Havraníky - kostel sv. Linharta
Kostel se nachází v parku ve střední části obce a vytváří zdejší dominantu. První zmínka o něm pochází z roku 1330, kdy se uvádí, že Havraníky měly vlastního faráře. Po skončení třicetileté války byl objekt vykraden a fara opuštěna. V roce 1752 byla stávající kaple sv. Linharta přestavěna, o dvacet později vznikla opět samostatná fara. V letech 1815-16 byl na místě původní kaple vybudován kostel havranickým rodákem, knězem Wolfgangem Timmelem. Jedná se o jednolodní stavbu s odsazeným kněžištěm, k němuž přiléhá hranolová věž. V hladkých fasádách jsou prolomena okna se segmentovým záklenkem. Zvonicové patro věže má nárožní pilastry. Kněžiště je zaklenuto dvěma poli pruské klenby, loď je rovněž zaklenuta pruskou klenbou. Poslední opravy interiéru proběhly v letech 1945-47, velkou rekonstrukcí prošel kostel pak v roce 1996. Zařízení kostela pochází většinou z kostela sv. Mikuláše Tolentinského ze zrušeného augustiánského kláštera ve Vratěníně. Zvony umístěné ve věži byly ulity ve Znojmě roku 1794.
U kostela se nachází fara pocházející z roku 1860. Pod kostelem je umístěn památník padlým a umučeným za druhé světové války a vedle hodnotný kamenný kříž. Ve stěně kostela je pak osazena umělecky hodnostná náhrobní desta ze zdejšího zrušeného hřitova.
Výraznou osobností Havraníků se stal český farář František Adamec, který zde působil více jak deset let. Do obce přichází v roce 1897. Přestože to tehdy byla farnost zcela německá, získal si velice brzo důvěru místních obyvatel. Aktivně se zde věnoval včelaření a publikační činnosti. Napsal mnoho článků o včelaření zvláště do časopisů Moravská včela, Český včelař, ale i do německých periodik. Z této doby pochází i jeho dílo Právo včelařské.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.81 Podyjí a Vranovská přehrada, GOL 1:25 000 Národní park Podyjí-Thayatal