Dříve kontroverzní sousoší Soutok Labe s Orlicí
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
V srpnu roku 1934 bylo v královéhradeckých Jiráskových sadech u soutoku Labe s Orlicí odhalené v té době kontroverzní sousoší představující splynutí dvou největších východočeských řek.
Zatímco někteří obyvatelé města označili nahá těla milenců ležících v trávě za zcela nemravnou a nevhodnou podívanou nejen pro děti, ale i pro dospělé, jiní dílo považovali za velice zdařilou alegorii.
Autor bronzového sousoší akademický sochař Josef Škoda nebyl první, kdo řeky ztvárnil pomocí soch nahých lidských těl. Například v římských fontánách mužská těla znázorňují Nil či Tiber, ve Versailles odpočívající ženský akt zase řeku Marnu.
U hradeckého sousoší nazí milenci představují Labe a Orlici. Jejich štíhlá a dlouhá těla vyjadřují délku obou řek od svých pramenů po soutok. Labe levou rukou s něhou a respektem přijímá Orlici. Uvolněná Orlice se Labi naplno odevzdává. Gesto levé ruky Labe je z dnešního pohledu obtížněji vnímatelné. Můžete o jeho významu přemýšlet.
Dnešní obyvatelé města již nejsou tímto významným dílem Josefa Škody pohoršení, naopak si bez něj nedokáží Jiráskovy sady představit.
Na závěr uvedu pár nejzákladnějších údajů o autorovi sousoší.
Akademický sochař Josef Václav Škoda se narodil 1. května 1901 v České Skalici, zemřel 15. srpna 1949 v Maršově u Úpice ve věku 48 let. Svůj talent začal rozvíjet na průmyslové škole v Hořicích v Podkrkonoší. V letech 1921 - 1925 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jana Štursy a následně v letech 1926 – 1927 na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Otto Gutfreunda. Oba profesoři měli na Josefa Škodu velký vliv. Jeho formování pomohly také dvě studijní cesty do Itálie a Francie.
Josef Škoda, ač zemřel mlád, zanechal po sobě řadu významných děl nejen ve východních Čechách. Více se o jeho životě a díle dočtete například na Stránkách wikipedie (zde).
PS: Podle fotografií by se dalo usuzovat, že místo o milencích v trávě budu psát o otužilcích na sněhu. Autorův záměr odevzdání se také lépe vyzní v letním období než v prosinci při teplotách několik stupňů pod nulou. Další fotografie doplním v létě.