Dvě míle do Vrbna
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Zatímco originál slavného songu začíná slovy (v překladu) – Kolik cest musí člověk projít (nebo spatřit), česká verze se spokojí s jednodušším Míle a míle jsou cest, které znám.
Montovat tam kilometry by asi nebylo tak poetické, když se něco označí v mílích, hned je to tak jaksi dál a tajemnější. Když se někomu podaří nějaký objev, nebo dosáhne úspěchu, říkám, že byl překonán další milník v historii.
Prostě když je to v mílích je to jaksi solidnější než v dnešních uspěchaných jednotkách soustavy SI.
V dobách, kdy ještě nevládla celosvětová unifikace, ale už se dopravovalo zboží a materiál na poměrně velké vzdálenosti přece jen muselo existovat nějaké značení vzdáleností, aby pocestný, forman, tulák, ale i vojevůdce nesešel z vytýčeného směru a nezbloudil z cesty. Ne všechny cesty byla dokonalé jako dnes (o kvalitě povrchu můžeme pochybovat), leckdy méně používaná cesta ztratila i svůj vzhled. Jak do méně osídlených krajů přicházeli osadníci, většinou využívali přirozené přístupy v rovinách a v údolích řek. Aby si ulehčili orientaci, stavěli ve významných křižovatkách různé orientační prvky, které měly ubezpečit cestovatele že jde správně. Rozvinutou síť cest již měly starověké civilizace, zejména ty které pak vytvořily velké říše. Postup Alexandra Velikého do Perské říše umožnila poměrně slušná síť cest, dokonalí byli v této tvorbě byli staří Římané a nakonec od nich pochází označení jednotky vzdálenosti míle i značky kolem cest – milníky.
Jeden takový novější milník můžeme vidět u cesty v Malé Morávce, konkrétně kousek za křižovatkou u Rychty směrem k hornímu konci obce a Hvězdě a dál ke Karlově Studánce a Vrbnu pod Pradědem. Právě poslední jmenované město je cílem, který milník oznamuje. Kamenný sloupek z poloviny 18. století oznamuje, že je to do Vrbna 2 slezské míle. Bohužel nápis na kameni je celkem nečitelný, nezbývá než věřit tabulce u milníku, že je to pravda. Zde udávaná vzdálenost odpovídá dnešním necelým 13 km, tudíž jedna slezské míle se rovná 6,45 km. Ve středověku, nakonec i novověku ještě neexistovala dnešní unifikace, čili co kraj, to jiná míra. Sice se leckdy jmenovaly stejně, pokaždé byly jaksi jinak dlouhé.
Dnes všeobecně známé míle jsou anglické (1,609 km), námořní míle (1,855 km). Kdo hodně cestuje, narazí na míle různě dlouhé, asi tak nás překvapila skutečnost, když jsme kdysi ve Švédsku při stopování slyšeli termín, že jedou jen „a few miles“ (anglicky se ve Švédsku snadno domluvíte). Zatímco jsme uvažovali v anglických mílích, tedy pár mil, sotva 5-6 km, oni uvažovali ve švédských mílích. A jak nám nakonec nějaký dobrák prozradil, ta jejich míle je skoro 10 km dlouhá. Takže když jeli do vedlejší vesnice (hlavně na řídce osídleném severu) bylo hned nějakých 50 km.
Zajímavé je, že ačkoliv jak známo, Slezsko je větší než Morava, ta moravská míle měla asi 10,354 km.