Divoké Údolí Bílé Opavy
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Bílá Opava začíná v Karlové Studánce a končí u chaty Barborka pod Pradědem. Prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích říčky Bílé Opavy. Během cesty uvidíte několik vodopádů, četné kaskády a peřeje, skalní útvary a romantické zákoutí smrkového pralesa. Zatímco v horní části údolí vytváří Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní železobetonový most. Místo něj byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní jsou nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, poté se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného. Údolí Bílé Opavy vzniklo během posledních tisíců let a vytvořila jej především voda, sníh a led. Tímto vznikly nejen peřeje, hluboké tůně a skalní výchozy, ale právě i vodopády. Proměny údolí Bílé Opavy nejsou jen dávnou geologickou minulostí, ale i v poslední letech musela být stezka několikrát přestavěna. Koryto řeky se na mnoha místech každoročně mění, balvany se v korytě přesouvají, řítí se skalní bloky, na strmých svazích dochází na více místech každoročně ke svahovým sesuvům. Bílá Opava pramení v sedle mezi Petrovými kameny a Pradědem v nadmořské výšce 1 280 m.n.m. Protéká Karlovou Studánkou a dalšími obcemi a nakonec se vlévá do Odry. V údolí Bílé Opavy se zachoval původní smrkový prales. Tyto smrky jsou mimořádně odolné vůči nepříznivým zimním podmínkám. Největší vodopád Bílé Opavy je vysoký 7,9 m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícími peřejemi překonává na úseku 40 m výškový rozdíl 16,4 m. Na ohlazených rulových plotnách pod vodopádem jsou patrné tzv. obří hrnce, známé např. z krkonošské Mumlavy, šumavské Vydry i odjinud, v Jeseníkách však zcela ojedinělé. Tyto zajímavé prohlubně o průměru až několika decimetrů a hloubce několika centimetrů vznikaly po staletí vířivým pohybem vody a vodou unášených částic hornin.
Údolím Bílé Opavy jsme prošli během dovolené v Jeseníkách poněkud netradičně. Začali jsme sice v Karlocě Studánce, kde jsme nechali auto, ale poté jsme se autobusem nechali vyvézt nahoru na Ovčárnu. Odtud jsme popošli 1 km k chatě Barborka, kde jsme koupili turistickou známku v recepci a dostali razítko.
Poté jsme se již vydali po modré značce k 1 km vzdálenému rozcestí pod Ovčárnou. Cestou jsme minuli mohylu z kamení, zajímavý pařez a sjezdovku pod Ovčárnou.
Po 1 km jsme přišli k dalšímu rozcestí Nad vodopády. Zde jsme odbočili na žlutou trasu, která nám nabídla nejhezčí úseky celé naučné stezky. Přivítala nás cedule ,,Pozor náročná turistická trasa ". Je možné odtud jít po modré pohodlné cestě, ale přišli by jste o ty nejkrásnější místa celé naučné stezky, kterou zvládli i děti. Vodopády, dřevěné mostky a lávky, krásná a zachovalá příroda – to vše jsme viděli na náročné, ale překrásné stezce. Divokou soutěsku vystřídalo další zajímavé místo, kde došlo k polomům při vichřici. Po 2 km jsme tuto část údolí opustili a po modrožluté trase sešli zpět do Karlové Studánky.
http://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/bila-opava