Loading...

Císařské lázně (Lázně I) v Karlových Varech

Turistické cíle Památky a muzea Dům, budova

Lázně I, kterým dle mého názoru sluší více původní název Císařské lázně, se nachází na Mariánskolázeňské ulici v blízkosti Grandhotelu Pupp. Císařské lázně byly v době svého vzniku největším, architektonicky a umělecky nejbohatěji vybaveným lázeňským domem Karlových Varů. Dějiny tohoto objektu sahají do listopadu roku 1890, kdy je napsala poslední velká povodeň, která Karlovy Vary postihla. Nikdo už ji nečekal, jelikož řeka Teplá byla zregulována. Ale množství vody, které se prohnalo korytem, zničilo, co mohlo. I budovu pivovaru. Doba to byla jiná a světovost lázní si žádala své. S obnovou pivovaru na tomto místě se již nepočítalo. Město objekt v roce 1892 odkoupilo, pozůstatky pivovaru rozebralo a následujícího roku se začala psát historie Císařských lázní. Jejich vznik je spojen s datem 3. prosince 1892, kdy o výstavbě rozhodla městská rada. Vypracování projektu bylo zadáno v Karlových Varech již osvědčeným vídeňských architektům Ferdinandu Fellnerovi a Hermannu Helmerovi. Kromě Císařských lázní jsou podepsání pod stavbou více než dvaceti významných budov či kolonád ve městě (divadlo, Goethova rozhledna, kolonáda Sadová, Tržní či litinová Vřídelní). 28. dubna 1893 byla schválena dokumentace a rozpočet.

Na půdorysu ve tvaru písmena „U“ (nebo možná podkovy) a ploše 2800 metrů čtverečných navrhli stavbu vídeňští architekti Fellnerr a Helmer v duchu neorenesance s prvky antické architektury. Původní rozpočet ve výši 750 tisíc zlatých, který odsouhlasila městská rada, však během stavby přesáhl částku jednoho miliónu. Stavba probíhala pod vedením stavebníka A. Bečváře a její hrubá část, započatá v červnu roku 1893, byla uskutečněná během pouhého roku. Dne 5. května 1895 byla budova Císařských lázní slavnostně otevřena.

Foto: Bubinga

Objekt byl sice vybaven přemírou umělecko-historických skvostů, jeho hlavním účelem ale bylo poskytování lázeňských služeb. Císařských lázní patřily k nejmodernějším i nejluxusnějším zařízením své doby nejenom v Karlových Varech. Lázeňští hosté v nich našli nečekaný komfort i moderní technické vybavení, které mnozí ani neznali. Přímo do reprezentativního vestibulu bylo možné vjíždět kočáry. Kdo nechtěl stoupat do patra po monumentálním schodišti, mohl použít hydraulický prosklený výtah. Pro lázeňské hosty zde bylo vybudováno 120 vykachlíkovaných koupelen. Každá byla vybavena odpočívárnou a dvěma vanami, jednou pro balneoprocedury s minerální vodou a druhou pro slatinné koupele, dále sprchou, umyvadlem, záchodem, převlékárnou, parním vytápěním, větracím zařízením, elektrickým osvětlením, ohřevem lázeňského prádla a elektrickými hodinami. Pro návštěvníky zde byly připraveny masáže, parní i horkovzdušné lázně, procedury se studenou vodou, sedací lázeň, proudící lázně na nohy, elektroléčba a další dnes již běžné věci.

Již vlastní příchod k budově lázní a pohled na ni byl svým způsobem lékem na duši. Nad hlavním vstupem do objektu se v průčelí nachází znak Karlových Varů (dvouocasý lev na třech vlnkách (řeka Ohře, Teplá, Vřídlo). O figurální výzdobu fasády z umělého kamene i terakoty se postaral především sochař a štukatér Karel Watzek. Na průčelí budovy lze najít nápisové desky se jmény nejzasloužilejších karlovarských lékařů (Becher, Meinl, Hochberg, Hlavaczek). Hlavní vchod do budovy byl ještě následně (v roce 1908) doplněn dvěma dechberoucími monumentálními alegorickými plastikami. Sochař Karel Wilfert mladší z Chebu pojal „Léčivou sílu“ jako hodnou ženu podávající nemocným lék a „Prasílu“ zobrazil jako zachmuřeného svalovce zvedající kámen.

Foto: Bubinga

Kdo si výše uvedené čte a objekt neviděl, patrně si myslí, že při návštěvě bude na vážkách, zda více obdivovat stavebně architektonické řešení nebo její štukovou, malířskou či sochařskou výzdobu. Skutečnost je však jiná. Po roce 1918, po pádu rakousko-uherské monarchie byly všechny lázeňské budovy ve městě očíslovány a Císařské lázně obdržely označení „Lázně I“. To ale žádnou pohromu nezpůsobilo a lázeňské zařízení fungovalo dál. Následovala rozsáhlá stavební adaptace provedená pod vedením architekta Leo Šimona v letech 1947 - 1955. Přibližně od této doby sloužil Zanderův sál jako kulturně společenské prostory pro lázeňské hosty. Ty roku 1988 vystřídalo kasino, které zde provozovala česko-rakouská společnost.

Foto: Bubinga

Smutná historie lázní se začala psát po revoluci. V roce 1992 pronajalo město Karlovy Vary objekt izraelskému podnikateli, který ho chtěl přestavět na luxusní hotel. Následovalo vyklizení budovy včetně některých bouracích prací a demontáží van i balneologického zařízení. K realizaci naštěstí nedošlo. Další obdobný pokus byl učiněn v roce 1994. Tentokrát se jednalo o belgickou firmu, která přislíbila jejich komplexní renovaci. Ta však později od smlouvy ustoupila a následně byla budova zase převedena pod správu města Karlovy Vary. Ještě v roce 1994 byl vypracován stavebně historický průzkum objektu bývalých Císařských lázní, který toho ale moc nevyřešil. Nastala doba temna kdysi luxusních lázní, která trvá již dvě desítky let. Opuštěnému objektu chyběla údržba, postupně chátral a do jeho oprav moc peněz nešlo. Převážil bohužel argument, že investovat do tohoto objektu je nerentabilní. V roce 2008 převedlo město Císařské lázně bezplatně na Karlovarský kraj.

Foto: Bubinga

Je pravda, že město Karlovy Vary i Krajský úřad Karlovarského kraje zpracovávají různé investiční plány a hledají finanční prostředky, ale vdechnout nový život skomírající budově se jim jaksi nedaří. Jedna z úvah se týkala například vytvoření moderního víceúčelového společenského, informačního a kulturního centra. Kraj spolu s městem také založili společnost Císařské lázně za účelem získání finančních prostředků na celkovou rekonstrukci historického objektu. Ale papírování a utrácení peněz za studie, projekty a zakládání společností nic neřeší. Odhadované náklady na revitalizaci budovy ve výši cca 800 milionů korun se nepodařilo sehnat. Dne 3. května 1958 byl objekt Císařský lázní zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejstříkovým číslem 17027/4-880. O více jak padesát let později (8. února 2010) schválila vláda ČR udělení prestižního statutu NKP 38 vybraným objektům v naší republice. Pro své historické a umělecké kvality byl mezi ně zařazen také objekt Císařských lázní, ale poznat to zatím není.

Reprezentativní budova je využívána jen výjimečně, především v rámci různých společenských akcí. Například během Mezinárodního filmového festivalu se zde promítaly filmy, pořádaly koncerty či hostiny. Já jsem nedávno využil možnosti navštívit tento objekt a prohlédnout si část zpřístupněného interiéru, který je bohatě vyzdoben sochařským, malířským, řezbářským či kovoliteckým uměním. Vcházím mohutným průčelím skrz otočné dveře do prostorného vestibulu s iónskými sloupy a na vysokém stropě mne zaujal ve štuku pojatý městský znak.

Foto: Bubinga

Za dalšími dveřmi pokračuji širokým dvouproudým schodištěm. Stěny zdobí dvě rozměrné malby na téma legendárního objevení pramenů a jejich tajemství od pražského akademického malíře A. Jakesche z roku 1898. Komu by mezi význačnými karlovarskými lékaři na fasádě objektu chyběl proslulý lékař Jeana de Carro, najde jeho kamennou bustu na odpočívadle hlavního schodiště.

Přicházím do prvního patra, kde je umístěn ústřední tzv. Zanderův sál, vybudovaný v klasickém antickém provedení a dřevem honosně obložený. Stěny Zanderova sálu jsou bohatě vyzdobeny olejovými malbami se sportovními tématy z antického světa od vídeňského autora E. Lebiedského. Dále je zde možné spatřit městský znak nebo nad vstupními dveřmi bustu dr.Zandera. Připomíná švédského lékaře působícího v Karlových Varech, podle jehož vypracované metody probíhala v tomto sále módní léčba tělocvikem na mechanických cvičebních nářadích a zařízeních. Jednalo se patrně o první karlovarské fitness centrum.

Foto: Bubinga

Dále je možné si v přízemí objektu prohlédnout tzv. Císařskou koupelnu (Císařskou lázeň). Ta byla v době svého vzniku izolována od ostatních koupelen, jelikož byla určena pro významné hosty. Karlovy Vary se nacházely na území monarchie, a tudíž se počítalo s případnou návštěvou císaře. František Josef I. sice město i budovu navštívil v roce 1904, ale v koupelně lázeň neokusil, alespoň to není doloženo. Zvládli to však v době následující za něho jiní lidé. Například vítězové karlovarských etap cyklistického Závodu míru, filmové hvězdy i další umělci, političtí prominenti či bohatí lidé. Ti všichni si mohli při koupeli prohlížet exkluzivní vybavení, obložení nebo zajímavě secesně malovaná okna.

Exteriér objektu i vnitřní prostory jsou tvořeny stovkami maličkostí, které jsou složeny v jeden dokonalý celek. Člověk si při návštěvě určitě položí otázku, kolik práce, úsilí a peněz muselo být tenkrát vynaloženo. Byla to však doba zlatého věku Karlových Varů a na rozdíl ode dneška převažovaly ve městě věci a skutky rozumné (i když možná na ty špatné se časem zapomnělo). Osudy budovy, tak charakteristické pro současné město i dobu, mnohé karlovarské občany již nepřekvapují.

Pozitivní skutečností je určitě nedávné zpřístupnění Císařských lázní pro veřejnost a umožnění normálním smrtelníků prohlédnout si alespoň část interiéru. Otevřeno je denně od 10,00 do 18,00 hod., základní vstupné činí 50,- Kč.

V nedalekém okolí se nachází další zajímavá místa

Foto: Bubinga

- pomník a sloup Karla IV.:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-pomnik-karla-iv-a-sloup-se-sochou-karla-iv

- Goethova stezka:https://www.turistika.cz/mista/goethova-stezka-karlovy-vary

- busta Johanna Wolfganga Goetha:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-busta-johanna-wolfganga-goetha

- Schillerův pomník:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-schilleruv-pomnik

- Morový sloup:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-morovy-sloup

- sluneční hodiny:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-slunecni-hodiny

Foto: Bubinga

- zvonkohra:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-zvonkohra

- kostel sv. Maří Magdalény:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svate-mari-magdaleny-v-karlovych-varech

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 28.1.2015
Nadmořská výška:
393 metrů nad mořem
Císařské lázně (Lázně I) v Karlových Varech na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Císařské lázně (Lázně I) v Karlových Varech

Keglevičův kříž v Karlových Varech
Keglevičův kříž v Karlových Varech
Drobné památky
Kromě rozhleden, vyhlídkových míst, kapliček nebo děkovných nápisů může najít poutník v karlovarských lesích několik křížů. Většinou je nechávali…
0.1km
více »
Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech
Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech
Tipy na výlet
Vyhlídku Karla IV. nalezneme v lesích nad městem. Patří mezi jednu ze čtyř vyhlídek a rozhleden, které se nad Karlovými Vary nachází…
0.1km
více »
Busta Jean de Carro - Císařské lázně - Karlovy Vary
Busta Jean de Carro - Císařské lázně - Karlovy Vary
Socha
Jean de Carro V budově Císařské lázně nedaleko Grandhotelu Pupp v jižní části lázeňského centra Karlových Varů má Jean de Carro svoj…
0.1km
více »
Výstava: Helena Fejková – Art Inspiration - Karlovy Vary
Výstava: Helena Fejková – Art Inspiration - Karlovy Vary
Tipy na výlet
Autem do Karlových Varů, kde probíhá Výstava: Helena Fejková – Art Inspiration v Muzeu Karlovy Vary  Retrospektivní výstava oděvní t…
0.1km
více »
Proměny Karlovarského kraje za posledních 100 let - Karlovy Vary
Proměny Karlovarského kraje za posledních 100 let - Karlovy Vary
Fotogalerie
Panelová výstava přibližuje prostřednictvím obrázků z fotografické soutěže konkrétní místa Karlovarského kraje na historických a sou…
0.1km
více »
Císařská koupelna - Karlovy Vary
Císařská koupelna - Karlovy Vary
Technická památka
Císařská koupelna se nachází v objektu Císařské lázně (Lázně I) Poloha:…
0.1km
více »
Císařské lázně - Karlovy Vary
Císařské lázně - Karlovy Vary
Dům, budova
Nedaleko Grandhotelu Pupp v jižní části lázeňského centra Karlových Varů…
0.1km
více »
Pomník Karla IV. - Karlovy Vary
Pomník Karla IV. - Karlovy Vary
Pomník
Pomník zakladatele lázeňského města, českého krále a císaře římského Karla IV. z roku 1955 od pražského akademického sochaře Otakara…
0.1km
více »
Karlovy Vary – pomník Karla IV., sloup se sochou Karla IV. a plastika se sochou Karla IV.
Karlovy Vary – pomník Karla IV., sloup se sochou Karla IV. a plastika se sochou Karla IV.
Pomník
O založení Karlových Varů se vyprávějí různé legendy. Mnoho historických dokladů totiž shořelo při požárech města. Ať už se úvahy pohybují v pouhých…
0.1km
více »
Výstavní projekt: Caroli Genius Loci_Moci - Karlovy Vary
Výstavní projekt: Caroli Genius Loci_Moci - Karlovy Vary
Tipy na výlet
Pěšky do prostor Staré louky v Karlových Varech, která se nachází v blízkosti Grandhotelu Pupp, kde probíhá výstava: Caroli Genius Loci_Moci…
0.1km
více »
Český král a římský císař Karel IV počtvrté v Karlových Varech
Český král a římský císař Karel IV počtvrté v Karlových Varech
Socha
O založení Karlových Varů se vyprávějí různé legendy. Mnoho historických…
0.2km
více »
Mariánská kaple – Karlovy Vary
Mariánská kaple – Karlovy Vary
Kaple
V bezprostředním okolí Karlových Varech se nachází množství zajímavých stezek, vyhlídkových míst, altánků nebo jenom laviček či sedátek. Kromě toho…
0.2km
více »
Kaplička sv. Vavřince v Karlových Varech
Kaplička sv. Vavřince v Karlových Varech
Kaple
Barokní výklenková kaplička sv. Vavřince z 18. století stojí na původně…
0.2km
více »
Karlovy Vary - zvonkohra
Karlovy Vary - zvonkohra
Zajímavost
V Karlových Varech byla v minulém roce provedena rekonstrukce nové promenády v centru lázní. Myslím, že se opravy povedly…
0.2km
více »
Jelení pramen v Karlových Varech
Jelení pramen v Karlových Varech
Pramen
Jedná se o málo známý zdroj pitné vody v Karlových Varech. Možná …
0.2km
více »
Městské divadlo v Karlových Varech
Městské divadlo v Karlových Varech
Dům, budova
Městské divadlo se nachází na pravostranném nábřeží říčky Teplé, uprostře…
0.2km
více »
Neodmyslitelná součást Karlových Varů – socha Kamzíka
Neodmyslitelná součást Karlových Varů – socha Kamzíka
Tipy na výlet
Socha Kamzíka se tyčí na skalním útvaru nad Karlovými Vary. Socha se zde…
0.3km
více »
Olivetská hora v Karlových Varech
Olivetská hora v Karlových Varech
Kopec
Je všeobecně známo, že Olivetská hora se nachází u Jeruzaléma. Kdo ale nechce cestovat až do Izraele, může navštívit Karlovy Vary. Jihozápadním…
0.3km
více »
Tereziin obelisk u restaurace Jelení skok v Karlových Varech
Tereziin obelisk u restaurace Jelení skok v Karlových Varech
Pomník
V lázeňských lesích nad Karlovými Vary je možno objevit mnoho zajímavého. Mne při jedné procházce západně nad centrem města…
0.3km
více »
Dům U tří mouřenínů v Karlových Varech a Johann Wolfgang Goethe
Dům U tří mouřenínů v Karlových Varech a Johann Wolfgang Goethe
Dům, budova
Pětipatrový řadový dům U tří mouřenínů (Zu den Drei Mohren) se nachází v…
0.3km
více »
Lanové dráhy ve městě Karlovy Vary
Lanové dráhy ve městě Karlovy Vary
Lanovka
Lanové dráhy jsou součástí lázeňského koloritu Karlových Varů od začátku minulého století. Ze čtyř budovaných drah byly dokončeny…
0.3km
více »
Vyhlídka Petra Velikého
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídka Petra Velikého
Vyhlídka
Na vyhlídku můžete vystoupat po lesních cestičkách a kamenných schodech kolem sošky kamzíka přímo z centra Karlových Varů od Vřídla.…
0.3km
více »
Výšina Petra Velikého a Mayerův gloriet v Karlových Varech
Výšina Petra Velikého a Mayerův gloriet v Karlových Varech
Pomník
Na podzim roku 2011 si Karlovy Vary připomenuly jedno zajímavé výročí. Uplynulo 300 let od první návštěvy ruského cara Petra…
0.3km
více »
Fryderyk Chopin a Karlovy Vary
Fryderyk Chopin a Karlovy Vary
Drobné památky
Polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos Fryderyk Chopin b…
0.3km
více »
Evangelický kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech
Evangelický kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech
Kostel
Původní kostel se začal na tomto místě budovat v roce 1854 a slavnostně vysvěcen byl 1. července 1856 slavnostně. Důvodem byla snaha…
0.3km
více »
Komplex Diana
Komplex Diana
Vyhlídka
Komplex Diana Současný komplex Diana na tzv. Výšině přátelství (558 m,n,m,…
0.4km
více »
Jelení skok
Jelení skok
Kopec
Jelení skok je vršek, vypínající se nad centrem Karlových Varů. Kovová…
0.4km
více »
Linhart
Linhart
Zřícenina
Na Sovově stezce se nachází Kaplička sv. Linharta. Několik desíte…
0.4km
více »
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Tipy na výlet
Karlovy Vary, zejména jejich stará část v údolí mezi kopci,…
0.5km
více »
zavřít reklamu