Fulnek - Památník Jana Amose Komenského
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
"Nejstrašnější jest, když stát nebo církev zakládá svou moc na nevědomosti člověka." Citát z díla Cesta světla J.A.Komenského. Na město Fulnek si pamatuji ze svých dětských let, kdy jsem sem jezdila na pionýrský tábor. Vím, že tam působil Učitel národů - Jan Amos Komenský. A tak jsem se v sobotu vydala na výlet. Z nádraží ve Fulneku jsem se za pár minut dostala na náměstí, kde jsou téměř všechny hlavní budovy. Mé první kroky vedly do infocentra, které je umístěno v Knurrově paláci, nakoupila si pohledy, turistické vizitky do deníčku, získala informace a již jsem kráčela do vedlejší budovy do Památníku J.A.Komenského, který se nachází v areálu bývalého Bratrského sboru, jenž zde vznikl již r. 1484. A právě zde byl v letech 1618-1621 správcem J.A.K.
J.A.Komenský, jenž je považován za zakladatele moderní pedagogiky se narodil 28.3.1592 v Uherském Brodu. Pamatuji si ze školy, že propagoval výuku "škola hrou". V Památníku jsem byla jen já samotná, ale velmi příjemná a ochotná paní průvodkyně mě provedla a podala zajímavý výklad, ve kterém přidala své vlastní zážitky, jak s návštěvníky, tak i s potomky J.A.K. Komenský považoval 3 roky prožité ve Fulneku za nejkrásnější léta svého života. Zde vytvořil některá svá díla, začal pracovat na Pokladu jazyka českého, Didactica magna a k Fulneku se váže i známé dílo Labyrint světa a ráj srdce, avšak nejznámější je jeho mapa Moravy. Tato doba byla přerušena r. 1620 porážkou na Bílé hoře a Komenský Fulnek tajně opustil na přelomu r. 1621-1622. Nejdříve se pohybuje na různých místech na Moravě, později ve východních Čechách a r. 1628 definitivně opouští svou vlast a začíná jeho pouť světem (Lešno v Polsku, Švédsko, Anglie, Uhry a nakonec Amsterdam).
Komenský byl třiktrát ženatý. Když opustil Fulnek, r. 1922 se dovídá o smrti první manželky a dvou synů. R. 1648 umírá jeho druhá manželka a zanechává mu čtyři děti, z nichž pouze druhé dítě - dcera zanechává potomky. Zde stejný osud jako u Přemyslovců, vymřeli po meči. Kvůli rodině uzavírá třetí sňatek. Komenský umírá 15.11.1670 v dalekém Amsterdamu a je pochován ve valonské kapli v Naardenu, která stojí na kousku České republiky (pronajatý pozemek). Jeho myšlenky žijí i v dalekých cizích zemích a jsou stále aktuální. Z popudu fanatického kněze Bonaventury byla na náměstí v květnu 1623 spálena Fulnecká knihovna Komenského, kterou dle slov průvodkyně pálili dokonce děti.
Tak postupuji z místnosti do místnosti a setkávám se s odkazem jedné z největších postav českých dějin. Paní průvodkyně mě seznamuje s tím, kolik děl Komenský napsal (224), kde všude ve světě působí Moravští bratři a povídá mě o Komenského prstenu, který se dědí z generace na generaci a co znázorňuje a kdo kolik chtěl za něj zaplatit. Viděla ho na vlastní oči při návštěvě paní (snad dcery nebo vnučky přímého potomka Jana Ferdinanda Kallika, žíjícího v Kalifornii). Dokonce mě předčítá z knih stále aktuální slova J.A.K. V přilehlém parčíku se nachází socha Jana Amose a můžete si zde příjemně odpočinout. Areál Památníku byl r. 1962 vyhlášen Národní kulturní památkou. Návštěvní doba je celý rok út.-ne 9 - 12 a 13 - 16 hod. Od listopadu do března v soboty zavřeno. Vstupné 40 Kč, slevněné 20 Kč.