Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Na seznámení se s příhraničním městečkem Chełmsko Śląskie, jeho nejdůležitějšími památkami a okolím stačí půldenní výlet.
Po přejetí česko-polské hranice v Královci na Trutnovsku vjíždíme do města Lubawka, kde na první větší křižovatce odbočíme vpravo podle ukazatele a po šesti kilometrech přijíždíme do Chełmska. Parkujeme na Rynku (tak se v Polsku říká centrálním náměstím). Volných míst je tu dost, a dokonce bez zpoplatnění.
Naše první kroky vedou po žluté turistické značce ke zdejší nejznámější památce ze začátku 18. století, tkalcovským domkům zvaných Dvanáct apoštolů (dnes už jich je jen jedenáct). Jejich fotografie nechybí v žádném průvodci Dolního Slezska. O této zajímavé památce píšu v samostatném článku. Chcete-li, klikněte zde. V informačním středisku, v jednom z domků, kupujeme aktuální mapu. Ochotný pan prodavač popisuje trasu naší zamýšlené procházky.
Od Dvanácti apoštolů pozvolna stoupáme po úzké asfaltové silnici. Vede nás stále žlutá turistická značka (na stránkách www.mapy.cz a ve starších tištěných mapách není zakreslená) až na turistické rozcestí. O něho bychom mohli pokračovat dál po žluté pod Strážným vrchem. Nechce se nám však jít dál po asfaltové silnici, proto volíme trasu přes Strážcovský vrch (také Strážnici 696 m n.m.) a spojený vrch Zielonku (701 m n.m.). Nejprve modře značenou lesní cestou dojdeme k hraničnímu přechodu pro pěší Libná v sedle Chełmska (571 m n.m.). Zde naši modrou křižuje zelená turistická značka, která kopíruje česko-polskou hranici. Vydáváme se po ní vlevo na Strážný vrch. Prvních asi 250 metrů prudce stoupáme. Tep se zvyšuje, plíce sotva stíhají. Další stoupání už není tak náročné a po přibližně půl kilometru jsme na Strážném vrchu a navazujícím vrchu Zielonka. Hřebínek je sice zalesněný, ale místy se otevírají pohledy do chełmské kotliny. Ze Zielonky pozvolna sejdeme do sedla Straźnicze Naroźe (649 m n.m.) na rozcestí červené, zelené a žluté. Rozcestník je na vyvýšeném místě v těsné blízkosti stromů. Přečíst všechny údaje na ukazatelích je nemožné.
Dál pokračujeme lesem po červeně značeném traverzu Rógu (712 m n.m.). Cestu dvakrát přeruší vykácený pruh lesa umožňující výhledy do kraje. Po asi 1.300 metrech nepřehlédneme modře značenou odbočku vlevo a sestupujeme z Rógu. Na jeho úpatí se nachází pár metrů od modře značené lesní cesty kaple svaté Anny (Kaplica Św. Anny). Kapli si prohlédneme pouze zvenčí, do interiéru není přístup. Ve vstupu je tabule s oznámením, že se zde dnes v 17 hodin koná mše. Projdeme si tedy alespoň krátkou křížovou cestu vedoucí kolem kaple.
Vracíme se na modrou značku a pokračujeme po ní k Chełmsku. Cestou potkáváme první věřící, kteří míří na mši. Kdybychom nečetli oznámení o jejím konání, mysleli bychom, že tudy vede trasa nějakého turistického pochodu. V duchu si říkám, jestli se všichni do svatostánku vejdou.
Cesta vede dál otevřenou krajinou. Můžeme se dívat na Chełmsko Śląskie pod námi, na okolní kopce Róg, Zielonku a Strážný vrch, kudy jsme šli, nebo o kus dál na Góry Krucze (Krkavčí hory). Chvíli posedíme na lavičce pod rozvetlým stromem u sochy svaté a kocháme se pohledy.
Po sejití k městečku vidíme odvrácené fasády domků Dvanácti apoštolů a domů na Rynku. Naše kroky ještě vedou ke kostelu svaté Rodiny ze 17. století.
Když jsme podstatné pamětihodnosti městečka viděli, poznali i jeho blízké okolí, nasedáme do auta a s městečkem se loučíme.
Jednu památku jsme ale vynechali. Tou je tkalcovský domek z původních 7 bratrů. Domek si prohlédneme a vyfotíme příště.
Celá popsaná trasa měří přibližně 8 km. Není nikterak náročná. Ujít se dá za 3 hodiny včetně prohlídky Dvanácti apoštolů, kaple svaté Anny, kostela svaté Rodiny a Rynku.
V Chełmsku je možné se najíst v restauraci hotelu Zadrna (www.hotelzadrna.pl). Bližší informace vám nepodám. Restauraci jsme nenavštívili. Můžeme však doporučit restauraci Sport v nedalekém Žacléři (www.volny.cz/sportzacler).
Líbila se nám příroda a terény určené k nenáročným krátkým výletům. Je zde klid. Kopce a lesy v okolí Chełmska jsou stranou turistického ruchu.
Městečko Chełmsko Śląskie ve své historii zažilo několik rozkvětů i pádů. Píšu o nich v samostatném článku. Zajímá-li vás historie městečka, klikněte zde.
Související články:
Chełmsko Śląskie - Dvanáct apoštolů
Chełmsko Śląskie - kaple svaté Anny (Kaplica sw. Anny) na úpatí Rógu
Chełmsko Śląskie – kostel svaté Rodiny (Kościół p.w. Świętej Rodziny)
Chełmsko Śląskie z pohledu historie