Hrad Děvín
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Když se řekne Děvín, vybaví se většině lidí Bratislava a hrad na soutoku Dunaje a Moravy. My ovšem v případě Děvína máme na mysli úplně něco jiného. Stejnojmenná zřícenina hradu se totiž nachází také na Českolipsku nedaleko Hamru na jezeře.
Jako vhodné výchozí místo k této zřícenině doporučujeme zvolit právě obec Hamr na Jezeře, kam se může návštěvník dostat buď automobilem nebo autobusem z České Lípy nebo Liberce.
Za čím jedeme?
Z Hamru se vydáme po červené turistické značce, která nás zpočátku zavede na hráz zdejší vodní nádrže. Ta zažila největší slávu za první republiky, kdy se na jejím břehu nacházely lázně, do kterých se sjíždělo mnoho vlivných lidí. V následujících letech ovšem celá oblast spíše chátrala, což bylo ještě více umocněno po roce 1968, kdy okolní lesy obsadila sovětská armáda (vojenský prostor Ralsko).
Na konci hráze odbočíme po červené značce vlevo a budeme stále kopírovat břeh rybníka. Zhruba po kilometru odbočíme vpravo a začneme pomalu stoupat. Stoupání se zanedlouho zvýrazní, což je vcelku logické, protože samotná zřícenina hradu se nachází téměř 150 výškových metrů nad hladinou Hamerského rybníka.
Z bývalého středověkého hradu se dochovalo poměrně dost kameniva, byť samotné místnosti jsou již obtížně identifikovatelné. Výhled od hradu na Hamerskou vodní nádrž není příliš dobrý, samotný zřícenina hradu se totiž nachází uprostřed vysokého lesa.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Hamru na jezeře jsou zejména v letní sezóně k dispozici různé možnosti občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krajina okolo Hamerského rybníka určitě stojí za návštěvu, přece jenom se jedná o jednu z nejméně prozkoumaných oblastí v ČR, což bylo způsobeno mimo jiné i sovětskou armádou, která zdejší lesy od roku 1968 do roku 1990 obsazovala.
Ostatní informace
Výlet je koncipován zejména jako procházka přírodou, proto zde není třeba platit žádné vstupné.