Gangloffův kříž: Lesní kříž u Třemšínské boudy
Stručný popis místa: Pokud se vydáte na Třemšín od hájovny Na Dědku nebo od Hutí pod Třemšínem, neminete Třemšínskou boudu a u ní stojící Gangloffův kříž. Ten nechal vztyčit vedle své oblíbené lavičky pod starým bukem rožmitálský lesmitr Karel Daniel Gangloff. Kříž byl odlit v komárovských železárnách, ale na první letmý pohled vypadá jako by byl vytvořen z větví stromu svázaných provazem.
Něco málo o Karlu Gangloffovi: Karel Gangloff působil jako knížecí arcibiskupský lesmistr právě ve zdejší oblasti. Vynalezl přes dvacet nejrůznějších měřících přístrojů (geodetické oddělení Národního muzea jich má v depozitáři 28) například dendrometr. Pomocí tohoto přístroje bylo možno určit průměr stromu v libovolné výšce. Jeho nejznámějším vynálezem ale bude nejspíš stroj na výrobu šindele, kterému se dokonce říká Gangloffova šindelka. Jeho současníci mu dokonce přezdívali Český Archimedes.
Stopy po činnosti Karla Gangloffa najdeme i na jiných místech Brd. Navrhl například lesní rozdělovací síť, která se používá do současnosti a také budoval nové lesní cesty a hlavně umělé vodní kanály. Jeden takový protíná jihizápadní svah druhého největšího brdského kopce Prahy. Gangloffův náhon odvádí část vody z Klabavy do potoka Buková. Gangloff ho vybudoval s cílem omezit odtok vody z rožmitálského panství do sousedního zbirožského panství.
Historie: Zákoutí u Třemšínské boudy pod starým bukem patřilo ke Gangloffovým oblíbeným místům. Měl tu postavenou lavičku, na které rád sedával a odpočíval a v roce 1869 nechal na místě vztyčit i kříž. Vypadá jako by byl vytvořen z větví mladého buku svázaných provazech a stojí na hrubě opracovaném žulovém podstavci. K vysvěcení kříže došlo v roce 1895.
Přístup: Pokud se vydáte na Třemšín po červené turistické značce z Hutí pod Třemšínem nebo naopak po zelené od hájovny Na Dědku kříž a Třemšínskou boudu nemůžete minout.
ZDROJE:
HAJŠMAN, J.: Brdy opět otevření, Stará Most, Plzenň 2015.