Tento zajímavý kostel lze spatřit v severozápadní části města Nejdek. Stojí spolu s farou na malém Návrší, uprostřed oploceného pozemku a vytváří jednu z dominant města. Z náměstí Karla IV. lze ke kostelu přijít Poštovní ulicí.
Město Nejdek ležící nedaleko Karlových Varů v údolí říčky Rolavy bylo do roku 1945 převážně německé. Připomíná se však již ve 13. století jako hornická osada. Vybudováním železniční trati z Karlových Varů do Saska v roce 1899 se Nejdecko stalo velmi přitažlivou oblastí ne jenom pro turisty.
Nejdecko patřilo Šlikům, kteří přijali za své učení reformátora Martina Luthera. Po porážce českých stavů na Bílé hoře v roce 1620 došlo k nástupu protireformace. Odejít museli ze země nejprve všichni evangeličtí kazatelé a následně i evangelíci, kteří odmítli se stát katolíky. Až toleranční patent císaře Josefa II. z 13. října 1781 povolil znovu evangelické bohoslužby. Avšak větší svobodu a volnost přinesl až patent z roku 1861. A tak se poprvé v Nejdku konala evangelická bohoslužba teprve na Velikonoční pondělí roku 1873. Farní sbor Německé evangelické církve byl v Nejdku ustaven sice až v roce 1922, ale němečtí luteráni začali uvažovat o stavbě kostela podstatně dříve.
Pozemek pro stavbu evangelického kostela Vykupitele na Návrší nad Bernovským rybníkem poskytl majitel přádelny česané příze Carl Lahusen. Základní kámen byl položen 30. srpna v roce 1903. Téhož roku začala stavba fary, pořízená nákladem 16.000 K. Pseudogotický kostel podle návrhu architekta Julia Zeissiga z Lipska byl postaven dvěma nejdeckými staviteli K. A. Ottem a Alfredem Möcklem. Náklady na stavbu kostela bez vnitřního zařízení si nakonec vyžádaly 66.000 K. Již o rok později, v neděli 11. září 1904 byl dokončený kostel zasvěcen do služby zvěstování Božího slova.
Po druhé světové válce došlo k nucenému vysídlení německého obyvatelstva a s odchodem Němců zanikl i německý luterský sbor v Nejdku. Kostel a faru převzala Českobratrská církev evangelická (ČCE). Ve sboru, ustaveném 1. května 1947, se začali scházet repatrianti z Volyně, Slezska a Rumunska i evangelíci odjinud.
V roce 2007 byl kostel s farou a zahradou prohlášen za Národní kulturní památku. V současné době má farní sbor Českobratrské církve evangelické v Nejdku sídlící v kostele asi 520 členů z města i okolí.
Kamenný neomítnutý kostel postavený v neogotickém stylu na půdorysu kříže je orientovaný východ-západ. Zvláštností je šestiboká věž, která je kryta zdvojenou jehlancovou střechou. Úzký a nižší trojboce uzavřený presbytář má vysokou valbovou střechu. Apsidu zdobí dvě mozaiková okna, představující sv. Petra a Pavla. Obdélná loď kostela se stupňovitými opěrnými pilíři je kryta plechovou sedlovou střechou s vikýři.
Vstup do kostela je z východního průčelí dřevěnou předsíní, která je završena trojúhelníkovým štítem s kruhovým oknem. Boční stěny lodi jsou prolomeny čtyřmi páry úzkých mozaikových oken s apoštoly Petrem a Pavlem. Při severní straně hranolové věže na obdélném půdoryse je připojena hranolová patrová sakristie s valbovou střechou a postranním vchodem. U jižní strany věže se nachází válcová věžice s jehlancovou stříškou, která ukrývá schodiště s postranním vchodem. Horní šestiboké patro věže, sloužící jako zvonice, je otevřeno třemi úzkými obdélnými, polokruhově zakončenými protějškovými okny na delších stranách. Kratší strany jsou otevřeny dvojoknem se středovým sloupem.
*
V Nejdku a okolí jsem navštívil další zajímavá místa: