Evangelický kostel v městě Hrob
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Evangelický kostel „Vzkříšení“ v městečku Hrob - (Teplicko).
K tomuto kostelu byl dne 12.12.1900 položen symbolicky základní kámen Je to nejstarší secesní sakrální stavba na našem území. Postavili ho architekti z Drážďan a sice R.Schillinger a W.Graebner. Oba vlastnili společný atelier.Byla to jejich první stavba kostela na našem území. Po smrti W.Graebnera ho nahradil jeho syn a na území Čech pak postavili celkem čtyři protestantské kostely.První byl v Hrobě,pak v Duchcově, v Chabařovicích, a v Teplicích-Trnovanech.V Chabařovicích byl kostel zbořen v r.1987 a v Teplicích-Trnovanech byl zbourán r.1973, v Duchcově a v Hrobě kostely zůstaly.Zánik staveb v Chabařovicích a v Teplicích zavinilo poválečné vyhnání většiny luterských obcí a následně plánovitá devastace kulturního dědictví. Noví osídlenci,kteří k nám přišli do pohraničí a jejich nezájem způsobil zánik mnoha sakrálních staveb.
Ale vrátím se ke kostelu v Hrobu.Po dostavbě r.1902 byl kostel zpřístupněn veřejnosti. Nahradil tak bývalý protestantský kostel,který byl vypálen a zbourán.
V době I.světové války byly jeho zvony zrekvírovány,tak jako skoro všude ve všech kostelích, ale v r.1920 se nahradily litinovými.Nad zvony se nacházejí dva litinové cimbály,které se rozeznívají každou čtvrthodinu hodinovým strojem.
Předsíň hlavního portálu je zajímavě a krásně vyzdobena….její pilíře jsou osazeny portrétními reliefy osob, které se zasloužily podle mínění tehdejších luteránů o šíření jejich učení v Čechách. Byl to císař Josef II.,který povolil nekatolická vyznání,dále církevní reformátor Philipp Melanchton, Martin Luther a poslední švédský král Gustav Adolf,jehož jméno nesla nadace,která podporovala stavbu Evangelických kostelů v Rakousku.
Po r.1945 kostel připadl církvi československé husitské.Ta jej využívala do konce 60 let 20.století. Pak kostel propadl devastaci… kostelní lavice se používaly jako topivo, ze střechy se ukradla krytina a ani vitráže v oknech neodolaly nenechavým rukám.V r.2008 se opravila střecha,aby tam nezatékalo,ale kostel je nadále prázdný a chátrá dál.Jedinou jeho fungující částí je to,že na něm jdou perfektně věžní hodiny, o které se stará místní občan.
V současné době kostel patří církvi československo-husitské.
Kostel je významnou kulturní památkou a v současné době se pořádá sbírka mezi občany Hrobu na jeho opravu.