Nejdek, město v údolí Rolavy.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
První písemná zmínka o městě je z roku 1340. V této době se tady začínalo s těžbou cínu. V tomto století byl zřejmě postaven hrad a také farní kostel. Ve 14. a 16. století dosáhla těžba cínu svého vrcholu. Bylo to především zásluhou loketského rodu Šliků. Potíže nastaly během třicetileté války, kdy byl pravděpodobně zbořen místní hrad. Oživení nastalo s těžbou železné rudy. Bylo nutné postavit hutě a hamry a začaly prosperovat i další řemesla. Na vývoj města a jeho okolí měly vliv obě světové války. V Nejdku a jeho okolí žilo převážně obyvatelstvo německé národnosti, které po druhé světové válce bylo vystěhováno. Dnes je Nejdek městem s necelými osmi tisíci obyvateli a má deset místních částí. Spojení s krajským městem a sousedním Saskem zajišťuje železnice a městem prochází silnice druhé třídy č. 220. Město je rozložené v údolí řeky Rolavy, která protéká východně od města. Výstavba se soustředila v údolí řeky a menší část obsadila okolní návrší. Pozváním k návštěvě města byl pro nás pohled hradní věže a skutečnost, že jsme v tomto městě ještě nebyli.
Za čím jedeme?
Vycházka městem začíná na parkovišti na náměstí Karla IV. a to v jeho severní části. Naše první kroky vedou k hradu. Ten stojí na nevysokém návrší a jak oznamuje tabule na bráně, lze si jeho návštěvu dohodnout telefonicky. Je odpoledne a jak vyplývá z hovoru s místním občanem, zbyla z hradu pouze gotická věž a zeď kolem, která byla jistě postavena o mnoho později. V roce 1831 byla věž snížená o horní patro a tak jdeme Žižkovou ulicí o něco výše a máme hrad jako na dlani. Od hradu pokračujeme k farnímu kostelu sv. Martina. Ten byl postaven někdy kolem roku 1756 na místě starší svatyně. Je to hezké baroko a jistě zaujme jeho řezbářská výzdoba. Kostel je jednolodní s půlkruhovým presbytářem a s vnitřním barokním zařízením. V okolí kostela je několik dalších barokních soch. Sloup Nejsvětější Trojice je z roku 1715 a zhotovil jej sochař A. G. Pöhner. O pět let starší je socha sv. Jana z Nepomuku a možná ještě starší je socha neznámého světce. Od kostela procházíme náměstím. Domy na náměstí jsou novějšího data a z větší části opravené. V jižní části náměstí jsou vysázeny stromy. Náměstí je v těchto místech širší a na povrch vytéká voda. Zajímavá kašna Rolavka má i něco do sebe. Dominantou této části je tovární budova „Česárna vlny“, kterou vlastní Britové. V jižní části města je zámek z roku 1889 postavený v novobarokním slohu. V této části je i nádraží. Další zajímavostí je křížová cesta na Křížovém vrchu východně nad městem. Naše procházka končí na náměstí v pivnici Bílý kůň.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při pobytu v této části Krušných hor jsme se stravovali a byli ubytováni v hotelu Subterra v Horním Žďáru, který je jednou z místních částí města Ostrova. Můžeme jen doporučit, i když v době pandemie bylo určité omezení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejdek je menší město, tak trochu ukryté mezi vrcholy Krušných hor. Je to zajímavé místo a nám se město líbilo. Za návštěvu zcela jistě stojí.
Ostatní informace
Vycházka městem se vejde do dvou až tří kilometrů. I když bylo vedro a chodilo se většinou po dlažbě, byl to docela zajímavý výlet. Ve městě je ještě muzeum, které v době naší návštěvy bylo zavřené. K doplnění ještě musím upozornit na zajímavou barokní sochu ve středu náměstí. Jedná se asi o některého z archandělů. Parkovišť je ve městě několik a parkuje se zdarma.