Vesnici Děkov najdete na severu rakovnického okresu na území bývalých Sudet necelých 20 km severozápadně od Rakovníka. V současnosti má 3 části - Děkov, Vlkov a Nová Ves. Kromě oficiálního státního dělení patří Děkov také do Chráněné krajinné oblasti Džbán.
První písemná zmínka o Děkovu pochází z roku 1325, kdy se píše o prodeji vsi - rakovnický měšťan Racek z Děkova a jeho syn prodali každý svou polovinu vladyckého statku v Děkově, jeden Burghartovi z Blšan, druhý Přechovi z Kolešovic. Postupně se vystřídalo mnoho menších majitelů vsi - vladykové, rakovničtí měšťané, ... Jména českých vladyků svědčí o tom, že Děkov byl ještě v 16. st. český. Ve vsi stávala ještě začátkem 18. století obývaná tvrz, která byla zbourána. V roce 1717 se Děkov dostal novou koupí do vlastnictví hraběte Jiřího Olivera z Wallisů. Ten jej připojil ke svému kolešovickému panství.
Na místě zbourané tvrze byla později vybudována chmelnice. Vedle tvrze stával i pivovar. Dlouho zde zůstávaly zbytky pivního i vinného sklípku (ten snad dnes ještě existuje).
V rámci projektu Děkov pátrá po své historii se snaží v obci o spojení dochovaných objektů s příběhy jejich dřívějších obyvatel:
- celá ulice pod kaštany včetně budovy pohostinství a stodoly
- dům č. p. 23
- dům č. ev. 9
- hospodářská budova pana Kališe
- myslivna č. p. 82
- zámecký vinný sklep
- pozůstatky kovárny
Při mé návštěvě v obci 14.2.2016 bylo poznat, že je to menší vesnice, kde je několik opuštěných a zanedbaných domů, několik udržovaných a opravených, sem tam i novostavba či "jen" chata nebo chalupa. A samozřejmě jako každá pořádná vesnice, tak i Děkov má kostel, hospodu, bytovky, rybník