Durham - historické centrum
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Je to Malé město v severovýchodní části Anglie. Leží nedaleko dálnice A1 na řece Wear.
Město bylo založeno r. 995, kdy si skupina mnichů vybrala kopcovitý terén v ohbí řeky ke stavbě dřevěného kostela, kde pohřbili ostatky svatého Cuthberta a kde r. 1093 byla vybudována i normanská katedrála. Ta spolu s hradem patří mezi nejznámější stavby města, v r. 1987 byly prohlášeny za světové kulturní dědictví UNESCO. A právě toto bylo hlavním cílem při naší velké cestě po Anglii a Skotsku.
Přijeli jsme od jihu po A177, z jihu objeli řeku, napojili jsme se na A690 a po A691 odbočili vlevo do vilové čtvrti. Zaparkovali jsme v blízkosti St Leonard's Catholic School a po ulici Albert Street se vydali zpátky k městu. Prošli jsme pod železničním mostem a zahlédli vlevo kostel. Přes hlavní silnici k němu vedla lávka pro pěší. Je to naším směrem, tak tam vyrážíme.
Je to římskokatolický kostel St Godric, který byl postaven v 19. století. Při našem příchodu bylo po mši a zrovna kostel chtěli zamknout. Přesto nás ještě pustili dovnitř, ale hned nás upozornili, že jejich katedrála nedaleko odtud je starší a daleko zajímavější.
Pokračovali jsme po North Rd, po mostě The Gates Framwelgate Bridge a úzkou jednosměrkou jsme se dostali rovnou na náměstí Market Tavern. Je to původně tržiště nepravidelného tvaru. Po levé straně je pravděpodobně nejstarší budova náměstí – radnice Town Hall, která pamatuje 700 let historie města. Na severní straně náměstí dominuje kostel sv. Mikuláše. Původní kostel byl z 12. století a byl součástí městských hradeb. Současný kostel je z r. 1858.
Do dlažby náměstí je zasazen pás s časovou osou, kde se dozvíte důležité informace ohledně historie města.
Ulicí Saddler Street náměstí opouštíme a těšíme se na hrad a katedrálu. V obou případech se jedná o normanské památky, které byly vybudovány v těsné blízkosti na ostrohu nad řekou.
Hrad byl budován od r. 1071. Má obrovský sál, který v té době byl největším sálem Británie. Součástí hradu je normanská kaple z r. 1078 a Tunstall kaple z r. 1540. Od r. 1837 vše slouží pro potřeby univerzity, která umožňuje i prohlídky, ale pouze s průvodcem. Bohužel v době naší návštěvy byla prováděna rekonstrukce a hrad byl pro veřejnost uzavřen.
Durhamská katedrála, nebo oficiálně Katedrální kostel Ježíše Krista, Panny Marie a Svatého Cuthberta z Durhamu byla založena r. 1093. Od té doby byly provedeny různé dostavby a opravy, ale největší část zůstává věrná původní normanské podobě. Je považována za románskou stavbu, ale současně je pozoruhodná i žebrovaným stropem střechy chrámové lodi, kdy oblouky jsou podpírány relativně štíhlými pilíři. Jedná se zde vlastně o předchůdce gotické architektury, která se objevuje až o několik desítek let později ve Francii. Součástí kostela byla i Cuthbertova hrobka, kam byly přeneseny jeho ostatky z původního dřevěného kostelíka. Ta však byla r. 1538 na příkaz Jindřicha VIII. zničena a dochoval se pouze podstavec. Katedrála v r. 1650 dokonce sloužila i jako vězení pro skotské zajatce. V současnosti je katedrála sídlem biskupa Durhamské diecéze a je centrem křesťanských bohoslužeb. Vstup do katedrály je volný. Jen fotit se nesmí. Jenže fotí spousta turistů a i já neodolala a něco málo vyfotila. Některé stavební prvky, které jsme zde viděli, jsou skutečně naprosto ojedinělé. Na hodně místech jsou vidět původní románské prvky.
Další anglické město, které rozhodně stojí za zastavení.