Loading...
Nejstarší období města Hodonína je velmi úzce svázáno se stejnojmenným hradem, jehož skromné zbytky se ještě před sto lety daly nalézt v areálu dnes již bývalé tabákové továrny na jižním okraji města u výpadovky na Holíč.
Řeka Morava zde v minulosti tvořila soustavu několika ostrovů a v kombinaci s okolním bažinatým terénem poskytovala tehdy městu přirozenou ochranu. Hrad, postavený v místech bývalého hradiště z 11. století, byl situován na ostrově obtékaném řekou Moravou, která vytvářela hradu obranný val. Během své existence byl mnohokrát přestavěn, jednu z prvních přestaveb provedla královna Konstancie roku 1230. Poloha na moravsko-uherské hranici z něj činila důležitý opěrný bod Přemyslovců. Významná privilegia získal Hodonín kolem roku 1238 z rukou královny Konstancie Uherské. V průběhu let hodonínský hrad nabýval na důležitosti. Několikrát se stal dějištěm diplomatických jednání panovníků. Z historických pramenů se lze například dočíst, že se na hodonínském hradě sešel král Václav II. s uherským králem Ondřejem II. k poradě, jak dále spravovat své říše. Roku 1315 řídí odtud král Jan Lucemburský boje proti Rakušanům a Uhrům a v roce 1372 zde dojednává král Karel IV. s uherským králem Ludvíkem I. Velikým zasnoubení svého syna Zikmunda s Ludvíkovou dcerou Kateřinou. Hrad sloužil i jako panské sídlo, dvakrát zde žily i královské vdovy Konstancie a Kunhuta.
Počátkem 16. století byl však Hodonín prodán a z města královského se tak stalo město poddanské. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na zámek a po dlouhé období se stává dominantou města. V následujících dobách nepokojů, válek, požárů a morových epidemií město nesmírně trpělo. Díky své poloze, v té době již nedostatečně chráněné, bylo několikrát nemilosrdně zpustošeno, vypáleno a vydrancováno. Doplatilo na to nejen hmotně, ale i kulturně a dodnes pociťuje ztrátu všech starobylých písemných památek, zejména pak městských knih. Dále i absencí architektonických památek ze starší doby.
Roku 1762 město kupuje za 1 005 500 zlatých rýnských císař František I. Štěpán Lotrinský, manžel císařovny Marie Terezie. Hodonín se tak na dalších více jak 150 let stává soukromým velkostatkem císařské rodiny. V roce 1783 přestal zámek existovat i jako feudální sídlo. Tohoto roku jej císař Josef II. pronajal a později i prodal rakouskému eráru za účelem vybudování státní tabákové továrny a tím byl jeho další osud zpečetěn. V důsledku různých přestaveb se z hodonínského zámku do dnešních dnů nezachovala jediná původní zeď. Poslední zbytky objektu byly zbourány v roce 1915, zůstala pouze tabáková továrna. V roce 2005 však i ta ukončila svoji činnost. Dnes je zdejší rozlehlý areál využíván pouze sporadicky.
Historické snímky a mapka jsou převzaty z informační tabule.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.91 Slovácko-Hodonínsko/C2
Zdroj: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/z-hradu-se-stala-tabakova-tovarna20120117.html