Ggantia
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Malťané tvrdí, že chrámy Ggantija na ostrově Gozo jsou nejstarší nadzemní stavbou na světě.
Autobus zastavuje na nenápadném parkovišti s jedním zmrzlinovým stánkem a s jedním obchůdkem se suvenýry. Prašná cesta vede kolem vinic a chlebovníkovým a olivovým sadem ve vesnici Xaghra. Na ochranné zdi vystavují vesničané svoje zboží - kaktusový džem a maltský med. V malinkém domečku na konci cesty se prodávají tradiční maltské suvenýry a vstupenky k jednomu z nejúžasnějších míst na světě.
Historie těchto chrámů se začala pravděpodobně psát dávno předtím, než vůbec někoho napadlo stavět pyramidy, zhruba 1500 let předtím, než se objevil první kámen ve Stonehenge.
Na místě samotném jsou dva chrámy spojené hradbami do jednoho komplexu. Archeologové předpokládají, že byly postaveny někdy v roce 3600 - 3500 před Kristem. Maltská pověst říká, že celou stavbu postavila za jednu noc bohyně-obryně, která u toho stačila ještě kojit své dítě. Samotný název Ggantija je maltský výraz pro obryni.
Musela to být holka šikovná, protože každý z chrámů má tři oddělené místnosti, pravděpodobně svatyně, s Okrouhlými stěnami. Před samotnými chrámy je velké prostranství. Zde stávali vesničané a napjatě očekávali návrat kněží ze svatyně.
Zdi chrámu směrem k shromaždišti jsou vypuklé konkávně, snad proto, aby se lépe rozléhal zpěv shromážděných věřících.
Stejně konkávně jsou zevnitř vypuklé všechny stěny chrámu. Když si představíme, že tyto budovy mely kdysi uzavřené kopule (a to je pravděpodobné, protože zdi se nahoře snaží jakousi kupoli tvořit - tři tisíce let před Kristem!), musel být zvuk hlasu orákula ozývajícího se z otvoru ve svatyni hrozivý.
Hradby jsou tvořeny obrovskými balvany asi čtyři až pět metrů v průměru, které bylo třeba, stejně jako ostatní kameny na stavbu svatyně, dopravit z lomu, kde se tento kámen nachází, což je nejblíže čtyři kilometry odtud. Způsob Dopravy by vysvětlovalo množství koulí, po kterých snad (pokud neuvěříme pověsti o obryni) dělnici balvany valili. Co je ještě úžasnější, jsou znalosti o tom, jak stavět, protože stěny jsou staveny tak, aby mezi balvany byla vazba jako u dnešních cihel, a proto jsou velmi pevné. Navíc jsou postaveny zhruba po třech metrech pilíře ze stojících balvanů.
Uvnitř chrámu je několik balvanů se spirálovými ozdobami. Spirála podle dnešních výkladů znamenala nekonečno, věčnost, věčný život. Stěny jsou zdobeny jednoduchými vytesanými jamkami. Funkci dalších kamenů s jamkami a talířovými prohloubeninami odhaduji archeologové na obětní kameny.
To, co pravděpodobně neuvidíte, je úžasný pohled na chrám z ptačí perspektivy - ale ten už opatřili autoři pohlednic a opravdu vás přesvědčí o tom, ze toto není jen hromada kamení.