Havlíčkobrodský chrám Nejsvětější Trojice
Kostel s níže stojící kaplí sv.Kříže (též sv.Grálu) se nachází vysoko ve svahu severní části městského parku jménem Budoucnost. Chrám má poněkud zvláštní šestibokou loď a kaple má zase půdorys trojúhelníka a její střecha je kryta šindelem. Oba sakrální objekty byly zbudovány v barokním stylu a jsou hodnotnou stavební památkou nadregionálního významu.
Kaple se nachází v místech, kde podle pověsti u studánky se třemi prameny vyrašily na jednom tulipánu hned tři květy, což bylo označováno za symbol Svaté Trojice. Sama studánka byla považována za zázračnou, neboť její léčivá voda vrátila zrak slepé mlynářce. Brzy nato se to zde davy poutníků jen hemžilo a vznik nového poutního místa na sebe nenechal dlouho čekat. Roku 1761 byla nad studánkou vystavěna kaple, jenže pak se pramen ztratil neznámo kam a zůstala jen chutná, ale „obyčejná“ voda ve studni.
O vznik chrámu stojícího nad kaplí se roku 1719 významně přičinil děkan jan Křtitel Seidl. Kostel se začal podle projektu Tomáše Scheppera budovat LP 1720 a o 14 let později byl celý sakrální areál dokončen. Spadal do něj totiž i hřbitov a řada „božímukových“ kaplí lemující Křížovou cestu na vrch Kalvárie. Celkově se jednalo o velmi pozoruhodný sakrální areál, hlavně z hlediska kompozice. Do dnešní doby se bohužel dochovala jen jediná kaplička. Původní objekt chrámu měl špatnou statiku a proto k němu byly roku 1761 po obou stranách přilepeny přístavky v podobě dvou kaplí, které měly zabránit rpozestupování zdí a kostelní klenby. Kupole chrámu byla před polovinou 18.století zkrášlena freskou s motivem Nejsvětější Trojice a boje archanděla Michaela s ďáblem. Autorem díla byl významný barokní malíř Ignác Pěšina z Čechorodu.