Loading...
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Danubiana je svým způsobem skutečným fenoménem. Jedná se současně o jedno z nejmladších evropských muzeí moderního umění i krásnou relaxační zónu na poloostrově, mířícím jako šíp do toku Dunaje - tedy řeky, která dala galerii jméno. Danubianu najdeme necelých 20 kilometrů jižně od centra Bratislavy a svým způsobem je součástí vodního díla u obce Čunovo. Muzejní – tehdy ještě soukromou - galerii Danubiana založili holandský podnikatel a mecenáš umění Gerard H. Meulensteen s východoslovenským galeristou Vincentem Polakovičem a slavnostně otevřena byla v září roku 2000. Jejím hlavním úkolem bylo představit svým návštěvníkům díla předních osobností domácího, evropského i světového moderního umění, se speciálním důrazem na podporu umění slovenského a středoevropského. Z konkrétních jmen, se kterými se návštěvníci Danubiany potkávali nebo potkávají stojí za zmínku určitě minimálně Magdalena Abakanowicz, Joan Miró, Walasse Ting, Hermann Nitsch, Jan Kaplický, Sam Francis, El Lisickij, Karl Appel, Peter Pollág, Jozef Jankovič nebo Karol Kállay (základní expozice se dělí na tři okruhy: mezinárodní sbírka, sbírka holandského umění a sbírka slovenského umění). Pro mnohé bude jistě zajímavá také informace o tom, že obvyklé sochy a obrazy doplní minimálně jedenkrát ročně i nějaká zajímavá výstava fotografická (v současnosti je to výstava Můj přítel Picasso, což je 125 fotografií Edwarda Quinna).
Pozoruhodná je již samotná podoba muzea Danubiana, která má evokovat tvar římské galéry, která uvízla na mělčině (architekt Peter Žalman). Návštěvník kavárny, která je součástí muzejního komplexu, má chvílemi skutečně pocit, že se nachází na přídi lodě, z které pozoruje parkovou dominantu, pestrobarevná Dunajská křídla od malíře Petera Pollága. Nezapomenutelné jsou i průhledy z výstavních prostor na hladinu řeky s vodním ptactvem nebo říčními remorkéry. Roku 2012 se většinovým vlastníkem Danubiany stal stát a v letech 2013 a 2014 bylo muzeum ještě rozšířeno. Díky tomu se stalo největším muzeem moderního umění na celém Slovensku. Kromě „staré“ (zde jsou převážně „kvartální“ výstavy) a „nové“ (stálá expozice) budovy tvoří Danubianu i venkovní sochařský park a „průchozí“ plochá střecha, která je také samostatným výstavním – i vyhlídkovým – prostorem. V každém případě zde platí, že Danubiana uchvátí i ty, kteří jinak mají pro moderní umění jen slova odporu a pohrdání …
Tím hlavním lákadlem pro mnoho návštěvníků totiž zůstává nezvyklá poloha téměř na rozhraní tří států, tedy Slovenska, Rakouska a Maďarska (v dávné minulosti bychom v těchto místech našli severní hranici Říše římské), i velkolepý kontrast vodní hladiny, kterou od oblohy dělí jen hráze na říčním břehu. Celá architektúra Danubiany byla navrhnutá tak, aby vyhovovala různým výstavním aktivitám. Prosvětlené výstavní prostory pak ještě doplňuje audiovizuální centrum, přednáškový sál, příjemný Art Shop, nabízející vše od pohlednic, přes katalogy až po grafiky slovenských výtvarníků, a útulná kavárna. Okolní – a již zmíněný – sochařský park se pyšní rozlohou téměř 8.000 m2. Danubiana je skutečně skvělým příkladem jak spojit umělecká díla, moderní architekturu a zelenomodrou krásu okolní přírody s industriálním velkoměstským pozadím.
Po přečtení předchozích řádků je snad každému jasné, že autor tohoto článku nemohl Danubianu zařadit mezi „běžná“ muzea, ale volil raději odpočinkové místo (i když v tomto případě se nabízí nepřeberné množství kategorií a Turistikacz. by měla zvážit možnost jejich kombinování). Sám zde totiž za pár hodin v polovině letošního listopadu zrelaxoval – ve vší slušnosti a počestnosti přímo asketické – skvěle až dokonale … i když Zlatého bažanta měli pouze v podobě „lahváče“ …
Na závěr ještě pár praktických informací: Vstupné do Danubiany přijde na 10 euro (studenti a důchodci 62+ to mají za polovinu, děti do 6 let a důchodci 75+ zdarma). Otevírací doba je od 10,00 do 18,00 hod. s tím, že v pondělí zde mají tradiční „československou zavíračku“. Dopravně je Danubiana nejlépe dostupná autobusem č. 90, který ji spojuje s prostorem u nového SND.
Rozšířené informace pro nenasytné fajnšmekry se pak nachází na www.danubiana.sk