Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Starobylé městečko rozložené po obou stranách řeky Metuje, které pamatuje 13. století, je dnes městskou čtvrtí Nového Města nad Metují a leží na severozápadě od něj.
Doby dávné připomíná nález pohanského pohřebiště, ke kterému však mnoho informací není známo. Jisté je, že na jednom břehu řeky stála na skalce tvrz krčínská ve století 13. založená, která je někdy jako hrad Krčín označována. Patřilo k němu městečko Krčín s tvrzí a dvorem poplužním.
Roku 1460 nebo 1484 bylo celé panství prodáno Janu Černčickému z Kácova a na Černčicích, který v roce 1501 založil Nové Město nad Metují.
Mezi zdejší pamětihodnosti patří starobylá zvonice, stojící naproti kostelu sv. Ducha. Pochází z 16. století a je dřevěná, roubená, šindelem pokrytá. Postavena byla na čtyřhranném půdorysu a na svém vrcholu má dvojitý kříž. Ve zvonici nacházejí se tři zvony - Štubenberský od roku 1605, Sv. Václav od roku 1498, přelitý roku 1670, roku 1920 prasklý a roku 1927 znovu přelitý. Poslední je zvon Sv. Jiří, který tam zavěsili roku 1558.
Z dalších objektů zaujme v obci určitě kostel sv. Ducha ze 13. století, jeden z nejstarších a nejpamátnějších na Hradecku, okolo něhož se rozprostírá místní hřbitov, před nímž je socha sv. Leopolda. Dále lze v Krčíně spatřit Žižkovu mohylu, budovu Staré školy a zajímavé lípy na nábřeží či Lípy u hřbitova.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/