Helfenburk
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk stojí na výrazném ostrohu (683 m), který dodnes pohledově ovládá celé jihovýchodní Pošumaví. Zřícenina hradu Helfenburk se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Z hradu přibližně kruhového půdorysu, obklopeného příkopem a valem, se dochovaly 3 hradní brány, třípatrové hradní jádro se dvěma paláci, 2 kulaté věže, obvodové hradby s baštami, zbytky hospodářských a obytných budov a studna. Válcová věž ? bergfrit ? byla upravena na rozhlednu, ze které se nabízí pěkný daleký výhled.
Historie
Hrad vznikl v 1. polovině 14. století. V roce 1375 hrad koupil arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, jeho nástupce Jan z Jenštejna pak původní hrad v roce 1395 rozšířil o vnější opevnění s hranolovou věží. V neklidných husitských dobách tady našel útočiště arcibiskup Konrád z Vechty. Poté se Helfenburk dostal do rukou šlechtických majitelů. Po bitvě na Bílé hoře získali hrad jezuité. Koncem 16. století tu ovšem bydlelo pouze panské služebnictvo. V roce 1620 byl hrad vypleněn a poté zpustošený hrad chátral. Kolem roku 1720 byla na Helfenburku myslivna. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 vlastnil Helfenburk náboženský a studijní fond, poté koupil panství Ferdinand Lobkovic a v roce 1871 textilní podnikatel Josef Schroll, který vybudoval na Helfenburku pohostinství. V letech 1887 ? 1890 byl hrad opraven, později se však znovu začal rozpadat. Nyní o hradní zříceninu pečuje Občanské sdružení Hrádek.
Historie
Hrad postavili v letech 1360 ? 1370 Rožmberkové. Za husitských válek odolal Helfenburk útoku husitů, kteří se marně snažili hrad dobýt. V letech 1477 ? 1483 za Václava Vlčka z Čenova byl hrad rozšířen a na severní straně bylo vybudováno nové předsunuté opevnění se třemi polokruhovými baštami a vysunutou věžovitou bránou. Rožmberkové vlastnili Helfenburk s výjimkou let 1475 ? 1503 až do roku 1593, kdy jej Petr Vok prodal městu Prachatice, tehdy se však hrad uvádí jako pustý. Od roku 1622 patřil Helfenburk Eggenberkům a od roku 1719 byl majetkem Schwarzenberků. Po pozemkové reformě v roce 1919 se dostal do vlastnictví státu, od roku 1933 jej opravovali členové Klubu českých turistů. Nyní Helfenburk, který je veřejnosti přístupný, spravuje obecní úřad v Bavorově.