Loading...
Svatopetrský a svatotrojiční katedrální kostel ve stotřicetitisícovém Gloucesteru patří bezesporu k nejkrásnějším katedrálám Spojeného království. Tento svatostánek anglikánské církve byl postaven v letech 1089 až 1499, takže je pochopitelné, že bývá uváděn jako románský i gotický. Katedrála je celkem 130 metrů dlouhá a její centrální věž z 15. století dosahuje výšky bezmála 69 m. V transeptu je katedrála široká 44 m, její lodě pak 10 m. A hned na úvod je potřeba si prozradit, že první věta tohoto článku se rozhodně netýká západního chrámového průčelí, které je naopak až nezvykle nezajímavé.
Katedrální kostel sv. Petra a Nejsvětější Trojice v Gloucesteru býval původně součástí opatství sv. Petra založeného pravděpodobně v roce 678, které – jako všude jinde v Anglii – zrušil až král Jindřichem VIII. v I. polovině 16. století, zde konkrétně roku 1540 (kostel ale zůstával nadále funkční jako královská katedrála). Původní kostel byl poprvé přestaven v roce 1058, základy toho současného byly položeny v závěru 11. století. Další přestavba již byla gotická a její součástí se stala nová vitrážová okna. Na jedné z vitráží, která pochází z roku 1350, najdeme také vůbec nejstarší zobrazení golfu. Hledání malého golfisty je pak oblíbenou zábavou všech turistů, kteří do katedrály zavítají.
Katedrála, postavená původně jako opatský kostel, má i dnes normanské jádro, které doplňují různé styly gotické architektury. Masivní normanský styl zde zastupuje zejména hlavní chrámová loď, krypta pod chórem, některé kaple a kapitulní síň. V transeptu i chóru převládá perpendikulární styl, který doplňují některé prvky vrcholné gotiky. Mezi apsidálními kaplemi je nejcennější kaple Panny Marie. O celkovém významu opatství svědčí také to, že se stalo místem korunovace krále Jindřicha III. (jediný anglický král od dob Normanů, který nebyl korunován ve Westminsteru).
Velkou pozornost také přitahují nejstarší dochované palmové klenby, které pro klášter navrhl v letech 1351 až 1377 Tomáš z Canterbury. Nejvýznamnější zdejší památkou je však baldachýn hrobky anglického krále Edwarda II., který byl zavražděn na nedalekém zámku Berkeley. V jedné postranní kapli najdeme náhrobník Roberta Curthose, který byl nejstarším synem Viléma Dobyvatele i velkým podporovatelem opatství. Oblíbené jsou také dřevěná pomocná sedátka chórových lavic, tzv. misericords. Těch zde najdeme 46 původních (tedy ze 14. století) a 12 viktoriánských kopií (z 19. století). Tématem jejich řezeb jsou zejména mytologie, každodenní události a náboženská symbolika.
Katedrální varhany původně postavil v roce 1666 Thomas Hartus, jejich současná podoba však odpovídá přestavbám z let 1847, 1888 až 1889, 1920, 1971, 1999 a 2010. Chrámové hodiny a zvonkohry jsou poprvé zmiňovány v roce 1525, současné hodiny však byly instalovány teprve roku 1898. Počet zvonů byl v roce 1978 zvýšen na dvanáct. Dva nejstarší přitom pocházejí z roku 1420, takže jsou starší než současná věž. Třítunový Velký Petr je dokonce největším středověkým zvonem v Británii.
Skutečným klenotem katedrály v Gloucesteru jsou také záležitosti funebrální, tedy všechny ty hrobky, náhrobníky a pomníky, které dobou svého vzniku spojují středověk se současností. Kromě výše uvedených jmen bychom měli ještě zmínit alespoň anglo-saského krále Osrice z Hwicce, první zdejšího biskupa Johna Wakemana a celou řadu jeho nástupců nebo armádního generála Milese Nightingalla.
Pro mnohé současné návštěvníky katedrály je důležitá také informace o tom, že kromě několika seriálů BBC si tato pozoruhodná stavba „zahrála“ také v 1., 2. a 6. dílu ságy o Harry Potterovi nebo ve zpracování příběhů Sherlocka Holmese z roku 2015.
Současná podoba katedrály je výsledkem viktoriánské rekonstrukce, kterou zde v letech 1873 až 1890 a v roce 1897 „páchal“ architekt George Gilbert Scott za pomoci svého kolegy Fredericka S. Wallera. Velká rekonstrukce zde pak ještě proběhla v letech 1953 až 1968 a práce na věži byly dokončeny až roku 1994.