Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
Pokud směřujete po silnici, od Děčína směrem na Markvartice, tak patrně minete bez povšimnutí, větrný mlýn, který je po pravé straně na Františkově vrchu.
Ve výšce 470 metrů nad mořem je již nefunkční větrný mlýn, holandského typů. Bohužel již zcela bez větrných lopatek. Ani na moment však nebudete při pohledu na něj pochybovat o jeho účelu.
Historie jeho vzniku je bohužel dosti zamlžena. První zmínka je již v roce 1843 kdy je zanesen na katastrální mapu a u ní se objevuje i jméno prvního majitele. Byl to August Michel který jej spolu se svým synem Wenzlem, vystavěl. Jednalo se tehdy jen o dřevěnou stavbu.
Až po letech je mlýn postaven z kamene a od 12.řijna 1876 je v něm započato mletí. Pokud se divíte proč někdo postavil mlýn pohaněný větrem zrovna v tomto místě, doporučuji chvilku postát na vršku a pochopíte. Konec konců, nebyl to První mlýn na děčínsku.
Mlýn bohužel svým majitelům sloužil jen několik let. Jednoho dne totiž nepozorný mlynářův synek Wilhelm, se přiblížil nebezpečně blízko k větrným lopatkám a byl usmrcen. Zdrcení rodiče ukončily živnost, mlýn prodaly a odešly.
Bohužel, ani jeho novému majiteli se smůla nevyhnula. Roku 1900 při silném větru se poškodily větrné lopatky a mlýn již zcela přestal mlít.Od té doby byl využíván jen jako skladiště.
Stavba přežila i znárodnění v roce 1945, kdy byl zabaven občanu německé národnosti. Od té doby sloužil jako seník a nebýt rekonstrukce v 70 letech patrně by zcela zanikl.
V roce 2000 je odprodán do soukromých rukou a jeho nynější majitelé ho uvedly do stavu jaký můžete vidět. Třebas se jednou dočká opět větrných lopatek a bude nad krajinou čnít jako památník lidského umu, starého řemesla, které prochází napříč staletími.
Jo, až tam budete, podívejte se na mlýnské kameny které jsou před mlýnem, jsou původní. A hlavně, nezapomeňte se rozhlédnout, je tam krásně a majitelům ten pohled upřímně závidím.