Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Frombork je malé Městečko ležící na severovýchodě Polska, na břehu Viselského zálivu (Zalew Wiślany). Společně s nedalekým Braniewem je to poslední větší „civilizace“ před hranicí ruského autonomního území Kaliningrad, která je od města vzdálená ani ne 20 km. Nejlépe se sem dostanete nejspíše autem nebo autobusem, romantická železniční trať podél mořského pobřeží bohužel již dávno neslouží svému účelu, jít se ale po ní dá celkem pohodlně.
Dnes má město asi 2500 obyvatel, těžících zejména z turistického ruchu a rybolovu.
Přitom bylo město založeno již roku 1277, jako přenesené sídlo kapituly z Braniewa, zničeného po Pruském povstání. Katedrální komplex (jehož ústřední částí je katedrála Nanebevzetí P. Marie a sv. Ondřeje) a „podhradí“ dlouho fungovaly jako oddělené administrativní celky, sjednoceny byly až v roce 1926.
Nemalý vliv na vývoj města a jeho pozdější význam měly roky 1510 – 1543, kdy zde žil a pracoval astronom, fyzik a matematik, a také římskokatolický kanovník Mikuláš Koperník (polsky Mikolaj Kopernik), tvůrce teorie heliocentrické soustavy. Roku 1543 Koperník ve Fromborku zemřel a byl pohřben přímo v katedrále. Polští archeologové řadu let Koperníkův hrob hledali a 3. listopadu 2005 oznámili, že v srpnu nalezená lebka s velkou pravděpodobností patřila Mikuláši Koperníkovi. Experti zpracovali velmi zajímavou rekonstrukci podoby Koperníka podle nalezené lebky, nicméně autentičnost ostatků byla prokázána definitivně až v roce 2008, pomocí srovnání DNA vlasu z knihy, kterou Koperník vlastnil, a DNA jeho zubu z objeveného hrobu. Koperníkovy ostatky byly obřadně uloženy zpět do prostoru katedrály, pod prosklenou podlahu a nově vytvořený náhrobek z černého mramoru.
V rámci katedrálního komplexu je možné navštívit samostatné muzeum M. Koperníka, věnované zejména procesu výzkumů jeho hrobu a ostatků, a také jeho soukromou věž s observatoří. Z té je nádherný výhled na celé pobřežní Městečko, záliv i siluetu Krynické kosy ohraničující Viselský záliv.
Trocha praktických informací….
1) Katedrální komplex – pokladna otevírá v 9, návštěvník má hned několik variant vstupenek, kam se může vydat. Vstup do katedrály + muzea stojí 6 zlotých (studenti 3zl.), na věž také tak.
2) Mezi katedrálou a lodním přístavem se nachází menší náměstí, kde je možné navštívit turistické centrum, několik restaurací, a také menší supermarket Biedronka. Turistické centrum prodává mimo jiné i lístky na trajekt do Krynice Mořské, letoviska na Krynické kose. Cena je 31zl. (studenti 22zl.), jízdní řád se nám nepodařilo najít ani zjistit, každý tvrdil něco jiného, včetně kapitána lodi, kterou jsme nakonec jeli – v 15:15 (jeden spoj by měl jet ještě ráno snad kolem 8).
3) Nedaleko přístavu je malá „městská pláž“, sice mezi rákosím, ale písčitá, příjemná. Neplacená, bez zázemí, i když při naší návštěvě stály opodál 2 toi toiky, a to překvapivě čisté.
4) Městečko nabízí několik různých variant ubytování, od velkého hotelu, přes penziony a ubytování v soukromí až k většímu, ale docela příjemnému kempu. Stojí 10 zl. za stan + 5 zl. za osobu. Pro stany je vymezena velká travnatá louka, jinak je tu i hodně chatek, dále sportovní hřiště a samozřejmě sociální zázemí. Kemp se nachází na kopci, na kraji města nad hřbitovem, od katedrály po hlavní silnici doleva.
Frombork jsme navštívili v rámci 10-denního vandru po severovýchodním Polsku v červenci 2010, všechny údaje jsou tedy z této doby.