TURISTIKU PODPORUJÍ
61 650 turistů a cestovatelů
114 200 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 428 490,- odměny za články
 
Tipy a novinky Chaty a chalupy ChrudimChaty a chalupy  Mapa Chrudim a okolí

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje s přibližně 23. tis. obyvateli. Chrudim je historické město, protéká zde řeka Chrudimka. Jižně od Chrudimi se rozkládá chráněná krajinná oblast Železné Hory.

Turistická oblast: Chrudimsko - Hlinecko

 Trasy Chrudim a okolí (50)

Hedvičino údolí

Turistické cíle Rokle

Hedvičino údolí (Třemošnice)
Hedvičino údolí (Třemošnice)  •  Fotografie (13)  • Foto: Boris-Jelínek
Hedvičino údolí (Třemošnice)

Kdo navštívil Třemošnici a přírodní krásy v jejím okolí, nemohl minout vyhlášené Hedvičino údolí, které se nachází podél Zlatého potoka (dříve zván i jako Pekelský potok), a to od jeho výtoku z původního Pekelského rybníka, dnes zvaného jako Dolní Peklo, až po počátek samého města Třemošnice. Svoje pojmenování obdrželo podle osady Hedvikov, ale dříve bylo známé jako Peklo či Pekelské údolí a do 90. let 19. století se objevoval i název Třemošenská rokle. I dnes je některými děleno na dvě části – horní Pekelské (též dříve známé jako Mezihoří) a dolní Hedvičino údolí, většinou zdrojů jsou však obě lokality sloučeny pod Hedvičino údolí.

Tato divukrásná místa sevřeného inverzního údolí s bučinami zarostlými příkrými svahy, z nichž jako kdyby vyrážely geologicky pestré skály na povrch a z hlubin země hledaly světlo Boží (od Pekelského rybníka až po Hedvíkov jde zejména o kambrické biotitické migmatity a hybridní granodiority a kolem Hedvíkova o proterozoické až paleozoické pararuly až migmatity flebitstromatitického typu; jde prostě o pomezí kutnohorského krystalinika a bohemických magmatitů), jsou turisticky navštěvována již od 19. století, kdy se několik autorů zasloužilo o jejich propagaci. Zmiňme např. Aloise Klause, který ve své knize „Lichnice. Studie místopisná i historická“ z roku 1898 popsal Hedvičino údolí následovně:

„Dole pod valy, za doškovými střechami šumí tmavé lesy, v jichž nitru leží krásné tajemné Hedvičino údolí. Jím od pekelského mlýna pod „Vrchy nad sv. Janem“ protéká Zlatý potok, který pospíchaje do Doubravky, žene stroje tamní železárny.

V předu těchto lesů hned za hospodou „u Dubu“ stojí malé návrší, jemuž „Čihadlo“ říkají. Jméno své vzalo od čihadla na ptáky, které si tam páni z Lichnice pro kratochvíli zřídili.

Na pravo odtud jest malá pláň, která „Štěpnice“ se zove. Na ní v předu viděti jest malý násep – ve kterém dosud se hojně malty jeví – a na vrchu jeho smrček. Za náspem tím v levo zelená se několik habříků, které zakrývají jezírko s hojnou vodou studenou i v horkém létě. Podobné jezírko, jenže menší a mělčí jest v předu u smrčku.“

Ale vraťme se ještě k výše jmenovanému Hedvikovu! Původně byl pojmenován jako Hedwigsthal a k jeho počeštění prý mělo dojít kvůli tomu, že se jednoho dne zeptal ronovský poštmistr tamního učitele Josefa Harapata, jak by se tento germanismus dal počeštit a ten mu poradil, aby ho psal jako Hedvikov. Alespoň tak tvrdí Kliment Čermák ve své „Cestě z Čáslavě do hor Železných“ z roku 1879 a podobně píše i Josef Cheth Novotný, který pod pseudonymem Kuzma vydal knihu „Kačenka markytánka. Historický obraz“.

Do 18. století se však v těchto místech nic nenacházelo, pokud nepočítáme již pravěkou a středověkou stezku, kterou se lidé dostávali k dnešním osadám Starému Dvoru a Kraskovu, což nám prokazuje I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c147). Teprve v roce 1816 zde zřídil Josef Zvěřina železárnu, z níž se postupem času vyvinul dnešní Kovolis Hedvikov (viz https://www.100letprumyslu.cz/media/cache/file/be/DAKO_kniha300x300_cz.pdf), v jehož areálu bychom našli sousoší „Slévači“, jež vzniklo v roce 1966 a jeho autorkou má být Blažena Borovičková-Podpěrová (viz https://sochyamesta.cz/zaznam/24717).

Díky tomu, že se jak zdejší ronovská vrchnost, tak všichni majitelé železárny a posléze podniku s mnoha jinými výrobními zaměřeními, chovali k celému okolí šetrně, tak se zdejší údolí dochovalo ve své, téměř původní kráse, kterou obdivovala řada osobností našeho uměleckého života (dochované malby a kresby Karla Liebschera) a posléze sem zavítali též mnozí přírodovědci, jež tu zjistili řadu unikátních věcí, kvůli nimž se začali dožadovat památkové ochrany Hedvičina údolí, což se stalo teprve 26. července 1955, kdy došlo k zřízení státní přírodní rezervace „Lichnice“, jež byla později transformována do dnešní stejnojmenné národní přírodní rezervace, jejíž návštěva v jakémkoliv ročním období má přímo až magické kouzlo, o čemž by mohli vyprávět nejen dnešní návštěvníci, ale rovněž naši předci, jichž se tu vystřídalo velké množství, protože Hedvičino údolí bývalo též cílem účastníků řady kulturních, společenských i odborných akcí z celého okolí. Budiž zmíněno, že sem např. v roce 1897 zavítali ti, kteří byli hosty krajinského sjezdu učitelstva a přátel školství v Kutné Hoře a roku 1911 účastníci Živnostensko-průmyslové a hospodářské výstavy v Heřmanově Městci, pokud nepočítáme různé školní výlety a vycházky i z hodně vzdálených míst naší země, případně návštěvy různých politických činitelů, aby viděli následky častých a pravidelně se opakujících povodní na Zlatém potoce, z nichž jedna z nejhorších zasáhla lokalitu roku 1907.

Na závěr ještě dodejme, že kvůli tak velkému zájmu muselo být o tuto krásnou a romantickou lokalitu řádně pečováno, což se projevilo vedle zřízení zdejšího turistického značení též tím, že v roce 1936 byla nově upravena cesta na Podhradí, roku 1986 vznikla a v roce 1994 prošla obnovou vlastivědná stezka „Krajem Železných hor“ a roku 2015 došlo k rekonstrukci naučné stezky Lichnice - Kaňkovy hory (viz https://lesycr.cz/naucna-stezka/lichnice-kankovy-hory/). Těchto prací tu bylo za ta léta vykonáno tolik, že by ani tento článek nestačil k jejich úplnému shrnutí. Ale je jasné, že je to dobře, protože lidé tak nejsou ošizeni o poznání takového přírodního klenotu, kterým Hedvičino údolí je. Ne nadarmo se říká, že kdo sem jednou zavítá, tak nikdy nezapomene na tento krásný kout Železných hor a musí se sem opětovně navracet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.871, 15.595)
Poslední aktualizace: 18.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Třemošnice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,4km od místa

Příspěvky z okolí Hedvičino údolí

Turistické rozcestí Hedvíkov
Turistické rozcestí Hedvíkov
Rozcestí
hodnoceni 8/10
Rozcestí se nachází na břehu Zlatého potoka v Hedvíkovském údolí. Křižují se zde dvě turisticky značené trasy: červená JV směrem - Nad Peklem, sv. Jan, Kubíkovy duby, Klokočov, Horní Bradlo červená Z směrem - Třemošnice - východ, Podhradí (hrad Lichnice), Rudov, Žlebské Chvalovice, Ronov nad Doubravou a nově údolím Doubravy do Žlebů zelená S směrem - Peklo u Kraskova, Kraskov, Vápenný Podol zelená Z směrem - Třemošni…
0.3km
více »
Turistické rozcestí Třemošnice, východ
Turistické rozcestí Třemošnice, východ
Rozcestí
Rozcestí se nachází na východním okraji Třemošnice na břehu Zlatého potoka. Křižují se zde tři turisticky značené trasy: červená S směrem -Podhradí (hrad Lichnice), Rudov, Krkanka, Žlebské Chvalovice, Ronov nad Doubravou a nově údolím Doubravy do Žlebů červená JV směrem - Hedvíkov, Kubíkovy duby, Javorka, Klokočov, Horní Bradlo modrá S směrem - Žlebské Chvalovice, Licoměř…
0.4km
více »
Hedvikovské schody
Hedvikovské schody
Fotogalerie
hodnoceni 6/10
Několik fotografií Hedvikovských schodů, známých i jako Hedvikovské schodiště, na nichž si každý může prakticky dokázat, jakou má fyzičku a za jak dlouho dokáže vyšplhat po 417 schodech z Hedvičina údolí nahoru na hřeben a odtud pokračovat dále po naučné stezce Hedvičino údolí (viz https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-hedvicino-udoli/) nebo po červené turistické značce k …
0.4km
více »
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Rokle
hodnoceni 10/10
Hluboká rokle zaříznutá do Kaňkových hor Zlatým potokem. Ten je zejména v jarním období spíše divokou řekou, zpomalovanou několika jezy. Obě údolí jsou vzájemně spojena. Hedvičino údolí…
0.5km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 4. den: Ronov nad Doubravou - galerie malíře Ant. Chitussiho v domě od Fr. Bílka; Peklo u Kraskova – 3 km dlouhý okruh: Hedvičino údolí - NS Lichnice-Kaňkovy hory a NS Hedvičino údolí; Počátky - pivovar Libor Hančar; Martinice
Pardubický kraj a Jeseníky - 4. den: Ronov nad Doubravou - galerie malíře Ant. Chitussiho v domě od Fr. Bílka; Peklo u Kraskova – 3 km dlouhý okruh: Hedvičino údolí - NS Lichnice-Kaňkovy hory a NS Hedvičino údolí; Počátky - pivovar Libor Hančar; Martinice
Cestopisy
Neděle 10. 9. 2023 Dveře jsme zavírali až po 2. hodině, když teplota klesla k 18 stupňům. K ránu bylo něco přes 16 stupňů. Vstáváme po 8. hodině, to nás vzbudilo horko. I když jsem večer…
0.5km
více »
Zlatý potok
Zlatý potok
Potok
Jeden z nejvýznamnějších pravostranných přítoků řeky Doubravy pramení v úžlabině o nadmořské výšce 532 m n. m. mezi stráněmi kopců "Pod Bučinou" (545 m n. m.) a "Přímský" (552 m n. m.), resp. na půl cesty mezi lok…
0.6km
více »
Park Božího Milosrdenství v Třemošnici
Park Božího Milosrdenství v Třemošnici
Park
V těchto místech u Zlatého potoka, který byl dříve nazýván jako Pekelský, se v minulosti nacházely pozemky, jež náležely nejprve lichnické a později ronovské vrchnosti, která je obhospodařovala nejprve jako pastvi…
0.6km
více »
Třemošnice - Licoměřice - Lichnice
Třemošnice - Licoměřice - Lichnice
Trasy
Máme už asi 20 let chatu na Seči, kde moje žena coby zasloužilá učitelka tráví podstatnou část letních prázdnin. Já tam jezdím spíš jen na víkendy, přece jen v zemědělství toho času o prázdn…
0.6km
více »
Třemošnice - Kubíkovy Duby - Seč
Třemošnice - Kubíkovy Duby - Seč
Trasa
Trasa začíná na náměstí v Třemošnici (foto 1). Po společné modré a zelené značce se jde na okraj Třemošnice (rozcestí Třemošnice, východ - foto 2) ke Zlatému potoku (foto 4) a…
0.7km
více »
Třemošnice - Vápenný Podol přes Skoranov
Třemošnice - Vápenný Podol přes Skoranov
Trasa
Z Temošnice (foto 1) vyrazíme po modré a zelené značce ke Zlatému potoku (foto 2) k rozcestí Třemošnice, východ. Po červené a zelené značce projdeme Hedvíkov, kolem staré továrny podé…
0.7km
více »
Údolím Doubravy z Třemošnice do Žlebů
Údolím Doubravy z Třemošnice do Žlebů
Trasa
hodnoceni 10/10
Velice příjemná procházková trasa na jedno odpoledne. Její výhodou je i dobré vlakové spojení Žlebů a Třemošnice, takže je možné dojet autem do jednoho z koncových míst trasy, přejet vlakem do druhého a pěšky se v…
0.7km
více »
Oslava dvojice významných výročí města Třemošnice v roce 2024
Oslava dvojice významných výročí města Třemošnice v roce 2024
Fotogalerie
Město Třemošnice tento rok slaví 460 let od první dochované písemné zmínky (v dědické smlouvě Albrechta a Václava Robmhápových ze Suché, kdy bratr Albrecht zdědil mj. "dvůr třemošský s rolemi a lukami") a výročí 3…
0.7km
více »
Třemošnice, město na jižním úbočí Železných hor
Třemošnice, město na jižním úbočí Železných hor
Tipy a novinky
Město Třemošnice se nachází na jižním úbočí Železných hor. O původu názvu města existuje několik domněnek, ale tou nejpravděpodobnější z pohledu historiků se jeví fakt, že v tomto koutě byl hojný výskyt stromu s…
0.7km
více »
Na Lichnici z Třemošnice a Lovětínskou roklí zpět
Na Lichnici z Třemošnice a Lovětínskou roklí zpět
Trasa
hodnoceni 10/10
Krátká procházka na jedno odpoledne. Z centra Třemošnice (foto 1) půjdeme po modré a zelené značce k rozcestí na začátku Hedvíkovského údolí (foto 2, viz https://www.turistika.cz/mist…
0.7km
více »
Žižkův dub v Podhradí aneb jak to bylo s Vilémem a Kateřinou
Žižkův dub v Podhradí aneb jak to bylo s Vilémem a Kateřinou
Památný strom
hodnoceni 8/10
V obci Podhradí pod zříceninou hradu Lichnice mají jeden z nejvýznamnějších a nejmohutnějších památných stromů v České republice. Je jím 600 až 800 let starý Dub letní. Roste na jižním okraji obce kousek od siln…
0.8km
více »
Údolí Starodvorského potoka u Třemošnice
Údolí Starodvorského potoka u Třemošnice
Fotogalerie
Zatímco jiné potoční závrty v okolí byly oficiálně pojmenovány, tak tato lokalita zůstala úředně bezejmennou. Jde o údolí při Starodvorském potoce, který pramení v lesích na jihovýchod od Lovětínského rybníka, kde se říká „Habřiny na vysoké mezi“ a „V kačinách“. Odtud teče ke Starému Dvoru, dříve samostatné vsi a dnes součásti města Třemošnice, nad níž byl někdy v 16. století z…
0.8km
více »
Třemošnice
Třemošnice
Fotogalerie
Všehochuť fotografií z tohoto malebného města, kde se kloubí staré s novým, příroda s lidskými výtvory. Vzniklo z původního vrchnostenského dvora, v jehož areálu pak byla zřízena tvrz a na jejím místě zámek. Boom …
0.8km
více »
Třemošnice – zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třemošnice – zámek
Zámek
hodnoceni 6/10
Třemošnická tvrz, prvně vzpomínaná v roce 1564, byla na počátku 17.století přestavěna na renesanční zámek. K další přestavbě tentokrát v barokním slohu došlo roku 1750, kdy zámek vlastnil Jan Václav Ceretto – Mi…
0.8km
více »
Třemošnice
Třemošnice
Město
hodnoceni 6/10
Třemošnice jsou nevelké průmyslové město s 3300 obyvateli a najdeme jej na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy, jihozápadním směrem od města Chrudim a jihovýchodním směrem …
0.8km
více »
Okolí hradu Lichnice
Okolí hradu Lichnice
Trasa
hodnoceni 8/10
Autem nebo autobusem dojedeme do Podhradí pod zříceninu hradu Lichnice (foto 1). Samozřejmě můžeme navštívit i zbytky hradu (foto 2-5) a poté se vydáme po červené značce směr Rudov, Krkanka. Kousek od autobusové z…
1km
více »
Podhradí, Lichnice, dříve Lichtenburk
Podhradí, Lichnice, dříve Lichtenburk
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Do Železných hor. Konkrétně jsme sem zavítali při vcelku tradiční akci, kterou je podzimní etapa našich společných cyklistických výletů. Železné Hory vlastně ani Hory nejsou. Jde o podcelek…
1km
více »
Zřícenina hradu Lichnice
Zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Na výlet jsme vyrazily autem. Zaparkovat je možné na parkovyšti pod hradem. My jsme zaparkovaly v obci Žleby. Ze Žlebů jsme jeli vlakem do Třemošnice a poté…
1km
více »
zřícenina hradu Lichnice
zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme do severozápadní části CHKO Železné hory, cca 10 km severně od přehrady Seč, míříme ke zřícenině hradu Lichnice. Historie hradu Lichnice sahá do 12. století, kdy Smil z rodu Ronovců postavil na strategickém…
1km
více »
Lichnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lichnice
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Malebná a z daleka viditelná zřícenina gotického Hradu Lichnice stojí v západní části táhlého hřbetu nad vsí Podhradí na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Pověstmi opředená zřícenina hr…
1km
více »
Zřícenina hradu Lichnice v Železných horách
Zřícenina hradu Lichnice v Železných horách
Zřícenina
hodnoceni 10/10
Lichnice nebo Lichtenburk je zajímavá zřícenina hradu v Železných horách v nadmořské výšce 480 metrů nedaleko městečka Třemošnice.  Jedná se o kouzelnou dominantu zdejší oblasti, která je vidět zdaleka.   Vybudova…
1km
více »
Lichnice (Třemošnice – Podhradí) – hradní rozhledna Milada
Lichnice (Třemošnice – Podhradí) – hradní rozhledna Milada
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Zřícenina Hradu Lichnice se může od dubna roku 2017 chlubit novou atrakcí. Tou se stala kovová rozhledna, umístěná - velmi citlivě a nerušivě - ve střepu jedné z hradních věží. Rozhledna je …
1.1km
více »
Lichnice
Lichnice
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Naše společná cesta začíná na Exitu 39 dálnice D11 Poděbrady. Odtud směřujeme na Kolín, Kutnou Horu a Čáslav. Za obchvatem Čáslavi odbočíme na Žleby. Projedeme Žleby, Ronov nad Doubravou, Třemošnici a za Třemošnicí odbočíme doleva na Podhradí. Uprostřed obce se nachází malé parkoviště, kde odstavíme automobil a dále pokračujeme asi 300 metrů pěšky k Lichnici. Lichnice či Lichte…
1.1km
více »
Za hradní paní
Za hradní paní
Vyhlídka
hodnoceni 9/10
Zřícenina hradu Lichnice leží na zlomovém hřebeni Železných hor nedaleko Třemošnice. Sám hrad byl založen v roce 1250 jako strážní hrad Čáslavského kraje, avšak měl v průběhu času i mnoho dalších funkcí. Jednou z …
1.1km
více »
Lovětínská rokle
Lovětínská rokle
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Na sobotní výlet jsme si objednali modré nebe a sluníčko, nádherné letní počasí v září. Motoráček nás dovezl do Třemošnice, městečka na úpatí Železných hor. Od nádraží dojdeme po zelené na náměstí a za ním a Zlatým potokem ji vyměníme za červenou. Stoupáme vzhůru do kopce, jdeme pozdravit Žižkův dub.Památných stromů je v Železných horách dost, ale jen některé jsou tak…
1.5km
více »
TOPlist