Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Závěrečnou – a současně nejkratší – kapitolu, pojednávající o památkách Městečka, ležícího na hranici kraje Vysočina a středového bodu Čech, bych rád zaměřil na historické objekty, které nemají přímou souvislost s „tvůrcem“ města, tedy generálem Golčem (Goltzem). Ale ani tentokrát se mi nepodařilo vyhnout se tomuto jménu úplně.
Začneme tedy obcí židovskou. Židé se v Jeníkově objevují poprvé na počátku 14. století a zdejší komunita zaniká nejpozději rokem 1942. Zdejší židovský hřbitov však patří mezi nejzajímavější památky Golčova Jeníkova vůbec. Hřbitov pochází pravděpodobně z přelomu 17. a 18. století a má rozlohu asi 7.400 m2. Je chráněnou kulturní památkou a údajně se řadí k nejcennějším židovským hřbitovům v Čechách. Dochovalo se zde asi 1.500 náhrobních kamenů barokního a klasicistního typu, tři rabínské tumby a obřadní síň z let 1871-1873. Hřbitov je ohrazen více než dva metry Vysokou zdí se vstupní bránou a je přístupný jen na požádání. Zájemce o více informací o tomto židovském hřbitovu odkázuji na: https://www.turistika.cz/mista/golcuv-jenikov-zidovsky-hrbitov.
Další pamětihodností, připomínající zdejší působení Židů, je synagoga, která byla postavena v novorománském slohu v letech 1871-1873 podle projektu architektů Spidila a Skřivánka. Najdete ji v ulici Pod Vyšehradem a - společně s dalšími objekty bývalé židovské čtvrti – je také chráněna jako kulturní památka ČR. Nachází se na místě starší dřevěné modlitebny, která však vyhořela v roce 1808. V letech 1942-1965 sloužila synagoga jako modlitebna Československé husitské církve a od roku 1969 zde sídlí depozitář pražského Židovského muzea.
Tím opouštíme město židovské a vstupujeme do města „křesťanského“. První historickou budovou, kterou musíme zmínit, je radnice. První radniční dům založil v Jeníkově Martin Maxmilián Goltz (sic … a je to tady zase) ve II. polovině 17. století. Z novější kamenné barokní radnice, pocházející z roku 1777, se dochovala jen věžička a zbytky zdiva. Současná podoba nejvíce odpovídá stavu po rekonstrukci v roce 1897. Radnice byla tehdy přestavěna v neorenesančním stylu, bylo zazděno podloubí a renovovány vnitřní prostory.
Téměř všechny historicky významné „civilní“ budovy Golčova Jeníkova se nacházejí na náměstí T. G. Masaryka. Tou první je Dům Viktorin, neboli budova bývalého hotelu Černý Orel. Dům proslul především díky fámě (nebo legendě), že jej vlastnil Viktorin, syn krále Jiřího z Poděbrad. Pochází však snad až z počátku 18. století, v každém případě zde od roku 1773 sídlila továrna na jehly, první svého druhu v Evropě. Po jejím zániku je zde otevřena hospoda U Louže, později panská hospoda U Černého orla. Budova je poškozena při požáru roku 1818 a přestavbou v roce 1872 přichází o podloubí. Další stavební úpravy objektu si vyžádal provoz hotelu (a cukrárny) v letech 1909 až 1941 (syn majitele hotelu Františka Francla se později stal zakladatelem slavného pražského podniku 5P s – horkou novinkou - telefonem na každém stole … a jeden Franta Francl taky hrával v Mišíkových Etc… na kytaru, ale to už je možná jen shoda jmen). V éře nedostižných úspěchů zemí socialistického tábora zde byly postupně hotel, kanceláře a dva byty, Česká spořitelna, samoobsluha Jednota, bytový podnik, bufet a schůzovní místnost MěNV, zkrátka „samej hnusnej hampejz“. Rekonstrukcí pak prošla budova ještě v roce 1977 a v posledním desetiletí minulého století.
Další zajímavou stavbou je bývalá vrchnostenská hospoda Zlaté slunce. Mohutná budova bývala majetkem vrchnosti, která ji však - od roku 1762 - pronajímala nájemcům a v roce 1819 resp. 1823 ji prodala. Majitelé se střídali, ale hospoda se postupně stávala významným kulturním a společenským střediskem města, zejména v 80. letech 19. století. V přízemí sídlil velkoobchod, sklad látek a prodejna galanterie a prádla; v sále prvního patra se scházeli členové místních spolků, konaly se zde zábavy, koncerty a divadelní – později i filmová – představení. Další rekonstrukce se budova dočkala roku 1961. Soudruzi vystěhovali obchod a nastěhovali Hotel Slunce. Tím se začíná stírat „tvář“ objektu, protože další opravy následovaly v 80. letech a – bohužel – při nich zmizely nástěnné malby z roku 1912, na kterých Václav Čepek a profesor Metelka podávali návodné instrukce ke konzumaci různých alkoholických nápojů.
Poslední stavbou – ne však co se významu týče – a dalším zajímavým a historicky cenným objektem Golčova Jeníkova je budova Staré pošty. Najdete ji v jihovýchodním rohu náměstí a její současná podoba odpovídá stavu po přestavbě v roce 1808, kdy část budovy shořela. Pošta zde však fungovala již v roce 1711 a ještě o 200 let později budova stále sloužila jako poštovní a přepřahací stanice. A cedulka na objektu tvrdí, že v tomto domě - roku 1789 - přenocoval sám velký W.A. Mozart.