Havlíčkobrodské městské opevnění
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Nejen zámky, kostely, radnice a památné měšťanské domy jsou ozdobou našich historických sídel, ale v některých – jako třeba v Havlíčkově Brodě – můžeme spatřit i výrazné zbytky městského opevnění. Tvoří jej část bývalého hradebního pásu s několika baštami, parkánovou zdí, hlavní hradby a nárožní věže. Většina západní a severní linie opevnění vzala zasvé kvůli rozpínavosti města při rozšiřování jeho obytné části v 18. a 19.století.
To prapůvodní vzniklo díky uděleným privilegiům od synů Smila z Lichtenburku, kteří byli na začátku 14.století tehdejšími majiteli Německého Brodu. V první fázi se stavělo zhruba do roku 1350, mělo dvě branné věže a hradební zdi dlouhé přes půldruhého kilometru, které sice byly vysoké 4 m, ale její síla dosahovala pouze jediného metru! Hradby byly zpevněné čtyřmi baštami a před opevněním byl ve vzdálenosti 11 m vyhlouben čtyři metry hluboký a 12 m široký příkop. (Ten už bohužel dneska není k vidění, neboť byl v minulosti zavezen odpadem.)
Roku 1472 bylo městské opevnění zpevněno parkánovou hradbou s baštami, což bohužel nezabránilo tomu, aby město za třicetileté války nedobyli Švédi.
V dnešní době jsou zbytky zrekonstruovaného opevnění příjemným zpestřením při procházce městským parkem Budoucnost a v jeho horní části je velkým lákadlem v roce 2018 opravená nárožní Štáflova bašta. V interiérech je možno si prohlédnout expozici o životě a díle malíře Otakara Štáfla, místního rodáka, který žil také ve Vysokých Tatrách a v Praze. Kromě toho jsou zde k vidění historické fotografie hradeb.
Prohlídku Štáflovy bašty je nutno si nejprve domluvit v Informačním centru, jež je umístěno v budově Nové radnice na hlavním městském rynku.