Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Pokud vyrazíte z Javoriny po modré směr rozcestí Pod Muráňom a budete ještě kousek pokračovat ve směru na Kopské sedlo (je to tak max. ¾ hodiny pohodlnou cestou téměř po rovině) dojdete na velikou louku, kde je geologické muzeum v přírodě. V blízkosti je hájovna, cesta je široká, takže se domnívám, že snad by měla být možnost dojet sem i autem.
Toto přírodní muzeum spočívá v tom, že je osazeno několika informačními panely, kde se dočtete:
Jak Tatry získaly dnešní tvar - vývoj ovlivňovaly řeky (říční relief), ledovce (ledovcový relief), má to dopad i na jeskyně (krasový relief)
O geologickém složení Tater
Najdete geologickou mapu TANAPu a vysvětlivky různých druhů hornin (přeměněné - metamorfované, vyvřeliny – magnetické, usazeniny.
Naučná geologická plocha Podmuráň vás seznámí s polohou Tater a jejich rozdělením na Západné (mají 6 částí – Osobitá, Sivý vrch, Roháče, Liptovské Tatry, Liptovské kopy, Červené vrchy) a Východní (Vysoké Tatry a Belianské Tatry), s jejich zrodem (geologický kalendář vývoje Země + schéma vzniku Tater)
Krom panelů jsou na zemi ukázky úlomků hornin, kde je na trvanlivých cedulích napsán název horniny, druh, její složení, původ, věk a kde se v Tatrách vyskytuje.
Je to velmi hezky zpracovaná informace, která zaujme a navíc je to i místo k příjemnému odpočinku na cestě z hor do Javoriny.