Hrubý Jeseník je druhým nejvyšším pohořím v ČR a je dominantním pohořím severní Moravy. Jedná se o výraznou členitou hornatinu, nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti, označované jako "střecha Moravy". Nejvyšším vrcholem je Praděd (1492m.n m.) Lidé v této oblasti nacházeli obživu zejména v dolech. Většina měst vznikla jako hornická sídla. Důlní činnost spolu se zásobami dřeva vedla k rozvoji hutí, skláren a papíren. Většina těchto výroben však zanikla. Pouze papírna ve Velkých Losinách si udržela výrobu papíru tradiční formou od roku 1516 dodnes.
Zříceniny hradu Freudensteina leží na Zámeckém vrchu 4 km východně od Vrbna pod Pradědem nad silnicí do Andělské hory. Listinné doklady o jeho existenci se nezachovaly, a tak vedle hmotných nálezů podává o něm svědectví jen mapa bruntálského panství z r. 1579. Hrad vybudoval pravděpodobně kolem poloviny 13. stol. moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II. jako součást obranné zemské soustavy na severní Moravě, která tehdy vznikala. Ve 14. stol. byl majetkem opavských knížat. Protože v listině o rozdělení opavského knížectví z r. 1377 není jméno hradu uvedeno, je pravděpodobné, že byl již tehdy pustý.
Hrad měl obdélníkový půdorys o délce kolem 54 m a šířce 16 m. Byl opevněn valem a příkopem a z části mu poskytovala přirozenou ochranu příkrá skála. Hrad upadl v zapomenutí, až při výstavbě silnice z Andělské hory do Vrbna, byl hrad odkryt a použito jeho kamene. Zachován je skrovný zbytek hradního zdiva, valy, příkop a polozarostlá hradní cesta.