tedy dobou spojovanou s historismem a nástupem secese. Jednu z takových staveb najdeme na adrese Československé armády č.p. 367.
Jedná se o tzv. Vodičkovu vilu, postavenou v letech 1902 až 1903 podle projektu významného pražského architekta Rudolfa Kříženeckého. Stavitelem byl chrudimský Alois Prokop, stavebníkem zdejší advokát JUDr. August Vodička, který byl současně také středoškolským profesorem, stavebním referentem městské rady, velkým Sokolem a jeden rok dokonce prvním republikovým chrudimským starostou.
Vodičkova třípodlažní vila s dekorativní věžičkou je od počátku historizující stavbou s převládajícími neorenesančními prvky, kterou obklopuje zahrada ve stylu anglického parku s architektonickými prvky. Hned v roce 1903 také tato vila, zahrada i stavebník získali ocenění města Chrudimě.
Původní členění či využití vily bylo následující: suterén – byty personálu, technické zázemí a úložné prostory; první nadzemní podlaží - centrální hala se schodištěm, kuchyně, jídelna, salon, pokoj a ložnice; druhé nadzemní podlaží - pokoj, ložnice (jistě pána domu) a pokojík pro služku. Nad 2. NP se nacházel půdní prostor, který sloužil také jako vstup do věžičky.