Czartowskie Skały
Turistické cíle • Skalní útvar
Polická pánev je z pohledu geologa složená ze tří vrstev pískovců. Nejblíže zemskému povrchu jsou nejmladší pískovce turonské, které vytvářejí známá a hojně navštěvovaná skalní města (Adršpašsko-teplické skály …). Pod nimi se vrství o málo starší pískovce cenomanské a nejhlouběji podstatně starší pískovce triasové. Zvláště na severním okraji pánve, která zasahuje u našich polských sousedů až k městům Wałbrzych a Kamienna Góra, vystupují na povrch triasové pískovce staré 200 až 220 milionů let, pokryté křídovými pískovci (křída i trias spadají do období druhohor). Triasové pískovce, které vznikaly ve sladkovodním prostředí, se vyznačují svým růžovým až červeným zbarvením.
K nejzajímavějším triasovým pískovcům vystupujících v uvedené pánvi na povrch patří Czartowskie Skały u obce Różana západně od města Mieroszów. Sestávají ze dvou skalních útvarů, hřbetů v severojižním směru. Poláci je označují jako bastiony, budu se také držet tohoto názvosloví. Oba bastiony jsou přibližně 50 metrů dlouhé a 20 metrů vysoké se strmými srázy. Působí nedostupně, ale v obou případech jsou lehce přístupné ze severní strany. A byla by škoda na ně nevystoupat, protože na jejich temenech se nacházejí bizarní tvary vytvořené zvětráváním pískovce. U severního bastionu zvětralé pískovce mohou připomínat hlavy ještěrů nebo želv (fantazii se meze nekladou). U jižního bastionu na jeho temeni najdete velký pískovcový masiv spočívající na sloupech proložených okny, které jsou výsledkem nadměrné eroze.
Oba bastiony jsou v zalesněném terénu, který příliš nepotěší fotografy a milovníky dalekých výhledů. Nicméně určitě je co fotografovat. Triasové pískovcové útvary nejsou v našich zeměpisných šířkách často k vidění, jsou spíše raritou.
Pod jižní stěnou severního bastionu je pro turisty připravený dřevěný srub (Szałas Turystyczny) k přenocování na palandách. Zatravněná mírně sešikmená střecha ho vhodně začleňuje do okolního prostředí.
A jak se k bastionům dostanete? Z obce Różana po zelené turistické značce směr Kochanów a Gorzeszów. Po ujití 600 metrů stanete u severního bastionu. Jižní je o něj coby kamenem dohodil. Případně můžete zaparkovat na malé odstavné ploše kousek za dopravní značkou udávající konec obce. Po silnici se vydejte zpět k obci. Přibližně po sto metrech narazíte na zelenou značku a ukazatel (viz přiložená fotografie).