Gangloffova cesta
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Jedná se o lesní vozovou cestu, která vede z Útěchova hlubokým údolím Útěchovského potoka až k řece Svitavě. Původně zde byla pouze úzká lesní stezka, která se v dolní části údolí prodírala mezi skalními výchozy. Ty na řadě míst sahaly až téměř k hladině toku a potok zde vytvářel řadu romantických peřejí. Začátkem minulého století byla však rozšířena na vozovou cestu pro svoz dřeva, kdy v nejnižší části poblíž železniční trati musela být upravena a uměle rozšířena hluboká skalní rokle zvaná Myší díra. Zde na převislé skalní stěně je od roku 1929 umístěna pamětní deska významného lesníka a vynálezce Karla Daniela Gangloffa (1809-1879), po kterém zdejší cesta dostala svůj název. Závěrečná část cesty prochází přírodní rezervací Malužín.
I když údolím nevede žádná turisticky značená trasa bývá Gangloffova cesta vděčným místem výletů. Většinou se začíná v Útěchově na konečné MHD a ulicí se sejde do nejnižšího místa obce k rybníčku a odtud už po Gangloffově cestě až na její konec k železničnímu mostku. Zde pak vpravo upravenou cestou, pod níž prochází I. březovský vodovod, podél řeky Svitavy do Bílovic. Tato fyzicky nenáročná vycházka je dlouhá necelých 6 km. Její průběh je popsán zde.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/E1, GOL 1:25 000 Moravský kras, GOL 1:20 000 Adamov a okolí.
Nachází se v hlubokém údolí řeky Svitavy v závěru lesní vozové cesty, která vede z Útěchova hluboce zaříznutým údolím Útěchovského potoka až k řece Svitavě. Původně zde byla pouze úzká lesní cesta, které se v dolní části údolí prodírala mezi skalními výchozy. Začátkem minulého století byla však rozšířena na vozovou cestu pro svoz dřeva, kdy v nejnižší části poblíž železniční trati musela být upravena a uměle rozšířena hluboká skalní rokle zvaná Myší díra, která je součástí přírodní rezervace Malužín. Zde na převislé skalní stěně je od roku 1929 umístěna pamětní deska významnému lesníku a vynálezci Karlu D. Gangloffovi, po kterém zdejší cesta dostala i svůj název. Karel Daniel Gangloff (1809-1879) byl vynikající český lesnický vynálezce, geometr a taxátor. Působil jako lesmistr na pražských arcibiskupských lesích v Červené Řečici a Rožmitálu pod Třemšínem. Vynalezl stroje na výrobu šindele, zápalkových dřívek, tužkových dřívek a tzv. flopů do bot. Sestrojil přístroj zvaný dendrometr k usnadnění taxačním prací v lese, dále pak přístroj planimetr pro měření ploch složitých obrazců v mapě a je též autorem vytyčovacího úhloměrného zrcátka a závěsného nivelačního přístroje.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/E1, GOL 1:25 000 Moravský kras, GOL 1:20 000 Adamov a okolí.