Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
V centru lázeňské části Karlových Varů se nachází několik krásných domů se zajímavou historií i příběhem. Jedním z nich je dům Felix Zawojski v ulici Tržiště 29/9. Tento reprezentativní secesní dům si nechal postavit ve svých dvaapadesáti letech krejčovský mistr Felix Zawojski se svojí manželkou, malířkou Marii Štempjerovou. Do města přišli na konci 19. století a v roce 1899 zakoupili stavební pozemek, na kterém o rok později vyrostl dům podle návrhu vídeňského architekta Karla Haybäcka.
V roce 1901 začal Felix Zawojski v domě provozovat krejčovský závod i velký módní ateliér. V Karlových Varech sice v té době působilo na 150 módních salónů, i přesto se ale Felix Zawojski brzy stal velmi známým a žádaným ve svém oboru. Ateliér navštěvovala vznešená a bohatá klientela, členové královských i aristokratických rodin, prostě ti největší znalci z oblasti módy nejenom v Evropě. V přízemí objektu byla přijímací místnost a prostor pro zkoušení. V prvním patře se pak nacházelo dámské a pánské krejčovství. O patro výš byl soukromý byt a umělecký ateliér manželky. Ve zbývajících patrech domu se pronajímaly prostory lázeňským hostům i významným zákazníkům.
Felix Zawojski nechal v roce 1910 ve svém domě vybudovat výtah, první svého druhu (v měšťanském domě) v Karlových Varech. O rok později však prodal dům české Živnostenské bance, která zde otevřela svoji pobočku. V roce 1928 byl parter objektu upraven podle návrhu českého architekta Osvalda Polívky. Zda to bylo šťastné řešení, se vedou stále diskuze. V této podobě byl také v roce 1958 dům Felix Zawojski se svojí secesní fasádou zapsán na státní seznam nemovitých kulturních památek. Na začátku tohoto tisíciletí se banka odstěhovala a dům byl zrekonstruován a přestavěn podle projektu Ing. arch. Patrika Dandy na hotel s deseti luxusními pokoji.
Jedná se o secesní řadový třípatrový dům, který má zajímavě provedené obě dvě fasády. Samozřejmě vstupní průčelí je výstavnější. Dominantní je zde vystupující středový rizalit ve druhém a třetím patře, který je zakončený zdobeným vikýřem s oplechovanou kupolí a věžičkou. Plocha nad okna je zajímavě zdobena stejně jako vrchní vystupující římsa. Zvýšené přízemí v podobě parteru je prolomeno dvěma vstupu. Okolo nich a nad nimi jsou výkladní skříně. Nad výlohami je balkón na celou šířku prvního patra. V následujícím patře jsou dva menší balkónky a ve třetím pokračují balkóny na obě strany od rizalitu až ke kraji budovy. Sjednocujícím prvkem balkónu je jejich železné zábradlí. Fasáda domu má secesní výraz s bohatou plastickou dekorativní výzdobou. Taktéž obdélná okna jsou ozdobena, v každém patře trochu jinak. Zelenkavá a zlatá krása. Objekt je krytý sedlovou střechou doplněnou zdobenými vikýři. Střecha je v prostoru nad schodištěm přerušena novodobou skleněnou vitráží.
Zadní fasáda budovy tvoří zároveň nábřežní zeď řeky Teplé. Je provedena obdobně, taktéž s rizalitem a vikýřem, ale trochu jiných rozměrů, výrazu i barevného ztvárnění.
V blízkém okolí lze navštívit například tato zajímavá místa:
- Tržní kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/trzni-kolonada-trzni-pramen-pramen-karla-iv-dolni-zamecky-pramen
- Morový sloup:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-morovy-sloup
- Skalníkovy sady:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-skalnikovy-sady-svaty-bernard-z-clairvaux-sloup-vevodu-cambridgeskych
- Mlýnská kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/mlynska-kolonada-pramen-mlynsky-rusalcin-knizete-vaclava-libusin-a-skalni
- podzemí Karlových Varů nepatří sice mezi klasické výstavní prostory, ale také tady lze spatřit zajímavé věci:https://www.turistika.cz/mista/podzemi-kostela-sv-mari-magdaleny-a-podzemi-vridelni-kolonady-v-karlovych-varech
- Vřídelní kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/vridelni-kolonada-vridlo-a-socha-bohyne-hygie
- Zámecká kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-zamecka-kolonada-a-pramen-zamecky-horni
- Dům U tří mouřenínů:https://www.turistika.cz/mista/dum-u-tri-moureninu-v-karlovych-varech
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/