Loading...
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Nejvýznamnějšími a nejvyššími severoamerickými jehličnany jsou douglaska tisolistá a sekvoj vždyzelená. V západní části Kanady a USA jsou zcela běžnými stromy. Méně již na našem starém kontinentě a u nás ve vlasti.
Jednu douglasku tisolistou (Pseuditsuga menziesii) mohou obyvatelé Hradce Králové i ostatní návštěvníci vidět u vodní nádrže U Kříže v západní části Hradeckých lesů.
K vodní nádrži a tím i k douglasce vede Naučná stezka, která začíná na Novém Hradci Králové za lávkou přes výpadovku na Svitavy. K vodní nádrži U Kříže je to odtud přibližně jeden kilometr. K douglasce můžete přijít i v obráceném směru Naučné stezky, a to od Hradečnice. Vzdálenost je v tomto případě přibližně kilometr a půl. K cíli vás přivedou i další neznačené cesty, pokud máte novou turistickou mapu Hradeckých lesů nebo okolí dobře znáte.
Naše douglaska je vcelku mladá a ještě zcela jistě povyroste. Je stará (mladá) 86 let (píše se rok 2012). Její poslední měření proběhlo v roce 2007. To byla vysoká 35 metrů, ve výšce 1,3 m měla průměr 89 cm a obvod 282 cm. Objem dřevní hmoty má 9 m3.
Proti těm největším v zámoří to není mnoho. Douglasky tisolisté dorůstají v pralesech výšky 55 až 100 metrů a dožívají se několika století. Nejsilnější a nejstarší douglaska na světě byla zaznamenána na začátku minulého století v jižní části kanadského ostrova Vencouver. Uvádí se, že když v roce 1913 tento 126 metrů vysoký a 1500 let starý strom vlivem silného větru padl, obyvatelé žijící v jeho okolí mysleli, že je postihlo zemětřesení.
Dnes nejvyšší douglaska na světě roste na pobřeží Coos Country v Oregonu. Jmenuje se Brummet Fir, je vysoká 100,3 metrů, stará 600 let a má průměr kmene 3,57 metrů. Objevená byla teprve v roce 1980.
V Evropě příliš staré douglasky nenajdeme z důvodu, že semena tohoto jehličnanu sem byla dovezená teprve v roce 1827. U nás byla první douglaska vysazená v roce 1842 v Chudenicích.
Jedná se o strom podobný smrkům a jedlím, liší se jemnějším vzhledem. Má širokou kuželovitou korunu.
Největším nebezpečím pro douglasky jsou požáry, v některých oblastech i sypavka skotská (houbová choroba, která způsobuje padání jehlic).
Název douglaska má tento strom podle Davida Douglase, který ve zmíněném roce 1827 semena do Skotska, a tím i do Evropy, přivezl jako první. U douglasky se proto setkáváme s označením introdukovaná, tedy nepůvodní dřevina.
Tak až budete přemýšlet kam do přírody na procházku, může vaše trasa vést kolem vodní nádrže U Kříže. Douglasku poznáte lehce. Roste pár metrů od výpusti nádrže a je označená informační cedulí.