Cottbus
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Dolnolužické město Chotěbuz (německy Cottbus, lužickosrbsky Chóśebuz) leží ve spolkové zemi Braniborsko na řece Sprévě. S více než sto tisíci obyvateli je to po Postupimi druhé nejlidnatější město Braniborska.
Již v 10. století vybudovali Srbové hradiště na písčitém ostrově na řece Spree, avšak první písemné zmínky o Chotěbuzi se datují do roku 1156. Ve 13. století přišli do města němečtí osadníci, kteří se s Lužickými Srby sžili. Ve středověku byla Chotěbuz významným textilním městem známým po celé střední Evropě. V roce 1501 ji bylo uděleno privilegium pořádání trhů na vlnu. Po třicetileté válce město devastují požáry a mor, přichází úpadek. Ekonomický boom zažil Cottbus znovu na počátku 18. století s příchodem francouzských protestantů. Ti přivezli nové zboží (tabák, moruše, punčochy a. j.). Dochází k oživení obchodu i řemesel.
V roce 1462 je Chotěbuz součástí markrabství Braniborského a v roce 1701 se stala součástí pruského království. Od roku 1949 do znovusjednocení Německa roku 1990 byla součástí Německé demokratické republiky.
Chotěbuz je kulturním centrem lužickosrbské menšiny. Mnohé nápisy ve městě jsou dvojjazyčné.
Z architektonických památek stojí za zhlédnutí secesní Staatstheater Cottbus, postavené podle architekta Bernharda Sehringa v roce 1908.
V muzeu farmacie na Altmarkt je dochována kompletní lékárna z období kolem roku 1830. Náměstí Altmarkt bylo kdysi důležitým obchodním centrem, původně s hrázděnými domy. Dnes je obklopeno měšťanskými domy v barokním stylu.
Zajímavé je i planetárium Jurije Gagarina, které bylo otevřeno roku 1974
Nedaleko Chotěbuzi je známý Branitz Park, který nechal zbudovat Hermann von Pückler-Muskau v roce 1845. V parku se nachází barokní zámek a dvě pyramidy, přičemž ta uprostřed umělého jezera slouží jako jeho mauzoleum.
Poblíž tohoto parku je i chotěbuzská ZOO.