Energie Sv. Jiří a maďarské termální lázně
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Loňský veletrh Travel Meeting Point, který se konal v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech, už oslavil druhý ročník. Zúčastnilo se ho 194 vystavovatelů z 15 zemí světa a jeho expozice navštívilo 1 050 návštěvníků. V rámci veletrhu se tu samozřejmě konalo mnoho doprovodných akcí. Jednou z nich byl i Maďarský den, tedy workshop, kde se přímo potkávali místní i maďarští podnikatelé v oboru turistiky. Hosté nabízeli svoje produkty a druzí přemýšleli, zda se hodí do jejich portfolia služeb. Jedním z maďarských účastníků byl i Ing. Károly Solti, který zde presentoval možnosti turistické oblasti v okolí městečka Lenti.
Lenti má 8 tisíc obyvatel. Městečko krom starého hradu a milé atmosféry není ničím zvláštní. O mnoho zajímavější je však místní lázeňský areál. „Jedná se o termální léčivé lázně, které se nacházejí blízko chorvatských, slovinských i rakouských hranic na jihozápadním cípu Maďarska. Z Prahy to do Lenti máme 550 km, tedy zhruba stejně jako do Košic. Zdejší léčivá voda minerálka je stará 40 tisíc let a má hydro-uhličitanový charakter. Je obzvlášť vhodná pro léčbu kloubů, artróz a bolesti svalů. Proto sem často jezdí pacienti s nemocemi a poruchami pohybového ústrojí. Lázně samozřejmě nabízejí různé i jinde obvyklé léčivé procedury. Co je pro hosta také velice pozitivní, je fakt, že si tu člověk odpočine a pozná něco jiného,“ vysvětluje dokonalou češtinou K. Solti. Jak dodává, lázně mají pět krytých bazénů a pět venkovních. Navíc je to klidné místo. Své si však užijí i sportovci, protože v okolí jsou udržované trati pro cykloturisty i pěší. Krajina je mírně zvlněná a každý kopeček tu je osazený vinicemi. Zdejší vinařská oblast má však spíše lokální charakter. „Není tak vyhlášená jako Sopron nebo Eger, ale místní vína, i když prý nejsou úplně srovnatelná s těmi z již jmenovaných oblastí, jsou velice dobrá. Zvláště, když je ochutnáváte přímo ve vinných sklípcích přímo u výrobce spolu s maďarskými gastronomickými pochoutkami.K tomu většinou večer nechybí ani živá cikánská muzika,“ říká K. Solti.
Ani s ubytováním není problém. To si může turista vybrat podle svých finančních možností v soukromí, menších i větších penzionech, ale v blízkém budoucnu i ve čtyřhvězdičkovém hotelu. „Měli bychom ho slavnostně ho otevřít v prvním čtvrtletí roku 2016. Hotel přijme své hosty v 92 pokojích, 2 apartmánech, jídelně a konferenční místnosti a ve vlastní wellnessové části. Bude napojený přímo na současné kryté lázně."
Ovšem i bez tohoto hotelu jsou místní ubytovací kapacity dostatečné jak pro individuální návštěvníky, tak i pro několik autobusů. Součástí lázeňského areálu je i hlídaný camp se 140 parkovacími místy, kde můžete bydlet ve stanech i obytných vozech. Jeho provoz je celoroční. Krom toho tu je půjčovna kol a denně sem zajíždí pojízdná prodejna. Návštěvník, pokud se mu zachce, prakticky nemusí opustit areál lázní. Podle reakcí českých turistů je poměr cen a služeb pro návštěvníky z ČR velice pozitivní“, dodává.
Lázeňský areál nabízí i místo, které jistě potěší mnohé ezoteriky. „Přímo v areálu se nachází plácek, kterému říkáme Park svatého Jiří,“ upozorňuje K. Solti. „Podle čínské a východní medicíny leží v bodu, kde se protínají tzv. energetické křivky Země. To je prý enormně zesiluje a tato zemská energie má podle mnohých blahodárný účinek na imunitní systém. Říkáme často, že tu v lázních léčíme tělo i duši. Přiznám se, že jsem hodně pochyboval. Jsem profesí technický inženýr, takže jsem pověsti dlouho nevěřil. Nedá se chytnout ani změřit či ohmatat. Přesto jsem to zkusil a stál několik minut nad zde označenými body. Nestačil jsem se divit. Dlaně jsem měl tmavě červené, a když jsem si je dal na uši, tak mne to silně pálilo. Manželku zase brněly konečky prstů. Každý to zřejmě prožívá jinak.“
I v okolí městečka Lenti existují rarity, které stojí za povšimnutí. Aktivní cyklisté si mohou po pěkně upravených cyklotrasách zajet až do Slovinska nebo Chorvatska. Železniční nadšenci zase najdou funkční úzkokolejku, technickou památku, po které kdysi sváželi kvalitní bukové a dubové dřevo z okolních lesů. Dnes je z ní turistická atrakce, a když se poštěstí, tak při jízdě vláčkem uvidí návštěvník například srnce nebo skupinu jelenů. U dráhy je navíc sice malé, ale půvabné železniční muzeum. Milovníci přírody zase narazí na originální jednodruhový bukový prales, kde kmeny často dosahují výšky až 30 m. „Působíme na českém trhu už šest let a poměrně hodně hostů se nám do Lenti často vrací. Mnozí právě díky léčivým účinkům zdejší vodoléčby a příjemnému okolí. Lázně mají navíc svým způsobem rodinný charakter a nejsou přeplněné jako naše jiné věhlasné maďarské lázně,“dodává na závěr K. Solti.
Antonín Karoch