Do Duchcova opět přijel Casanova...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Do Duchcova opět přijel Casanova…
Samozřejmě že nepřijel, nemohl vstát z mrtvých, neboť Casanova už okolo 200 let odpočívá na bývalém hřbitově u kaple sv. Barbory, kde byl pochován. Zato si užívá své posmrtné slávy, neboť v době, kdy zemřel, se konají každý rok na jeho počest života na zámku tzv. Casanovské slavnosti, které trvají od Pátku do neděle.
Casanova přijede s kněžnou v kočáře na zámek a začíná v Duchcově veliká šou! Casanovu s kněžnou ztvárňují herci ústeckého divadla.
A tak jsem se jela též podívat, ale jen v sobotu dopoledne, protože celou tu oslavu od Pátku do neděle bych rozhodně nezvládla a taky by toho bylo až moc… Je tu bohatý program, vystupují tu různé soubory, od rána do večera a v neděli nanovo…A je tu hukot, jak ve včelím úle… Plno lidí, dětí, atrakcí pro ně připravených a nejen to, ale i spousta dobrého jídla a pití, co hrdlo ráčí…Takže se zde dá opravdu strávit den od rána do večera a nanovo další den, pakliže Vás to neskolí…
Na náměstí před zámkem se dala zhlédnout i přehlídka aut, některé byly veteráni, jiné byly zas luxusní. Já nejsem ale řidič, takže v tom se vůbec nevyznám, abych je řádně popsala. Ale pro oko to byla tedy lahoda, už podle zájmů okolo stojících obdivovatelů, a že jich bylo dost.
Za zámeckou branou na prvním zámeckém nádvoří se již začaly stavět stánky, některé z postavených už nabízely dokonce i své zboží. Konala se zde i výstava bonsají.
Na tu jsem se ale nepodívala a obešla jsem zámek zvenku, abych se dostala do zámecké zahrady k podiu a zhlédla slavného Casanovu, ale toho falešného. Ten vůbec nestárne, je stále mlád a jeho doprovod - paní kněžna též. Slyšela jsem při uvítacím ceremoniálu, že už byl dokonce povýšen na hraběte…
Takže Casanova s kněžnou po pátečním příjezdu zahájili v sobotu casanovskou slavnost a dále pokračovalo vystoupení dětského pěveckého souboru. Pořadatel, nebo jejich vedoucí je nazval druhou „Kelly family“. Tak nevím, kolik tam účinkovalo dětí z jedné rodiny, ale nějak se mi to nezdálo, neboť jich bylo docela dost. A já jsem pokračovala dál si prohlédnout, co tam vlastně ještě na zámecké zahradě všechno je. Na zámeckém rybníce se proháněly nejen kačeny, ale i proplouvaly kanoe se svými pasažéry. Den byl slunný a teplý, takže projížďka na rybníce byla pro ně úžasná.
Stánky, které byly všude rozložené, jsem ani nepočítala, bylo jich tam strašné množství se vším možným a nemožným a každý se snažil něčím zaujmout. Já jsem neodolala a koupila jsem si ovčí výrobky, takovou placku, chuťově něco jako oštěpek, po poptání se prodávajícího a pak korbáčky, ale ochutnávku jsem si nechala až domů. A byly vskutku výborné, jak na chuť, tak i cenově podstatně levnější než v obchodě.
Takže jsem sobotní casanovskou slavnost „skoukla“ a šla jsem na bus, který mě jel za chvíli. Prožila jsem si krásné dopoledne.
Za čím jedeme?
Jela jsem za kuturní atrakcí, která se koná každý rok na počest známého svůdníka žen Casanovy, který žil 13 let na zámku a kde taky zemřel.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Já jsem po dobu prohlídky nejedla, ale možností je tu nepočítaných,protože samotná slavnost obnáší okolo zámku a na zámecké zahradě spoustu stánků, kde si můžete pochutnat na všem možném, co jeho zmlsaná pusinka a žaloudek má rád.Od masa, sýrů, až po sladké, nevyjímaje ani co chladivého moku se týká...A nejen to, ale i na náměstí, kde se vlastně zámek nachází je další výběr pochutin a také i cukrárna se jménem našeho záletníka Casanovy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nemohu napsat, co se mě nejvíce líbilo, protože se mě líbilo všechno. JCeny e to zkrátka každý rok moc hezké a každému bych návštěvu těchto míst doporučovala, zvlášť, když se vydaří počasí, jako tomu bylo dnes.
Ostatní informace
Vstupné na Casanovskou slavnost se neplatí, vstupné na výstavu bonsají a na prohlídku zámku ano.