Původní kostel se začal na tomto místě budovat v roce 1854 a slavnostně vysvěcen byl 1. července 1856 slavnostně. Důvodem byla snaha vybudovat modlitebnu pro všechny nekatolické lázeňské hosty. Jednalo se o jednoduchou obdélníkovou pseudorománskou stavbu bez věže. Autorem plánů byl architekt stavitel Gustav Hein.
V době pozdější si místní anglikánská a pravoslavná církev postavily vlastní kostely a tudíž tento svatostánek připadl církvi luteránské. Ta ho nechala v letech 1864-1865 rozšířit o nové hlavní průčelí s věží a prodloužit o nový presbytář. Dále byla také postavena budovy fary v těsném sousedství kostela. Dnes se tento objekt nazývá Villa Basileia. Současnou podobu získal kostel při stavebních úpravách v letech 1893-1894. Architektonicky se na tom podílel Jullius Zeissig z Lipska. Po druhé světové válce (1946) odkoupila kostel a faru Církev československá husitská, sbor dr. Pavla Farského a kostel byl nově zasvěcen sv. Petru a Pavlu.
Pseudorománský jednolodní kostel na obdélném půdorysu se nachází na pravém nábřeží říčky Teplá za budovou Císařských lázní (Lázně I) v Mariánskolázeňské ulici na okraji lázeňské části Karlových Varů. Nad sedlovou střechou s břidlicovou krytinou se vypíná hranolová, v horní části osmiboká věž se zvonicí, završená jehlancovou střechou.
Hlavní, polokruhově zakončený vchod do kostela se nachází na jeho vystupujícím průčelí. Nad ním je obdélné, polokruhově zakončené okno. Tato část fasády je doplněna postraními vchody a kruhovými okny nad nimi. Taktéž boční stěny kostela, sakristie a prostory po stranách předsíně jsou zajímavě prolomeny obdélnými, polokruhově zakončenými okny.
Interiér kostela jsem si zatím neprohlížel, ale možnost se návštěvníkům nabízí například při některých bohoslužbách nebo koncertech, které jsou zde pořádány. Informace jsou většinou vyvěšeny před kostelem nebo by měly být zjistitelné na stránkách Církve československé husitské, na telefonu 608 531 713 nebo na stránkách Infocentra Karlovy Vary.
*
V Karlových Varech máme více krásných a zajímavých kostelů:
- kostel sv. Maří Magdaleny:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svate-mari-magdaleny-v-karlovych-varech
- kostel sv. Ondřeje:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-ondreje-v-karlovych-varech
- Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/pravoslavny-kostel-sv-petra-a-pavla-v-karlovych-varech
- kostel Nanebevstoupení páně:https://www.turistika.cz/mista/kostel-nanebevstoupeni-pane-ve-stare-roli-karlovy-vary
- kostel sv. Anny:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-anny-karlovy-vary-sedlec
- kostel sv. Lukáše:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-lukase-v-karlovych-varech
- ještě jednou (když jsem zjistil, že je otevřeno) jsem napsal povídání o tomto kostele:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-lukase-v-karlovych-varech-znovuotevreni
- kostel sv. Urbana:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-urbana-v-karlovych-varech
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Poslední aktualizace: 13.3.2023
Nadmořská výška:
405 metrů nad mořem
Evangelický kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech na mapě
Kvalita příspěvku:
5
turistů zde bylo a hodnotilo
5,00
Diskuse a komentáře k Evangelický kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!