Duchcov - náměstí Republiky
Duchcov v severních Čechách, v okrese Teplice má přes 8 tisíc obyvatel. Obec, která vznikla v závěru 12.století a na počátku 13. století je známá jako Hrabišín. Později se název mění na Tokczaw, Dokczaw a od roku 1663 Duchcov. V době třicetileté války (1618–1648) bylo město zpustošeno. V té době se město stalo sídlem rodu Valdštejnů, kteří zde podnítili další stavební činnost. Z té doby je zachován půdorys historického středu města společně se zámkem a přilehlým náměstím. Jeho západní stana je vymezená zámkem a jeho nádvořím.
Zámek byl založen v 13. století rodem Hrabišiců a v první polovině 16. století jej dynastie Lobkoviců přestavěla na renesanční palác s jedním křídlem. Další úpravy probíhaly až do 17. století, kdy panství převzal Jan Josef z Valdštejna. Podobu trojkřídlé budovy, dala zámku až významná přestavba v roce 1707, financovaná arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna. Počátkem 19. století byl zámek klasicistně upraven a v roce 1921 prodala rodina Valdštejnů panství československému státu. Zámek je otevřen pro veřejnost.
K zámku přiléhající barokní kostel Zvěstování Panny Marie stojí na místě renesančního kostela z roku 1587. Plány na stavbu kostela vypracoval v roce 1696 stavitel Marco Antonio Canevalle, který byl také prvním stavitelem a částečně jej dokončil do roku 1707. F. M. Kaňka pak stavbu dokončil. Kostel byl vysvěcen 12. září 1722. Sochařská výzdoba kostela pocházející z dílny Matyáše Bernarda Brauna byla zničena při požáru v květnu 1945, kdy byl kostel vypálen sovětskými vojsky.
Na jižní straně náměstí stojí Farní budova děkanství, přináležející ke kostelu. Jedná se o renesanční, obdélnou a jednopatrovou budovu s pozdně klasicistní fasádou. Na jížní straně stojí i nová duchcovská klasicistní radnice.
Na východní a severní straně náměstí je pak několik secesních a klasicistních domů.
Uprostřed náměstí pak stojí dvě významné památky. Barokní pískovcový sloup Nejsvětější trojice od sochaře Matyáše Kühnela z let 1749–50, který nechal vybudovat František Josef Jiří z Valdštejna a barokní kašna se sochou sv. Floriana. kašna má na soklu sochy, umístěné uprostřed kašny, letopočet 1728. Autorem původní sochy byl jeden z duchcovských purkmistrů Jan Ignác Poppel. Dnešní replika je od duchcovského kameníka Josefa Mrázka.