Dolní šlajsna – Die Niedere Schleuse
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Jez
Česko-saská říčka Křinice (nebo většinově Kirnitzsch) patří hlavním tokům v oblasti Česko-saského Švýcarska, přesněji v té jeho severnější části. Pramení východně od Krásné Lípy a po nějakých 15 km opouští území ČR (z části tvoří i státní hranic) a poté protéká územím Saska, tedy jednou ze spolkových republik Německa.
Jako i jiné vodní toky sloužila obyvatelstvu v okolí její vodní síla k vykonávání různých prací, není divu, že na jejím toku napočítáme několik historických (leckdy i z části činných) mlýnů. Ačkoliv ty k mletí obilí přímo neslouží.
Říčka byla ovšem využívaná i k plavení dříví. Protože však jde v podstatě o horskou říčku, nesloužila k přepravě dlouhých stromů či klád, využívala se k plavení kratších kousků poivětšinou palivového dříví (tak do max. délky 4–5 m). Dřevo se většinou dopravovalo volně do Bad Schandau, kde Křinice ústí do Labe. Pak na lodích (šífech), případně na vorech dále do Drážďan
k dalšímu užití. Od 18. století se ještě dříví vozilo dál do Míšně, kde našlo využití jako palivo v místní porcelánce.
Pro nalepšení vodních stavů (ne vždy bylo v řece dosti vody) se budovaly na potoce jezy ke zvýšení hladiny. Pro samotné plavení dříví v nich byly zřízeny propustě, po česku šlajsny.
Na Křinici jsou také taková zařízení, jedno z nich, nazvané Obere Schleuse (tedy Horní šlajsna) je základem dnešní výletní atrakce – plavby v soutěsce Křinice v části jejího středního toku (u státní hranice). Toto zařízení bylo postaveno v roce 1567. Další jez byl o něco níže již zcela na Saském území. Když byla tato zařízení v provozu, bylo možné na Křinici plavit až 11 m dlouhé klády.
Zatímco horní šlajsna je přístupná víceméně jen pěšky, dolní je díky kolotrase přístupná i cyklistům, cca 3 km od hraničního přechodu Zadní Jetřichovice (ovšem horní šlajsna je přístupná po turistických trasách rovněž jen z Německa).
Dolní šlajsna byla vybudována v roce 1612. Díky rekonstrukci v letech 1985–93 je propusť plně funkční, z důvodu ochrany vodních živočichů se ovšem nepoužívá a má tedy spíše funkci povodňové ochrany.